Başbakan: "Türkiye barış ve refah köprüsü olacak"

Başbakan:
  • Giriş : 12.06.2008 / 15:41:00

Erdoğan, Türkiye'nin Arap dünyası ile batı ülkeleri arasında 'barış, ve refah köprüsü olmayı hedeflediğini' belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Arap dünyası ile batı ülkeleri arasında ''barış, kalkınma ve refah köprüsü olmayı hedeflediğini'' belirterek, Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin hem bölgenin hem de dünyanın barış ve istikrara kavuşmasında önemli bir adım olacağını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, ''3. Türk-Arap Ekonomi Forumu''nda yaptığı konuşmada, ''küreselleşen bir dünyada ülkelerin sınırlarını her türlü etkiye kapatıp, dünyaya bigane yaşamasının mümkün olmadığını'' söyledi.

Bir ülkenin ve bir bölgenin, barış ve huzur içinde yaşamasının kalkınma için yeterli olmadığına dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yanı başımızda meydana gelen olaylar, bölgemizde var olan sorunlar, artık bizleri de yakından etkiliyor ve ilgilendiriyor. Özellikle ekonominin küreselleştiği bir ortamda, bölgesel sorunları çözmeden ekonomik kalkınmayı sağlamak eskiye göre daha da güçleşmiş durumda. Savaşlar, çatışmalar, göç, çevre sorunları, özellikle de terör, artık tek tek ülkelerin değil, bölgelerin, hatta tüm dünyanın ortak sorunu haline geliyor. Örneğin Türkiye'ye yönelik bir terör tehdidi, sadece Türkiye'yi değil, başta komşuları olmak üzere tüm bölgenin istikrar ve güvenini etkisi altına alabiliyor. Böyle bir ortamda, tehditlere karşı ortak mücadele vermek, ortak tavır sergilemek ve de dayanışma içinde olmak zorunluluğumuz var.''

Başbakan Erdoğan, ''Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ekonomik işbirliği ve dayanışmanın'' ortak mücadelenin önemli bir ayağını oluşturduğunu kaydederek, Türkiye'nin kendi bölgesinden başlayarak dünyanın diğer bölgelerine doğru genişleyen bir barış ve refah çemberi oluşturmak için çaba gösterdiğini vurguladı.

Türkiye'nin bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da ''barış çabalarına katkı sağlamaya, kalkınma ve yeniden yapılandırma girişimlerine destek vermeye kararlılıkla devam edeceğini'' ifade eden Erdoğan, tüm bölge ülkeleri ile geliştirilen özgün ve karşılıklı güvene dayalı ilişkilerin, bu konuda gereksinim duyulan güç ve ivmeyi sağladığını dile getirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

''Dost ve kardeş bölge ülkeleri ile olan üst seviyedeki siyasi diyaloğumuz ve ekonomik ilişkilerimiz artarak devam edecektir. Türkiye, Arap dünyası ile batı ülkeleri arasında bir köprü olmayı, bir barış, kalkınma ve refah köprüsü olmayı hedefliyor. Onun için gayret gösteriyor. Türkiye'nin AB katılım sürecinin, Arap ülkelerindeki kardeşlerimiz tarafından çok yakından izlendiğini biliyoruz. Türkiye'nin birliğe üyeliği hiç kuşkusuz sadece Türkiye'yi ya da sadece AB'yi ilgilendiren bir konu değildir. Türkiye'nin birliğe üyeliği, hem bölgenin hem dünyanın barış ve istikrara kavuşmasında önemli bir adım olacaktır. Bu anlayışla müzakerelere kararlılıkla devam ediyoruz. Bazı Avrupa ülkeleri tarafından önümüze engeller çıkarılsa da kararlılığımızdan asla taviz vermiyoruz ve reformlarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz.

Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği, farklı kültürlerin birlikte yaşayabileceklerini ortaya koyacak ve Avrupa'nın çok kültürlülüğünün en tartışılmaz delili olacaktır. Bazı ülkeler ya da bazı odaklar, bu barış projesini sabote etmenin mücadelesi içinde olabilirler. İslam dünyasını rencide eden, İslam dünyasının kutsal değerlerine saygısızlıkta bulunan, Müslümanlar ile terörü aynı kefeye koyan ve ayrışmayı körükleyen anlayışa karşı en güzel cevap, Türkiye'nin AB'ye katılması olacaktır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious