Başbakan timsahtan korkmuş

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

DTP'li Baydemir'in iddiasına göre Başbakan, Dicle'de görülen timsah yüzünden davetlerini kabul etmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Etkinlikler öncesi Batman Belediyesi konferans salonunda toplanan Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi üyeleri, etkinlikler öncesi ve sonrasında yapacakları çalışmalarla ilgili tartışıp görüş alışverişinde bulundu.

Toplantıda konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, mali açıdan büyük risk taşıyan, hukuksal açıdan sorun taşıyan ve en önemlisi de dünya mirası sayılan tarihi eserlerin sular altında bırakacak olan Ilısı Baraj Projesi'nin durdurulması için yapılacak çalışmaların bundan sonra da devam edeceğini ifade etti.

Barajın sivil toplum örgütlerine ve halka danışılmadan yapıldığını belirten Baydemir, Ilısu Barajı'nın inşa edileceği ve etkileyeceği alanın tamamının birinci derecede arkeolojik sit alanı olmasından dolayı çok ciddi hukuki engel aynı zamanda ekolojik, sosyal ve kültürel yapılanmaya inanılmaz tahribat yapacağının ortada olduğunu belirtti.

Ilısu Barajı projesi yapımına dair karar ve kararlaşma sürecinde çağdaş toplumlarda olduğu gibi bir ortaklaşma, paylaşma yerel halkın katılımını sağlama süreci gerçekleşmediğini söyleyen Baydemir, "Hasankeyf Yaşatma Girişimi bu konuda her türlü diyaloga açıktır.

Bölgenin kalkınmasına ve istihdama yönelik bütün projeleri destekliyoruz. Fakat bu baraj tamamen tahribata yöneliktir. Bunun aksini iddia ediyorsanız buyur gelin bizi ikna edin. Edemiyorsanız müsaade edin biz sizi ikna edelim" dedi.

Ilısu Barajı'nın temelini atacak olan Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ı Hasankeyf'e davet ettiklerini belirten Baydemir, Başbakan'ın son günlerde Dicle'de görülen timsah yüzünden daveti kabul etmediğini ileri sürdü.

Baydemir, "Girişim olarak, aslında Hasankeyf, Batman Mardin Diyarbakırlılar adına başbakanımızı etkinliğe davet ettik. Hazır Ilısu'ya gelecekler atılmaması gereken temeli atacaklar. Biz de Hasankeyf'e de davet ettik. Sonradan öğrendik ki Hasankeyf'e gelmesinin nedeni son dönemlerde Dicle'de görülen timsahmış. Biz Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi olarak bir takım temaslarda bulunacağız. Bu temaslardan bir tanesi de timsahla görüşmek olacak. Emin olun o timsahı ikna edeceğiz sayın Başbakan'a karışmayacak. Dolayısıyla sayın Başbakan'ı Hasankeyf'e bekliyoruz." diye konuştu.

Hasankeyf'i yaşatma çabası sadece bugün ki ve yarınki etkinliklerle sınırlı kalmayacağını belirten Baydemir, Hasankeyf'in geleceği garanti altına alıncaya kadar bu çabalarına devem edeceklerini ifade etti.

Bu konuda yeteri kadar deneyime sahip olduklarını belirten Baydemir, "Fırtına vadisi, Bergema köylüleri, Munzur'un ortaya koyduğu saygın çaba bizlere esin kaynağı olmuştur. Dolayısıyla geleceğe dair bir yol haritası oluşturacağız" dedi.

Hasankeyf'te aralarında Kardeş Türküler, Koma Azad, Yekbun gibi sanatçılar bölge genelinden gelen topluluklar gece yarısına kadar konser verecek.

Daha önceden yapılmış programları olan ve sağlık sorunları bulunan birçok sanatçı da Hasankeyf'i yaşatmak için mesaj gönderecek. Sabaha kadar "Hasankeyf sular altında kalmasın" mesajı verecek olan aktivistler, Başbakan Erdoğan'a barajın temelini atmaması için çağrı yapacak.

Girişim içinde Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği (GABB) Başkanı Osman Baydemir, Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kuşen, diğer bölge belediye başkanları, Hasankeyf Gönüllüleri Derneği ile bölgede çalışan mimar ve mühendis odaları, barolar ve STK'lar bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious