Başbakan'a suç duyurusu

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Diyarbakır Şube Başkanı Dr. Rıza Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gül, Başbakan Erdoğan'ın 2000 yılında katıldığı bir radyo programında yaptığı konuşmada, “Terör örgütünün propagandasını yaptığı” iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Gül, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği dilekçede, Başbakan Erdoğan'ın 2000 yılında bir radyo programında kendisine sorulan sual üzerine katil başından “sayın Öcalan” diye bahsettiğini ileri sürerek, bununla açıkça suçluyu övdüğünü, bu eylemi ile TCK'nın 215. maddesini ihlal ettiğini savundu.

Başbakan Erdoğan'ın şehitlerden bahsederken “kelle” tabirini kullandığı, Erdoğan'ın bu eylemleriyle “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ederken, diğer taraftan da terör örgütünün propagandasını” yapmak durumunda kaldığı ileri sürülen dilekçede, bu hali ile TCK'nın 216 ve Terörle Mücadele Yasası'nın 6, 7 ve 8. maddeleri ihlal edildiği öne sürüldü.
Dilekçede, şu ifadelere yer verildi:

“Bu sebeplerle kendisine isnat edilen suçlardan ötürü kovuşturma yapılmasını talep etmekteyim. 2000 yılında radyoda yapmış olduğu konuşma (RTÜK'ten istenecektir.)

Bu konu ile ilgili gazetede yayınlanan açıklamalar ve televizyonlarda yapılan programlarla teyit edilmiştir. Şüpheli suç işleyen Recep Tayyip Erdoğan, radyodaki konuşması ile katil başına (sayın Öcalan) diye hitap ederek, şehitlerimizden kelle olarak bahsetmesi TCK'nın 215, 216. maddeleri, Terörle Mücadele Yasası'nın 6,7,8. maddelerini ihlal ettiğinden, hakkında soruşturma yapılarak, kamu davası açılması ve cezalandırılmasını arz ederim.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious