Başbakan Türkiye'yi korkuttu

  • Giriş : 18.10.2006 / 00:00:00

Başbakan'ın aniden rahatsızlanarak hastaneye kaldırılması bütün Türkiye'yi korkuttu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Tayyip Erdoğan, dün aniden rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Erdoğan'ın aşırı yorgunluk ve oruca bağlı olarak kan şekerinin düştüğü açıklandı. Erdoğan, kısa sürede normale dönerken başkentte hareketli saatler yaşandı.

Başbakan, saat 11.00 sularında Keçiören Subayevleri'ndeki evinden çıktı. AK Parti grup toplantısına katılmak üzere TBMM'ye doğru hareket etti. Yanında koruma müdürü ve danışmanı Adana Milletvekili Ömer Çelik de vardı. Erdoğan, araçta grup toplantısında yapacağı konuşma için notlarına bakıyordu. Meclis'e vardıkları sırada fenalaştı. Şoförüne "Yavaş git. İyi değilim. Bana bir şeyler oluyor." diyebildi. Hemen ardından başı cama yaslandı ve kendinden geçti. Sirenler açıldı ve makam aracı ters yönden Özel Güven Hastanesi'ne yöneldi. Hastaneye varıldığında koruma müdürü, şoför ve Ömer Çelik hızla arabadan inerek Başbakan'ı arabadan çıkarmaya çalıştı. Bir taraftan da, "doktor, doktor!" diye seslendi. Telaşla arabadan inen şoför anahtarı içeride unuttu. Şoför ve korumanın aynı anda arabadan inip kapıyı kapatması üzerine zırhlı aracın kapısı otomatik olarak kilitlendi. Camı park levhalarıyla kırmaya çalışan korumalar, bir ara silahlarına davrandı. Kapıyı açabilmek için kilite ateş edilmesi planlandı; ancak daha sonra kurşunların sıçrama ihtimaline ve muhtemel risklere karşı bundan vazgeçildi. Aracın penceresi balyozla kırıldı. Baygın halde bulunan Başbakan, yaklaşık 5 dakikalık bir uğraştan sonra sedyeyle hastaneye alındı. Saatler 11.25'i gösterirken acil servise getirilen Erdoğan, ilk müdahalenin ardından kardiyoloji servisine sevk edildi. Burada EKG, beyin tomografisi ve ultrasonu çekildi, kalple ilgili kontroller yapıldı. Başbakan'ın durumuyla ilgili ilk açıklamayı Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki yaptı. Beki, Erdoğan'ın kan şekerinin düşmesiyle ilgili bir rahatsızlık yaşadığını söyledi. Tetkiklerin yapıldığını ve sağlık durumunun iyi olduğunu bildiren Beki, "Merak edilecek bir şey yok." dedi.

Güven Hastanesi Başhekim Yardımcısı Tevfik Ali Küçükbaş ise Erdoğan'ın 11.25 sularında acil servise getirildiğini açıkladı. Küçükbaş, şöyle devam etti: "Geldiğinde halsizdi ve dili hafif kapalıydı. Bitkin vaziyetteydi. İlk tespitlerde hayati fonksiyonlarının yerinde olduğunu gördük. Kan şekerinin düştüğünü tespit ettik." Küçükbaş, şeker değerinin düşmesini aşırı yorgunluk ve oruca bağladı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de Erdoğan'ın yoğun programlarına dikkat çekti. Gece sahura kalktığında Erdoğan'ın rahatsız olduğunu belirten Gül, "Fazla bir şey yememiş. Sizler de yakından takip ediyorsunuz, Başbakan'ımızın yoğun programı var. Orucun getirdiği bazı yorgunluklar da var. Bunların neticesinde şeker oranındaki düşmeden dolayı bir rahatsızlık söz konusu olmuş." diye konuştu.

Bu arada Erdoğan'ın ani rahatsızlığı bir dizi eksikliği de ortaya çıkardı. Başbakan Erdoğan'a böylesi acil durumlarda müdahale edecek, sürekli yanında yer alacak özel bir doktor bulunmuyor. Erdoğan'ın özel doktoru olan Mehmet Koray Gürsel, sadece yurtdışı gezilerinde yanında bulunuyor. Başbakan için ilk müdahaleyi yapacak sağlık ekibi ve ambulans da bulunmuyor.

Yola devam

Başbakan Erdoğan, hastaneden eşi Emine Erdoğan'la birlikte kol kola çıktı. Kapıda kendisine çiçek atan çocukları sevdikten sonra gazetecileri selamladı. Bir müddet ayakta bekleyen ve iyi olduğu mesajı veren Başbakan daha sonra kameralara dönerek, "Göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ediyorum. İyi akşamlar. Yola devam." dedi.

Kan şekeri, başağrısıyla sinyal vermiş

Başbakan Erdoğan'ın, rahatsızlığına ilişkin ilk sinyali bir gece önce verdiği ortaya çıktı. Gazi Kız Yurdu'nda kız öğrencilerle iftar yaptıktan sonra parti genel merkezine gelen Erdoğan, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısına katıldı. Üç saat süre ile MYK'ya başkanlık eden Erdoğan'ın yorgun görüntüsü parti yöneticilerinin de dikkatini çekti. Erdoğan, toplantı sırasında sık sık başını tuttu ve bir ara "Başım çok ağrıyor." dedi. Bunun üzerine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Fırat, aynı sıkıntının kendisinde de olduğunu söyleyerek, "Sizin durumunuz şeker düşmesi olabilir." diyerek doktora görünmesini tavsiye etti. Erdoğan, 01.00 sularında toplantıdan ayrılarak evine gitti.

Hastaneden 9 saat sonra taburcu oldu

Başbakan Tayyip Erdoğan, hastanede yaklaşık 9 saat müşahede altında tutulduktan sonra akşam saat 20.45'te taburcu oldu. Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan, hastaneden çok sayıda bakan, milletvekili ve partili tarafından uğurlandı. Saat 13.00 sularından itibaren Başbakan Erdoğan'ın hastaneden taburcu olmasını bekleyen 4 çocuk, Erdoğan'a hastaneden ayrılışında çiçek verdi ve 'geçmiş olsun' dileklerinde bulundu. Çocuklardan biri Başbakan'a ''Sayın Başbakan'ım, Allah seni bize bağışladı.'' dedi. Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan'la basın mensuplarına görüntü verdikten sonra, ''Gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ediyorum. Herkese iyi akşamlar. Yola devam.'' ifadelerini kullandı. Erdoğan, alkışlar arasında 06 ZDL 51 plakalı sivil bir Mercedes'e binerek hastaneden ayrıldı. Aracı yine Erdoğan'ı hastaneye getiren makam şoförü Harun Kandemir kullandı. Subayevleri'ndeki konutlarına geçen Başbakan ve ailesini burada da çok sayıda mahalle sakini karşıladı. Gece Erdoğan'ın evine Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Devlet Bakanı Beşir Atalay geldi. Erdoğan'ın özel doktoru Mehmet Koray Gencer ise gece yanında kaldı.

HEYECANLI SAATLER

11.00 Başbakan Keçiören'deki evinden hareket etti. Sıkıntılı bir hali vardı.

11.15 Meclis'e yaklaşıldığı sırada Erdoğan makam aracında rahatsızlanarak kendinden geçti. Korumalar, aracı Güven Hastanesi'ne yöneltti.

11.20 Hastane önüne gelindi. Şoför ve koruma araçtan inince kapılar otomatik olarak kilitlendi. Erdoğan'ı çıkarmak için cam, balyozla kırıldı.

11.25 Erdoğan daha sonra sedyeyle acil servise alındı.

11.30 Başbakan'ın kan şekerinin düştüğü, sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı. Emine Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Gül'ün yanısıra bakan ve milletvekilleri hastaneye koştu.

15.00 Hastaneye ilk gelen parti lideri DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar oldu.

16.00 CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

16.30 Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt, hastaneye geldi.

20.45 Erdoğan taburcu oldu ve konutuna geçti. Cumhurbaşkanı Sezer'i telefonla arayarak sağlık durumu hakkında bilgi verdi. (Sezer'in, hastaneye yatırılışından hemen sonra Erdoğan'ı telefonla aradığı; ancak görüşemeyince 'geçmiş olsun' temennilerinin iletilmesini istediği öğrenildi.)

İlk iş olarak Sezer'i aradı

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, evine geçer geçmez Çankaya Köşkü'nü aradığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, hastanedeki tedavisi sırasında 'geçmiş olsun' demek için Erdoğan'ı telefonla aradı; ancak uyku hali olduğundan dolayı görüşemedi. Bu yüzden geçmiş olsun temennilerinin iletilmesini istedi. Subayevleri'ndeki evine geçen Erdoğan'ın ilk işi Sezer'i aramak oldu. İlgisinden dolayı Cumhurbaşkanı'na teşekkür eden Erdoğan, sağlık durumu hakkında bilgi verdi. Erdal Şen, Ankara

Uzmanlar uyarıyor: Sahura mutlaka kalkın

Başbakan Erdoğan'ın yakalandığı hastalık tıpta hipoglisemi olarak isimlendiriliyor. 'Kan şekeri düzeyinin 50 mg/dl veya altına düşmesi' olarak tanımlanan hastalık, uzun süre aç kalan ve aşırı yorulan hemen herkeste görülebiliyor. Türk Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, kan şekerinin düşmesinin geçici baygınlığa da sebep olabileceğini söyledi. Memorial Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Serap Bos, Ramazan aylarında sık sık şeker düşmesi vakalarıyla karşılaştıklarını dile getirdi. Özellikle sahurda yemek yemeyen kişilerin bu tür problemlerle karşılaşmasının normal olduğunu belirten Bos, yorgunluğun bu süreci hızlandırdığını bildirdi. Bos, hastalığın belirtileri hakkında ise şunları söyledi: "Kan şekerinin düşmesiyle birlikte hasta kendisini halsiz ve bitkin hisseder. Kişinin yüzü soğuk soğuk terler ve titreme görülebilir." Özel Nisa Hastanesi'nden Dahiliye Uzmanı Dr. Yunus Öksüz de kan şekeri düşen ve bilinci kapanan kişinin, hareketlerini kontrol edemeyeceğini, kapı kolu veya pencereyi açamayacağını kaydetti. Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Doç. Dr. Sedat Demir, kan şekeri düşüklüğünün, yükselmesinden daha tehlikeli bir durum olduğunu söyledi. Kan şekeri düşmesinin, diyabet hastalarında görülebileceği gibi, sağlıklı insanlarda da ortaya çıkabildiğini belirten Demir, "Kan şekeri düşmesi hızlı ilerlerse, arkasından şok gelebilir, beyin dokusunda ciddi tahribatlar oluşabilir. Kan şekeri düşüklüğüne en basit çözüm, ağızdan birkaç kesme şeker vermek veya şekerli şerbet içirmektir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious