Başbakan'a 6 bin YTL tezminat ödeyecekler

  • Giriş : 03.10.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, kişilik haklarına saldırıldığı gerekçesiyle açtığı davalardan eski milletvekili Kamer Genç'ten 2 bin YTL, Evrensel Gazetesi'nden 4 bin YTL manevi tazminat kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kamer Genç, 14 Şubat 2006 tarihinde katıldığı bir televizyon programında Erdoğan'ı kasdederek, ''akli melekelerinden yoksun'' şeklinde ifadelerde bulunmuştu. Başbakan Erdoğan tarafından kişilik haklarını zedelediği gerekçesiyle Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılan dava sonucunda mahkeme eski milletvekilinin Başbakan'a 2 bin YTL manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Erdoğan'ın Evrensel Gazetesi aleyhine açtığı davanın görüldüğü 15. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki davada ise söz konusu gazetenin Başbakan'a 4 bin YTL tazminat ödemesine karar verildi. Evrensel Gazetesi'nde Yücel Sarpdere'nin 3 Mart 2006 tarihli köşe yazısında kullandığı ifadelerden ötürü Erdoğan tarafından aleyhine manevi tazminat davası açılmıştı.

Erdoğan geçtiğimiz günlerde, Selanik'teki Atatürk Evi'nde bulunan şeref defterine yazdığı ifadelerden dolayı Fethi Dördüncü'ye karşı açtığı davayı da kazanmıştı. Mahkeme, Dördüncü'nün Başbakan'a hakaret ettiği gerekçesiyle 10 bin YTL manevi tazminat ödemesine karar vermişti.

Erdoğan'ın diğer kazandığı bazı davalar ve tazminat tutarları ise söyle:

ıÜü *Ankara 25. Asliye Hukuk Mahkemesi, bir yazısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kişilik haklarına hakaret ettiği gerekçesiyle Birgün gazetesi yazarı Erbil Tuşalp'i 5 bin YTL manevi tazminat ödemeye mahkum etti. Tuşalp hakkında, Birgün gazetesinde 6 Mayıs 2006 tarihli "Geçmiş Olsun" başlıklı yazısında, Başbakan Erdoğan'a yönelik "küçük yaşta yüksek ateşli bir hastalık geçirip geçirmediği araştırılsın" ve "psikopatik agresif" ifadelerinden dolayı Başbakan'a 5 bin YTL ödemesine karar verilmişti.

*Başbakan Erdoğan, avukatı Fatih Şahin aracılığıyla birçok siyasiyi de mahkemeye verdi. En çok CHP'liler ile mahkemelik olan Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP Grup Başkan Vekilleri Haluk Koç, Kemal Anadol ve Ali Topuz, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ile mahkemede hesaplaştı. CHP Grup Başkan Vekili Topuz'dan 15 milyar lira tazminat kazanan Erdoğan'ın, CHP lideri Baykal hakkında açtığı dava ise reddedildi. Erdoğan, Grup Başkan Vekili Koç'tan 10 milyar lira, Konya Milletvekili Atilla Kart'tan 5 milyar lira tazminat kazandı. CHP'li Anadol'a açtığı dava reddedilen Erdoğan, Yargıtay'a itiraz etti.

*ıÜüAnkara 25. Asliye Hukuk Mahkemesi geçtiğimiz günlerde verdiği kararda Selanik'teki Atatürk Evi'nde bulunan şeref defterine yazdığı ifadelerden dolayı Fethi Dördüncü'yü, Başbakan Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle 10 bin YTL manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

*Başbakan Erdoğan, Anavatan Genel Başkanı Mumcu'nun aleyhine açtığı tazminat davasını da kazandı. Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde Mumcu ve Vatan Gazetesi'nin aleyhine Başbakan hakkında çıkan bir ropörtajdan ötürü tazminat davası açıldı. Mahkeme hakimi Hüseyin Ünaldı, davayı kısmen kabul ederek davalılar Mumcu, Vatan Gazetesi ve röportajı yapan Devrim Sevimay'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ortaklaşa 10 bin YTL manevi tazminat ödemesine karar verdi.

*Erdoğan ile davalık olma konusundaki rekor ise Star Gazetesi'nin elinde bulunuyor. Star Grubu'nun, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilmeden önceki döneme ait Erdoğan ile 16 davası bulunuyor. Erdoğan, ayrıca Yeniçağ Gazetesi, Aydınlık Dergisi, Yarın, Cumhuriyet, Gözcü, Sabah, Akşam, Milliyet, Vatan, Radikal, Evrensel, Ortadoğu ve Güneş gazetelerini de dava etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious