Başbakan Yardımcsı Prof. Dr. Nazım Ekren kimdir?

Başbakan Yardımcsı Prof. Dr. Nazım Ekren kimdir? .8750
  • Giriş : 01.09.2007 / 13:03:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 21:36:11

60. hükümette Başbakan Yardımcsı ve ekonominin koordinatörlüğünü yapacak olan Prof. Dr. Nazım Ekren kimdir?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

60. hükümette Başbakan Yardımcılığı görevine getirilen ve ekonominin koordinatörlüğünü yapacak olan Prof. Dr. Nazım Ekren ile ailesi, İstanbul Esenler Mimar Sinan Mahallesi'ndeki 23. Sokak'ta mütevazı bir hayat sürüyor.

Yaklaşık 500 metrelik sokakta bulunan apartmanların kimi balkonlarından çamaşırlar sarkıyor, kiminde yoğurt kaplarına dikilen fesleğen ve güller yer alıyor. Bazı binaların hâlâ sıvası yok, bazısı yıllara yenilmiş, omuzları düşmüş bir insan gibi yorgun... 20 yıl önce gecekondu bölgesi sayılan bu sokak, zamana direnen gelişimini ağır aksak sürdürürken, içinden Türkiye ekonomisinin yeni patronunu ve Başbakan Yardımcısı'nı çıkardı.
Muhtar, çocukluk arkadaşı
Ekren'in çocukluk arkadaşı olan Mahalle Muhtarı Abdullah Şengül, 50 yıl önce "Esenler Köyü" olan bu bölgenin zaman içinde nüfus artışıyla mahallelere bölündüğünü anlatıyor. Ekren'in Başbakan Yardımcılığı'na getirilmesiyle mahalle olarak gurur duyduklarını dile getiren Şengül, "Esenler Ortaokulu'nu birlikte okumuştuk. Benim çocukluk arkadaşım. 43 yıldır aynı mahallede otururlar, mütevazı bir hayat sürerler. Dün kendisiyle telefonla görüştük, yoğun olduğu için uzatmadım, hemen 'Hayırlı olsun' dedim. Türkiye için hayırlı olan neyse, Ekren'den istiyoruz" diye konuştu.

Aile apartmanı
23. Sokak'taki 12 numaralı apartman da Ekren ailesine, daha doğrusu Nazım Ekren'in babası Kazım Ekren'e ait. 25 yıllık binanın küçük bahçesine duvar yeni çekilmiş, henüz sıvasıyla duruyor. Bahçeden çok balkon büyüklüğünde bir yer zaten. Küçük bahçede bir çam ağacıyla birkaç küçük zakkum dikkat çekiyor.

Baba Kazım Ekren emekli olup, dört katlı binanın girişinde oturuyor. Mahalleli de en çok onu tanıyor, "Hacı Amca" diye sesleniyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Bakanlar Kurulu listesini açıklamasının ardından Esenler'deki evine gittiğimizde, bizi 19 yaşındaki oğlu Ahmet Necati Ekren karşılıyor. Apartman, aileyi bir çatı altında birleştirince, demir sokak kapısı açılır açılmaz, hemen girişte ayakkabılar dikkati çekiyor. Yere serilen halıfleks önünde ayakkabılar çıkarılıyor ve yeni bakanın evine çıkılıyor.

Bizi dedesinin evinde ağırlamayı tercih eden Ahmet Ekren, babasının Başbakan Yardımcısı olmasını beklemediklerini ve bunun sürpriz olduğunu belirterek, "Öğrendiğimizde şaşkınlık yaşadık. Bu yüzden heyecanlıyız. Basının önünde olmadık önceden, bu yüzden bizi hazırlıksız yakaladınız" diyor.

Oğlu, Bahçeşehir'i kazandı
Ekren'in Başbakan Yardımcısı olunca önce annesini aradığını ve telefonla görüştüklerini anlatan Ahmet Ekren, "Ben de kendisini akşam arayıp tebrik ettim, öyle çok konuşma fırsatımız olmadı. Babam, pazartesi sabahtan cumhurbaşkanlığı seçimleri için Ankara'ya gitti, sonradan görüşemedik" diyor.
Bu sene Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü kazandığını belirten Ekren, "Okul yüzünden ben Ankara'ya taşınamam, annem ve kardeşim gider. Zaten bütün aile aynı binada oturuyoruz. Burası dedeme ait. Girişte dedem, ikinci katta halam, üçüncü katta biz ve diğer akrabalar var" dedi.
Ahmet Ekren, Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunu annesi Meserret Ekren ile babası Nazım Ekren'in 21 yıllık evli olduklarını, ancak son dört senedir babasının Ankara'da yaşadığını, zaman zaman İstanbul'a geldiğini anlatıyor. Nazım Ekren'in eşi Meserret Ekren, "hazır olmadığı" gerekçesiyle oğlu aracılığıyla görüşme talebini geri çeviriyor.

Nazım Ekren kimdir?

Uygulamalı iktisat ve bankacılık uzmanı
60. hükümette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevine getirilen Nazım Ekren, 1956 yılında İstanbul'da doğdu. Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ni bitiren Ekren, doktorasını Uludağ Üniversitesi'nde uluslararası bankacılık konusunda tamamladı. Marmara Üniversitesi'nde iktisat teorisi çalışmasıyla doçent olan Ekren, Manchester Business School'da da "Gelişen Ülke Bankalarının Uluslararası Faaliyetleri" projesinde yönetici olarak bulundu. Ekren, Marmara Üniversitesi'nde uygulamalı iktisat alanında profesör oldu. Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdürlüğü görevinin ardından yeminli mali müşavir olarak da çalışan Ekren, Türkiye Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğü görevinin ardından, uygulamalı iktisat ve bankacılık konularında eğitim ve yönetim danışmanlığı da yaptı. Ekren, evli ve 3 çocuk sahibi.

43 yıldır aynı mahallede

Esenler Mimar Sinan Mahallesi 23. Sokak'taki ev  25 yıllık. Ekrenler 43 yıldır aynı mahallede yaşıyor.

 

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Nazım Ekren, 18 Mart 2006'da, Marmara Üniversitesi öğretim üyesi olan kardeşi Nazmi Ekren'in Florya Belediye Tesisleri'ndeki düğün törenine katılmıştı. Oğlu Ahmet Ekren (solda) bu yıl Bahçeşehir Üniversitesi'ni kazandı.

 

Komşuları: Sakin insanlar

23. Sokak sakinleri ise başarısıyla gurur duyduklarını Ekren'den, Türkiye'nin geleceğini ileriye taşımasını istiyor. Ekren'in evlerinin karşısındaki binada oturan komşuları Sadık Cantürk, "16 yıllık komşumuz. İş alanlarımız farklı, ama karşılaştığımızda selamlaşır, hatır sorarız. Onlar da burada büyüdüler. Sakin, mütevazı insanlardır" diye konuştu.

Oto boyacısı Aydın Bilgin ise "20 yıldır tanırım. Özellikle 'Hacı Amca'yı yani babasını. Hayırlı olsun, zaten çok iyi işler, görevler üstlenen biriydi. Türkiye'yi iyi yerlere getirsin, mahalle için bir beklentim yok, önce vatan" dedi.

Yus-Em Tekstil sahipleri Ali ve Fuat Durat ise, "İyi insanlar... Esenler'e mutlaka faydası olacağına inanıyorum ki zaten olmuştur da. Bakın, 6 yıl önce burada doğru düzgün altyapı yoktu, su yoktu. Nazım Ekren siyasete atıldığından beri mahalle, sokak düzeldi. Şu an su sıkıntısı yaşanıyor, ama bizim sokağımızda su hiç kesilmiyor. Daha da faydası olur sanırım" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious