Başbakan teşvik paketini açıklıyor CANLI

Başbakan teşvik paketini açıklıyor CANLI.7308
  • Giriş : 04.06.2009 / 12:10:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 19:25:58

Erdoğan günlerdir kamuoyunda merakla beklenen yeni teşvik paketinin ayrıntılarını düzenlediği toplantıda açıklıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Hepinizin malümü bugüğn dünya bir küresel finans krizinden geçiyor. Önce finans krizi ile başladı sonra ekonomik krize dönüştü. Biz de bu krizde tedbirlerini erkenden alan ülkeler arasında idik ve tedbirlerimizi aldık. Bir kez daha süreç gösterdi ki bugün küresel dünya ile işbirliğine ihtiyaç var.

Dünya eekonomşisinin bu krizden çıkarılması için bir çok müdahele yaptı yapılıyor. Süreç gösterdi ki kimse kendi kendine krizden çıkamıyor. Ülkeler de kamu maliyesi ve merkez bankaları aracılığıyla talebi desteklemek için çalışma yapıyorlar...

para politilkası önlemleri tek başuına yetersizdi. Arka arkaya mali müdahele gerçekleşti. Ve olumsuz giden tablo tersine döndü. Ama bu durumun eski düzeyine dönmesi süre alacaktır.

IMF'nin son tahminlerine göre 2009 küresel kriz daralma hızı 1,3'le sınırlı kalacak

Türkiye son dönemde dünyaya entegre oldu. İhracattaki tarihi başarılar ve diğer faktörler Türkiye'nin bölgede küresel güç haline getirdi. Türkiye'nin bu küresel krizden etkilenmemesi mümkün değildi. Biz etkilenmeyeceğini söyledik ama etkilemeyecek demedik. Teğet geçecek dedik.

Reform ve yeniliklerle kurumlarımızın yapıları daha sağlam hale geldi. Diğer ülkelerde bankalardaki iflaslar gündemi meşgul ederken bizde bankacılık geçen yıla nazaran daha fazla karla kapatmışlardır. Başka bir önemli konu mali disiplin. Mali disiplinle kamu borç yükünü azalttık.

Hükümet önlem almadı diyenler ciddi haksızlık yapıyorlar. Bizim ekonomideki yaptığımız dönüşüm ve reformlarla ciddi değişim olmuştur. Bütün belirsizlik ortamına rağmen sapa sağlam ayakta kaldık. Dünya piyasalarındaki dalgalanmalar geçmişte bizide derinden etkiliyordu. Şimdi daha sağlıklı bir yapıyı ekonomiye kazandırdık. Kendimize ve Türkiye'ye inandık.

Bize birşey olmaz ve bekle gör politikası benimsemeyip çeşitli tedbir ve düzenlemeleri hayata geçirdik. ÖTV KDV indirimi ile iç talebi canlandırdık. İstihdamla ile ilgili kararla iş kayıplarını en azına indirmeye çalıştık. KOBİlere ve yatırımlara destek olduk. 60'tan fazla çalışma yaptık...

Bugün 3 paket açıklayacağım. Bütün STK 'larla aldığımız kararlara katıldılar onlara da teşekkür ediyorum.

Yeni teşvik sistemi çalışması yeni yatırımları desteklemek amacıyla hazırlandı. Üretim ve yatırım potansiyelini artıracak ve bölgesel farklılıkları kaldıracak. Sektörel kümelenmeyi de destekleyecek.

3 Gruba ayrılıyor. Bölgesel sektörel ve genel büyük proje...

SSK primi ve işveren pirimleri hazinece karşılanması ve faizlerin ödenmesine yardım...

12 sektörde büyük proje yatırımları belirlendi.

Ülkenin enerji koridoru ve transit boru hattı ve taşımacılığı teşvik edilecek.

yeni modeller taşımacılık yapan araçların ülkemizde üretilmesi için 250 mi,lyon tutarında destekleyeceğiz.

Demir yolu ve liman hizmet yatırımlarına büyük önem veriyoruz.


Elektronik sanayi iddialı sektörler arasında katma değeri daha yüksek yatırımlar teşvik edilecek.

Sağlıkta dışa bağımlılığı azaltacak ilaç ve tıbbı alet yatırımaları deste3klenecek

Hava araçları ve belirli büyüklükte makineler teşvik edilecek.

madencilik sektörü de büyük yatırımlar projesi kapsamında

BÖLGESEL

Bölgesel teşvikle farklılıkları ortadan çıkarıp eşitliği sağlayacağız. Burada AB araştırmalarını da dikkate aldık. TÜİK tarafından bu süreç takip edilecek. Sosyo ekonomik düzey dikkate alınarak Türkiye'yi 4 bölgeye ayırdık

3. ve 4. bölge tarım konfeksiyoon kauçuk gibi emek yoğun sektörler teşvik edilecek

İkinci bölgede teknoloji yoğun şirketler teşvik edilecek

birinci bölgede ise motorlu kara taşıtları yan sanayi optik alet gibi yüksek teknoloji gerektiren yatırımlar desteklenecek

KDV ve gümrük muafiyeti getirilecek.

Yatırımcılar elde edecekleri kardan yüzde 20 yerine  1 de yüzde 10 2 de yüzde 8 3. bölgede 4 4. bölgede vergi  ödeyecek.

SSK işveren primi 1 bölgede yüzde 2 2. bölgede yüzde 3   3. bölgede yüzde  5       4. bölgede yüzde  7 şeklinde ödenecek.

3 bölgede faiz yüzde  3 -4. bölgede faiz  5 oranında düşük kullandırılacaktıre

yine  3-4. bölgelerde 50 istihdam 5 yıl süre ile ssk primi hazine tarafından karşılanacak.

İKİNCİ PAKET

İkinci paket istihdama yönelik. Sosyal güvenlikte 5 puanı biz karşılıyorduk ve kadın ve genç işsizleri istihdama gerekli desteği vermiştik. İşçi çıkarmak yerine biz işletmelerde yarı maaş ödedik.

İşsizlere toplum yararına yapılacak projjelerde 6 aya kadar 120 bin işsize geçici istihdam yapılacak. Toplum yararına işlerde istihdamını hedefliyoruz.

Mesleki eğitim faaliyetlerini geliştirerek 200 bin işçiyte meslek edindirme imkanı

10 bin işsize kendi işini kurma fırsatı.

100 bin işsize özel sektörde 6 ay staj süresinde maddi yardım yapıyoruz ve sigortalarını yapacağız...

Bu süre gerekirse bakanlar kurulunda uztılacak

Özel istihdam bürolarına geçici iş ilişkisi kurma hakkı verilecek.

İstihdam şurası kurulup tüm kesimlerin katkısı sağlanacak.

500 bin kişiye mesleki uygulama ieğitim verilecek


Kredi Garanti Fonu

KOBİ'lere yönelik kredi garanti sistemini başlatıyoruz. Üretim istihdamda devamlılık ve kefalet sisteminin etkin şekilde

Yıllık cirosu 25 milyon TL'nin altında en fazla 50 çalışanın altındaki işletmeleri kapsıyor. 

Takibe düşmüş borcu olmaması ve kamuya tarihi geçömiş borcu bulunmaması gerekiyor.

Bankalardan da faydalanabileceklerdir. TL ve Döviz olarak olabilecektir. KOBİ'lere bu destek 2 yıl sürecek.

Kredi riskinin yüzde 35'i bankalarca yüklenilecektir.

İlk etapta kefalet nedeniyle tazminat olarak 1 milyar olarak sağlanacak.

Yeterli teminatı olmayan KOBi'lere büyük destek sağlıyoruz.

Bu krizde bu adımlar  yatırımı ve isihdamı cazip halşe getirmektedir. Türkiye bu krizi aşacak ve istikrarlı büyümeyi gerçekleştirecektir. Hiç kimsenin endişesi olmasın Türkiye son derece korunaklı limanda fırtına dinince yola çıkacağız.

Bu milletin azmi her türlü hedef konusunda bize güç veriyor. Bu tedbirlerle bir adım daha yaklaşacağız .

Bu paket tüm milletimize hayırlı uğurlu olsun.

 

SORU CEVAP

Paketin maliyeti ne kadar? Alınan mali önlemler bütçeye ne kadar yük getirecek ? Türkiye'nin kaynak ihtiyacı nedir? IMF ile anlaşma yapılacak mı? Yeni teşviğin uluslararası yükümlülüğü nedir? Tedbirlerin yükü nedir borçlanma rasyosu ne olacak? IMF'den beklediğiniz şartlar neler? ANlaşma yıl sonuna mı kaldı? ÖTV ve KDV indirimi yeniden gündemde olacak mı? Bankalarla ilgili nasıl bir çalışma içerisinde olacaksınız? Mayınlı arazilerin temizlenmesi ile ilgili ekonomik beklentileriniz nedir? Yeni paketin istihdama yansıması nasıl olacak? Arazi için hangi bölgelere tahsisiz gerçekleştirecek? Yurtdışı müteahhit hizmetlerinde istihdama bir katkı olacak mı? Kamu çalışanlara emeklilere artış yoluyla destek var mı? Satılan araçlar ithal araçlara yaradı deniyor ? 2010'da yeni bir ekonomik program düşünüyor musunuz? Yeni teşvik sistemi eskileri nasıl etkileyecek? Petrol fiyatları konusunda EPDK'nın uyarısı dolduğunda nasıl uyarılacak? Ekonomideki kamu kuruluşlarını çatışması konusunda bir önlem alınacak mı? Güneydoğu ve Doğu'ya özel önlem alındığı görünüyor terör için yeni bir yol haritası var MI?

Bu işin maliyeti buna yapılacak müracatlarla katılacaklarla oluşacak bir süreçç. Buna ne kadar katılım ıolur bunun ucu açık sdiyebilirim. Maliyet konusunda endişe yok bunu karşılayacağız...

Bütün tedbirler piyasaya ciddi hareketlilik getirecek. Oluşturulan bu havayı olumsuz havayı bu süreç bozacaktır. Devlet yatırımcının yanındadır. Yurtdışı yatırımları engelleyecek tedbirler vardır. Dışardaki yatırımlarda bir kısım riskler mevcuttur.İstihdam paketinni maliyeti 1 milyar TL'yi bulabilir. Bozulan bütçe konusundaki tedbirlere gelince mali disiplin hassasiyetimiz aynen devam edecek. Bu tedbirlerle bu dengeleri toparlarız. IMF ile ilgili olarak görüşmelerimizi biz şu an da devam ettiriyoruz. Ama açık ve net söyleyim biz IMF'e karşı önerilerimizi verdik onlardan yeni teklifler geldi biz de verdik 13-14 ay geçti bu süreç devam ediyor. Ülke menfaatini zedeliyecek anlaşmaya evet diyemeyiz. Akşam farklı sabah farklı öneriler gelince evet diyemeyiz. Biz karşı teklifi sunduk.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*