Başbakan vatandaşlarla

  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00

Erdoğan, bugünü vatandaşlara ve esnafa ayırdı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ıÜüBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, gününü vatandaşlara ve esnafa ayırdı. Marmaray Projesi çalışmalarını yerinde görmek için Üsküdar'a gelen Başbakan Erdoğan, esnafı ziyaret etti. Yolda kendisini gören vatandaşlarla sohbet eden, onları dinleyen Erdoğan bir de 3,5 yaşındaki Efe sürprizi ile karşılaştı. Küçük Efe Başbakan'ın kucağında İstiklal Marşı'nı okuyarak herkesi kendine hayran bıraktı.
Öğle saatlerine kadar Üsküdar'daki konutunda Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve ilgili kişilerle Marmaray Projesi çalışmaları hakkında bir görüşme yapan Başbakan Erdoğan, daha sonra çalışmaları yerinde görmek için Üsküdar'a geçti. Erdoğan'a Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve öteki ilgililer eşlik etti. Önce Üsküdar Belediyesi'nde kısa bir bifing alan Erdoğan ardından kendisini bekleyen vatandaşlara hitap etti. Gece gündüz demeden yürümeye devam ettiklerini anlatan Erdoğan, "Verilmiş olan sözlerimiz var. 'Uzun ince bir yoldayız gidiyoruz gündüz gece' demiştik. Gündüz gece yürümeye devam ediyoruz." şeklinde konuştu.

Kısa konuşmanın ardından Başbakan Erdoğan beraberindekilerle esnafları ziyaret etmeye başladı. Havanın sıcak olmasına rağmen vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaşan Erdoğan, sık sık kendisine yaklaşanların sorunlarını dinledi. Gördüğü çocukları öperek oyuncaklar veren Erdoğan isteyenlerle de fotoğraf çektirdi.

Kalabalık arasından sesini duyurmaya çalışan bir vatandaş Başbakan'dan İsrail saldırıları konusunda daha duyarlı olmasını istedi. Vatandaş, "Başbakanım İsrail vahşetine dur diyelim. İçimiz yanıyor, çocuklar ölüyor." diye bağırdı.

Erdoğan çevik kuvvet ekiplerinin oluşturduğu etten koruma duvarı altında Atlas Sokak üzerindeki tüm esnafları gezerek bol kazanç diledi. Sucuk, köfte satışı yapılan bir dükkana gelen Erdoğan, iş yeri sahibinin ikramını nazikçe geri çevirdi. İş yeri sahibinin ısrar etmesi üzerine Erdoğan, "Daha sonra gelir, köfteni yeriz." dedi. İş yeri sahibi, "Gelmezsiniz, vaktiniz yok." yönündeki sözlerine Erdoğan, "Gelirim. Benim sağım solum belli olmaz. Aniden çıkar gelirim." karşılığını verdi.

Abdullah Kaplan isimli bir esnaf da Başbakan Erdoğan'a bir külah dondurma ikram etti. Erdoğan dondurmayı alarak Ceviye Taşdemir isimli yaşlı bir kadına ikram etti. Erdoğan biraz ilerledikten sonra, "Başkan gel sana çay vereyim." sözlerini işitti. Rizeli Ali Soykan'ın teklifine Erdoğan gülerek, "Çay içmeye vaktim yok" dedi.

Sık sık durarak vatandaşlarla sohbet eden Erdoğan, bir ara yanına yaklaşan küçük bir erkek çocuğunu kucağına alarak sevdi. İsminin Efe Tuncer olduğu öğrenilen 3,5 yaşındaki küçük Efe, Başbakana İstiklal Marşı'nın ezbere okumaya başladı. İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını ara sıra takılarak okuyan 3,5 yaşındaki Efe, Erdoğan'ı şaşırttı. "Allah nazardan saklasın" diyerek çocuğu öpen daha sonra oyuncak veren Erdoğan Efe'yi annesine verirken, "Beni unutma" dedi. Küçük çocuğun annesi Asiye Tuncer, Efe'nin İstiklal Marşı'nı 1 haftada ezberlediğini söyledi. Çocuğunun ezberinde daha bir çok şeyin olduğunu anlatan anne Tuncer, Başbakan erdoğan'a dinletmekten dolayı mutlu olduğunu dile getirdi.

Başbakan Erdoğan daha sonra beraberindekilerle Marmaray Projesi'nin şantiye alanında incelemelerde bulundu. Erdoğan iskeleden bindiği tekneyle de Sarayburnu açıklarında deniz altı çalışmalarını yürüten platforma geçti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious