Başbakan Tayyip Erdoğan'dan vekillere 3 uyarı

Başbakan Tayyip Erdoğan'dan vekillere 3 uyarı.63327
  • Giriş : 27.11.2007 / 10:26:00

Korumayla dolaşmayın, emreder konuşmayın, sigaranızı dışarda için.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan'ın, AK Parti'nin Kızılcahamam'a yapılan istişare toplantısında AK Parti milletvekillerini sigara konusunda uyardı. Daha önce yakın çevresinden ve törenlerde vatandaşlardan sigarayı bırakmaları konusunda söz alan Erdoğan, milletvekillerinden de sigarayı bırakmalarını istedi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, AK Parti'nin Kızılcahamam'da yapılan istişare toplantısında AK Parti milletvekillerini sert dille eleştirdiği öğrenildi.
Erdoğan bazı milletvekillerinin koruma ile gezdiğini belirterek, “Milletvekilinin koruması olamaz” dediği öğrenildi. Başbakan Erdoğan, 2-B orman vasfını yitirmiş arazilein satışına değinirken, “2-B'yi sorun değil, imkana dönüştürmemiz lazım. Ancak içimizde engeller var” dediği öğrenildi.

Başbakan Erdoğan'ın AK Parti milletvekillerine yönelik uyarıları şöyle:

TALİMAT VERMEYİN

-Bürokratlarla telefon diplomasisi kurmayın. Bürokratlara yazılı talimat vermeyin. Direkt bakanlarımızla temas kurun. Bakan yardımcılığını kurabilirsek ilişkiler daha rahat olur. Bürokratlarla direkt temas kurarsanız siz aldatılırsınız. Biz boşuna mı oligarşik bürokrasi diyoruz. Dünya bürokrasiyi düzeltememiş biz mi düzeltelim. Hâlâ illerine gitmeyen milletvekilleri var. Her hafta dönüşümlü olarak illerinize gidin. AK Parti seçimlerde ciddi bir yenilenme yaptıysa o arkadaşlarımız illerine gitmediği içindir. Bir de Meclis'e devam konusu var. İşin başında devam sorunu çıktı. Başkalarının yerine kağıt verilmiş. Diğer partilere böyle kozlar vermeyelim. Ölüm veya hasta yatağında bulunma dışında herkes Meclis'te bulunacaktır.

KULİSTE SİGARA İÇMEYİN

Meclis'te iç kulislere belediye başkanları ve ziyaretçiler kesinlikle alınmayacak. Gücenen gücensin. Yeter ki tarih ve millet gücenmesin. Kuliste kesinlikle sigara içilmesin. Bahçede sigara içilecek yerler var. Mahmut Durdu yerlerini biliyor, size adresini verir. Milletvekilinin niye koruması olsun ki. Milletvekilinin koruması olmaz. Milletvekili koruma ile dolaştığı zaman iş değişir. Vali ve belediye başkanları ile kendinizi kıyaslamayın. Tehdit ve benzeri haller ise istisnai hallerdir.

Çocuklarım davacı olacak

Başbakan Erdoğan, Meclis kulislerine milletvekilleri dışında kimsenin alınmayacağını açıklarken, AK Parti Ağrı Milletvekili Cemal Kaya, “Sayın Başbakanım kulislerde sigarayı da yasaklayın. Sigara dumanından kulislere giremez olduk. Ölürsem çocuklarım sigara içenlerden davacı olacak”dedi. Cemal Kaya'nın sözleri üzerine, kulislerde sigara içilmemesi konusunda milletvekillerini uyaran Erdoğan, “Bahçede içecek yer çok” diye konuştu.


Önce söz sonra tapu

Başbakan Erdoğan, daha önce TOKİ'nin yaptırdığı konutların teslim törenleri sırasında anahtarlarını teslim ettiği ailelerin cebindeki sigarayı çıkartarak, sigarayı bırakma sözünü almıştı. Ağrı'da da Haydar Polat'ın cebindeki sigarayı farkeden Erdoğan, tapuyu vermeden önce, Polat'tan sigarayı bırakacağına dair söz almıştı.

Dumandan kuliste oturamıyoruz

Başbakan Erdoğan'ın sigaranın yasaklanmasına yönelik sözleri sigara içen milletvekillerini zor durumda bıraktı. AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Zülfikar İzol, “Başbakan yasak getirirse mecburen uyacağız. Ancak ben bir türlü sigarayı bırakamıyorum. Geçenlerde 21 gün bırakmama rağmen yeniden başladım. Başbakan yasak getirirse biz de mecburen bahçede sigara içeceğiz” dedi.


TBMM İdare Amiri ve AK Parti Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu ise “Ben TBMM Başkanlık Divanı üyesiyim. Bu konudaki karar Başkanlık Divanı'nda alınacak. Kararımı orada bildiririm” demekle yetindi. Hüseyin Besni “Ağanın sözünün üstüne söz olmaz” diye konuşmak istememiş.


AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Fatih Arıkan “Ben arasıra sigara içerim. Ama dumandan kulislere giremez olduk. Kulislerde sigara içmek yasaklanırsa hiç olmazsa biz de sigarayı bırakırız. Dumanaltı olacağımıza sağlığımızı koruruz” dedi. AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün de “Kuliste dumandan hiçbir milletvekili oturamıyor. Yasaklanmasını destekliyorum” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious