Başbakan: 'Yağdır mevlam kar'

  • Giriş : 04.02.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Hakaretten başka söyleyecek sözü olmayanlarla bu ülke bir yere gitmez” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan, İzmir'de, çevre yolu açılışı, toplu açılış ve temel atma törenine katıldı. Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her yerinde yapılan hastane, yol, adalet sarayı açılışlarında ve toplu konut anahtar teslim törenlerinde ayrı bir heyecan duyduğunu söyledi. Bu törenlerle ülkenin aydınlık yarınlarına yönelik umutların arttığını kaydeden Erdoğan, AKP hükümeti olarak gece gündüz çalıştıklarını ifade etti.

Kar ve yağmur yağışı altında gerçekleşen törende su sorununa da değinen Erdoğan, “Sabah kar yağışını gördük, sevindik. Devamını istiyoruz, 'yağdır mevlam su' diyorduk ya şimdi de 'yağdır mevlam kar' diyoruz. Çünkü, Ege, son dönemlerin en kurak günlerini yaşıyor. Ege ve İzmir suya hasret kaldı. İnşallah yağacak yağmur ve karlarla, Ege hasret kaldığı suyu bulmuş olur” dedi.

EĞİTİME VERİLEN ÖNEM

AKP hükümetinin eğitime özel bir önem verdiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, eğitim ile ilgili yatırımların kendisini daha çok heyecanlandırdığını dile getirdi. Bütçede en büyük payı eğitime ayırdıklarını belirten Erdoğan, AKP hükümetinden önce okuma-yazma oranının yüzde 80 dolayında olduğunu kaydetti.

Erdoğan, “Muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmayı hedefleyen Türkiye'de bu olmamalı, cehaleti ayaklar altına almış bir medeniyetin mensupları olarak, okuma-yazma bilmeyen bir ferdin kalmamasını istiyoruz. Yaptığımız çalışmalarla okuma-yazma oranının yüzde 90 seviyesine çıkardık. Hedefimiz yüzde 100'e çıkarmak” diye konuştu.

SOSYAL GÜVENLİKTEKİ TEK ÇATI

Sosyal güvenlik kuruluşlarını aynı çatı altında toplayacak kanunun Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından TBMM'ye iade edildiğini hatırlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kanunu Mecliste yeniden ele alacağız. Her doğan sigortalı doğacak, 18 yaşına kadar güvencede olacak. Maalesef, ana muhalefet, Anayasa Mahkemesi'ne gitti. Sosyal güvenlik noktasında bu kadar önemli bir adım asla geri çevrilemezdi.

Biz, 'memuru, işçisi, BAĞ-KUR'lusu hepsini bir çatı altında birleştirelim, adaletsizliklerden uzaklaştıralım' dedik. Bu ülkede işçisiyle, memuruyla, BAĞ-KUR'lusuyla el ele olmadıkça 'her şey Türkiye için' demedikçe bir yere varmak mümkün değil.

Diyorlar ki, 'Türkiye'nin borcu çok'. Bunu söylerken ekonomiyi bilmek lazım. Senin GSMH'nen nedir, ona göre hesabını yaparsın. Atalarımız 'Borç yiğidin kamçısıdır' derken işte buradan hareketle bunu söylüyorlar. Olay bu... Gücünüz varsa rahat borçlanırsınız. Dünyanın en borçlu ülkeleri neresi derseniz ABD çıkar, Japonya çıkar.”

Türk lirasından altı sıfır atıldığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, asıl devrimin bu olduğunu söyledi. Bugüne kadar her hükümetin bu konuyu gündeme getirdiğini, ancak yapamadığını kaydeden Erdoğan, hükümetinin ise vaat ettiğini gerçekleştirdiğini dile getirdi. Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dayanışma içinde olmamız lazım. İçeride ve dışarıda yapacağımız işler varken, 'kalkınmada şunu yaparsanız güzel olur' diyecek sözü olmayanlarla, hakaretten başka söyleyecek sözü olmayanlarla bu ülke bir yere gitmez. Biz bir şeye inandık, 'Her şey Türkiye için' dedik ve yol koyulduk. Bu hedefi de başaracağız.

2013 yılında, inşallah, kişi başına 10 bin dolarlık milli geliri yakalayacağız, ondan sonra da Türkiye'yi tutana aşk olsun.”

Erdoğan, konuşmasının ardından Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve milletvekilleriyle canlı bağlantılarla İzmir Çevre Yolu, Dr. Behçet Us Çocuk Hastanesi Genel Cerrahi ek binası, Gülsefa Kapancıoğlu Lisesi, Aliağa Cumhuriyet İlköğretim Okulu ek binası, Bornova Osman Çınar İlköğretim Okulu ek binası, Buca Ali Kuşçu İlköğretim Okulu ek binası, Karşıyaka Lamia Karaer İlköğretim Okulu ek binası, Konak Emirsultan İlköğretim Okulu ek binası ve Menderes Karakuyu İlköğretim Okulu'nun ek binasının açılışını yaptı; ayrıca Nevval-Salih İşgören Eğitim Kampüsü'nün temelini attı.

Erdoğan, törenin ardından, açılışı yapılan İzmir Çevre Yolu'nda makam aracını kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious