Başbakan Tayyip Erdoğan'dan çarpıcı sözler

Başbakan Tayyip Erdoğan'dan çarpıcı sözler.11023
  • Giriş : 06.06.2007 / 23:29:00
  • Güncelleme : 06.06.2007 / 23:35:44

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu akşam Kanal 24'te canlı yayına çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan ilk olarak Türk Askerinin Kuzey Irak'a girip girmediği konusuna değinerek "Türk askeri böyle bir şeyi davul zurna çalarak gerçekleştirmez, Bunu kendi içimizde koordine ederek gerçekleştiririz. Bugün bir yabancı ajansın haberi bizim üst düzey yetkililerimiz tarafından yalanladı. Sınırötesi bir operasyon yapılacaksa bunu Genelkurmay'la konuşuruz ve derhal meclise getiririz. Benim medyadan ricam şudur bunu bu kadar kaşımayın. Bunu kaşıdıkça ülkemize değil düşmanlarımıza koz veriyoruz. Askerimiz bunu bizden rica ederse bunun önünde durmayız ve gerekli müzakerelerden sonra vakti zamanı gelince gerekli adımları atarız" dedi.

Erdoğan, son olarak Tunceli'de 7 şehit verilmesini büyük bir üzüntüyle karşıladıklarını söyledi.

Erdoğan bir soru üzerine terör konusunda PKK'dan beklenen müspet bir gelişmeyi göremediklerini söyledi. Başbakan Erdoğan "Amerika bize verdiği sözleri yerine getirmediği için ülkemizde bir anti Amerikancı yapı oluştu." dedi.

"Kabile reisiyle görüşmem"

Erdoğan Burçin İmir'in sorusu üzerine "Ben Irak başbakanı ile Kuzey Irak'taki terör yuvalanmasını görüştüm. Ancak kalkıp bunu kabile reisiyle (Barzani'yi kastederek) görüşmem" dedi.

Erdoğan isim vermeden DTP'nin bölücü terör örgütüyle yakın ilişkide olduğunu vurguladı.

Liste konusu

Başbakan Erdoğan medyada yer alan iddialara açıklık getirerek "Bu gazeteler bizi yanlış mı anlıyor biz mi anlatamıyoruz. Biz din eksenli bir parti değiliz. Merkez parti olduğumuzu kurulduğumuz zaman söyledik ve 16 aylık bir partiyken halkımızın yüzde 35'e yakının oyu ve büyük bir milletvekili grubu ile meclise girdik. Bunun neticesinde iktidar olduk. Siyasi partilerin uzun soluklu kalması için hücre yenilenmesi gerekmektedir. Biz Cumhuriyet tarihinin en uzun hükümeti olarak 5 yıl görevde kaldık. Yeni dönemde 14 arkadaşımız kendi isteğiyle ayrıldı. 153 arkadaşımızı da biz listelere almadık. Ancak bu arkadaşlarımız kalben bizden ayrılmayacaklar. Belki bu arkadaşlarımızı İl başkanı yapacağız belki parti içinde farklı görevlere getiriceğiz" dedi.

Listeler nasıl oluştu?

"38 saat uykusuz kaldım"


Erdoğan listeyi belirlerken 10 bin partilinin temayül yoklamalarına göre hareket edildiğini açıkladı. Erdoğan aday tespiti sırasında 81 vilayette kamuoyu araştırmalar yaparak adaylarını belirlediklerini söyledi.
"Erdoğan biz 5 gün boyunca adaylarımızı inceledik ve ben bu arada 38 saat uyumadan aday tespiti için çalıştım." dedi.

Erdoğan ayrıca aday olamayan AK Partililer'in kendilerini dışlanmış hissetmemesini istedi.

ŞIRNAK HAKKARİ VE SİİR'TE ALARM

Başbakan Erdoğan Genelkurmay Başbakanlığı'nın yaptığı açıklama ile üç ilin geçici güvenlik bölgesi oluşturulmasına ilişkin olarak ta "TSK'nın terör nedeniyle zaten o bölgede bir hareket alanı oluşturdu. Buna biz de olur verdik. Ancak bunu bir (Olağanüstü Hal) olarak algılamayın" dedi.

Abdüllatif Şener konusu

Başbakan Erdoğan yardımcısı Abdullatif Şener'in aday olmamasının speküle edildiği iddialarına ise "Bakın kendisi şu an benim olmam gereken bir toplantıya kendisi başkanlık etmektedir. Bizim ayrılmamız söz konusu değildir. Abdullatif Bey çeşitli ısrarlarımıza rağmen kendi tasarrufu olarak aday olmamıştır. Bu konuda kendisini zorlamanın doğru olmadığına inanıyorum"

Birleşmeler

Merkez sağda ve soldaki birleşme konularına da değinen Erdoğan "Bence tepedeki birleşmeler tabana aynı ölçüde yansımaz. Halkımız 22 Temmuz'da bu birleşmelere nasıl baktığını gösterecektir. Benim temennim halkımız ekonomik ve sosyal istikrara oy verecektir"

Yeniler

Başbakan Erdoğan, partisine yeni katılan isimlerle ilgili olarak "Biz aramıza katılan arkadaşlarımızda kariyer ve karizma aradık. Bu isimlere layık olan herkese kapımızı açıtık. Aramıza katılan arkadaşlarımızla ülkemize faydalı işler yapacağız"

Erdoğan partisine Cem Kozlu'nun katılması için çaba harcadıklarını ancak ikna edemediklerini söyleyerek bundan üzüntü duyduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious