Başbakan: Tüm ülkeler küresel sermaye peşinde

Başbakan: Tüm ülkeler küresel sermaye peşinde.8496
  • Giriş : 18.06.2008 / 23:27:00
  • Güncelleme : 18.06.2008 / 23:32:07

Erdoğan, Türkiye Yatırım Danışma Konseyi'nin ardından basın toplantısında konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın bir çok ülkesinde Türk iş adamlarının çok sayıda yatırım yaptığını, bu gerçeğe rağmen küresel sermaye düşmanlığı yapmanın akla ve mantığa aykırı olduğunu söyledi. Erdoğan, "Zaman zaman nükseden bu alerjiyi samimi, makul ve ülkemizin yararına bulmuyoruz." dedi.

İstanbul'da bu yıl 5.'si düzenlenen Türkiye Yatırım Danışma Konseyi'nin ardından basın toplantısına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky, Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Graeme Wheller, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, Amerikan İnternational Grup Başkan Yardımcısı Jacop A. Frenkel ve üst düzey şirketlerin yöneticileri katıldı.

Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Başbakan Erdoğan, toplantıya katılan konsey üyelerinin Türkiye'nin güçlenen ekonomik yapısının küresel dalgalanmalardan en az şekilde etkilendiğini belirttiklerini söyledi. Türkiye'nin şu anda dünyanın 17., Avrupa'nın ise 6. büyük ekonomisi haline geldiğini belirten Erdoğan, 2007 yılında Türkiye'nin dünya ülkeleri arasında doğrudan yabancı sermaye çeken 17., gelişmekte olan ülkeler arasında ise 5. sıraya yükseldiğini ifade etti.

Dünyanın tüm ülkelerinin küresel yatırımları çekmek için kıyasıya bir rekabet içinde olduğunu ifade eden Erdoğan, Türkiye'nin de 1950'li yıllardan itibaren bu yarışın içine girdiğini söyledi. AK Parti hükümeti döneminde yapılan çalışmalar sonrasında Türkiye'nin yabancı sermaye çekme konusunda tarihi bir başarı elde ettiğini vurgulayan Erdoğan, "Hükümetimizin samimi, kararlı özverili ve cesur çalışmaları neticesinde Türkiye bu alanda tarihi başarıyı elde edebilmiştir. Bazı kesimlerde küresel sermayeye yönelik zaman zaman nükseden alerjiyi biz de samimi, makul ve ülkemizin yararına da bulmuyoruz." ifadelerini kullandı.

Dünyanın bir çok yerinde Türk iş adamlarının çok sayıda yatırım yaptığını aktaran Erdoğan, "Bizler de haklı olarak ülkece milletçe bu iş adamlarımızla gurur duyuyoruz. Bu gerçeğe rağmen küresel sermaye düşmanlığı akla, da mantığa da aykırıdır." şeklinde konuştu.

Yatırım ortamının iyileştirilmesi çalışmasında gösterilen performansı değerlendiren konsey üyelerinin hükümetin araştırma, geliştirme ve yenilikçilik gibi alanlarda yürütülen başarılı çalışmalardan duydukları memnuniyeti dile getirdiklerini aktaran Erdoğan, özellikle nitelikli iş gücü ve mesleki eğitimdeki sorunların giderilmesi isteğinin konsey üyeleri tarafından dile getirildiğini aktardı. Mesleki eğitimi yaygınlaştırma ve kalitesinin artırma için hükümet olarak büyük bir gayret içinde olduklarını anlatan Erdoğan, "Özel sektörün de bu konuya eğilmesinden son derece memnuniyet duyuyoruz." şeklinde konuştu.

Basın mensuplarının "AK Parti'nin kapatma davasının toplantının gündemine gelip gelmediğini" sorması üzerine Başbakan Erdoğan, "Biz bir sürecin içindeyiz. Şu anda herkes kendi işini yapıyor. Biz de kendi işimizi yapıyoruz ve görüldüğü gibi 5. kez Yatırım Danışma Konseyini topladık. Çünkü bizim bu tür dalgalardan zarar görme gibi bir anlayışımız yok. Kararlılıkla toplantılarımızı, çalışmalarımızı sürdürmekte ahdimiz var. Yine; gerek şahsım, gerek bakan arkadaşlarımız nerede ne çalışma varsa bunu sürdürüyoruz. Buradaki girişimci arkadaşlarımız hepsinin ülkemizde yatırımları var bu yatırımları daha geliştirmelerini istedik. Ve bizde bu yolda kararlılıkla devam edeceğiz. Herhangi bir sıkıntı söz konusu değildir. " ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious