Başbakana mayınlı soru önergesi

Başbakana mayınlı soru önergesi.8272
  • Giriş : 30.06.2009 / 12:06:00

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, Başbakan Erdoğan'a, dünyada sınırlarında mayınlarını yap-işlet modeliyle 44 yıllığına çok uluslu şirketlere devreden Türkiye'den başka ülke olup olmadığını sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arıtman, Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde, dünyanın 17. büyük ekonomisi olarak övünen Türkiye'nin, maliyeti 50 milyon dolar civarında tahmin edilen mayın temizleme işini yapamamasının nedenini öğrenmek istedi.

Türkiye'nin, bölgesinde lider konumunda ve NATO'nun 2. büyük ordusuna sahip olduğunu ifade eden Arıtman, önergesinde, şu soruları yöneltti:

''Basında yer alan bilgilere göre 62 milyon dolara mal olan 3. uçağınızı almaktan vazgeçerek bu kaynakla sınırdaki mayınların, sınır topraklarımızı yabancı şirketlere vermeden temizlenmesini sağlamayı düşünür müsünüz? Başta terör ve uyuşturucu olmak üzere yoğun kaçakçılığın olduğu ve terör unsurlarının girdiği sınır topraklarımızın yabancılara yap-işlet modeliyle devredilmesi ülke güvenliğine zarar verir mi? Eğer verir ise sınır güvenliği nasıl sağlanacaktır?''

''ETNİK KİMLİK...

Canan Arıtman, Başbakan Erdoğan'a, Türkiye'nin hangi tarihlerde, hangi etnik kimlikteki vatandaşlarını hangi gerekçelerle kovduğunu ve bunların kaç kişi olduğunu sordu.

Arıtman, ''Türkiye'yi terk etmek, başka ülkelerde yaşamak isteyen yurttaşlarımızın sayısını ve nedenlerini öğrenmek için araştırma yaptırmayı düşünüyor musunuz? Özellikle gençlerle ilgili bir araştırma yaptıracak mısınız?'' sorularını yöneltti.

CHP İzmir Milletvekili Arıtman, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu bir başka soru önergesinde de 20-21 Eylül 2008 tarihinde İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesinde 23 saat içinde 13 bebeğin toplu ölümünün gerçekleştiğini, Sağlık Bakanlığının Bilim Kurulu ile bir baş müfettişin konuyla ilgili inceleme yaptığını kaydetti.

Arıtman, ''Gerekli incelemeler yapılmış ve Bilim Kurulu raporu Sağlık Bakanlığına teslim edilmiştir. Bebek ölümleri ile ilgili bilimsel rapor niçin kamuoyu ile paylaşılmamakta, devlet sırrı gibi saklanmaktadır? Bir suç delili mi ihtiva etmektedir? Hem ön inceleme raporunda hem de Bilim Kurulunun raporunda ölen 11 bebeğin kan kültürleri ve beslenme destek solüsyonlarında üreyen Enterobacter cloacae suşlarının 'aynı suş' olduğunun belirlendiği doğru mudur?'' diye sordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*