Başbakan Tayyip Erdoğan'dan İslam ülkelerine uyarı

Başbakan Tayyip Erdoğan'dan İslam ülkelerine uyarı.9284
  • Giriş : 18.06.2007 / 15:58:00
  • Güncelleme : 18.06.2007 / 16:10:52

Erdoğan, İslam ülkelerine bölgesel çatışmaları bitirmeleri çağrısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İslam ülkelerine bölgesel çatışmaları bitirmeleri ve zengin-yoksul çelişkilerinden kurtulmaları çağrısı yaptı. Erdoğan, "Medeniyetin kriteri sadece yüksek gökdelenler değil, insani değerlerin ve erdemlerin gelişmesi olmalı. Muazzam bir zenginlikle büyük bir yoksulluğun aynı anlam dünyasını paylaşan toplumlar arasında bu kadar bariz olması büyük bir çelişkidir" dedi.
İslam Başkentleri ve Kentleri Teşkilatı'nın (OICC) 11. Genel Kurul Toplantısı dün Sheraton Oteli'nde yapıldı. Kuran'ı Kerim okunarak başlanan toplantıda Erdoğan da konuşmasına, "Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla" diyerek başladı. Erdoğan, İslam dünyasına şu mesajları vererek, uyarılar yaptı:

ALINACAK DERSLER VAR:
Günümüzde sadece İslam ülkeleri için değil bütün toplumlar için bu muazzam mirastan alınacak dersler vardır. İlerleme fikrinin felsefi derinliğini kaybederek kuralsız bir rekabete, vahşi bir yarışa dönmüş olması özellikle yüzyılımızın ne yazık ki faturası ağır bir sıkıntısıdır. Aynı zamanda adalet olgusunu hesaba katmayan bazı toplumların zenginleşmesi adına bazı toplumları yoksulluğa mahkum etmek, vicdani ölçüleri bir hayat kriteri olmaktan uzaklaştıran anlayışlardan söz ediyorum.

ÇELİŞKİLERİNİZLE YÜZLEŞİN:
Beni maruz göreceğinize inandığım için bir muhasebe çağrısında bulunmak istiyorum. Bugün Dubai'den Sana'ya, Kuveyt'ten Senegal'e, Kahire'den Karaçi'ye, İstanbul'dan Hartum'a, Riyad'tan Ramallah'a, Bağdat'tan Beyrut'a gittiğimiz zaman gördüğümüz çelişki ile açıkca yüzleşmek zorundayız. Muazzam bir zenginlikle büyük bir yoksulluğun aynı anlam dünyasını paylaşan toplumlar arasında bu kadar bariz olması büyük bir çelişkidir. Bu çelişki, toplumlarımızı şehirlerimizi hangi adalet duyguları temelinde ele aldığımızı insani ve toplumu ne kadar merkeze aldığımızı gösteren acı bir gerçektir. Bu çelişkiyi hep birlikte gidermeye mecburuz.

SORGULAYIP, DERS ALINMALI:
Sadece maruz kalınan haksızlıklarla izahı mümkün olmayan bu çelişkinin telafisi için medeniyet kavramına yüklediğimiz anlamı sorgulamalı ve insanlığın ortak birikimlerinden başka ülkelerin tecrübelerinden dersler almalı, yeni bir dayanışma ruhunu hep birlikte ortaya koymalıyız. Medeniyet ve şehir ne sadece yüksek binalardır ne sadece maddi kalkınmadır. İran-Irak savaşı, Filistin'de kardeşin kardeşi vurduğu dönem bir tarafta Ortadoğu'nun geldiği durum, işte Lübnan. Medeniyetin kriteri sadece madde değil, kapital değil, rekabet değil, yüksek gökdelenler değil, insani değerlerin ve erdemlerin gelişmesi olmalıydı.

MADALYONUN ÖBÜR YÜZÜ:
İnsanlık tarihinin en kritik imtihanından geçiliyor, en zor sorularıyla karşı karşıya bulunuyoruz. Terör ve çatışmalar arasında kalan, açlık, fakirlik ve hastalıklardan mustarip olan, cehalet kıskacından kurtulamayan insanlar hayata tutunma mücadelesi veriyorlar. Madalyonun bir yüzü amansız bir yaşam mücadelesini ortaya koyuyor, diğer yüzüne bakıyorsunuz ciddi bir değer erozyonunu görüyorsunuz.

TERÖRE KARŞI ORTAK MÜCADELE:
Tüm bu olumsuzluklara karşı uzlaşı, dayanışma ve ortak hareket kültürünün gelişmesi gerekiyor. Teröre karşı ortak bir mücadelenin, açlık ve cehalete karşı küresel bir dayanışmanın, tahammülsüzlük ve aşırılıklara karşı uzlaşı kültürünün geliştirilmesi önem taşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious