Başbakan'dan Araplara davet

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan Suudileri yatırıma davet etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Burada özel sektöre önemli görevler düşerken hükümetler olarak özel sektöre destek vermeye hazır olduklarını belirten Erdoğan, Suudi işadamlarını Türkiye'ye yatırım yapmaya davet etti. Erdoğan iki ülke arasındaki ticaret hacminin 3 milyar dolar olduğunu ve bu rakamın düşük kaldığına işaret ederek, "Ortak hedefimiz inşallah 2-3 yıl içerisinde 7 milyar dolar seviyesine çıkarmaktır." dedi.
Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdulaziz El Suud'un Türkiye ziyareti nedeniyle TOBB ve DEİK tarafından bir toplantı düzenlendi. DEİK bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Suud İş Konseyi Çırağan Sarayı'nda yapıldı. İki ülkenin önde gelen işadamlarının katıldığı toplantıda konuşan Başbakan Erdoğan, Suudileri yatırıma davet etti. İlk olarak Türkiye ekonomisinden bahseden Erdoğan şunları söyledi: "İhracatımız son 3 yılda iki kat artarak 73.4 milyar dolara ulaştı. Bu başarı bizi dünya ihracat sıralamasında 22'inci sıraya yükseltmiştir. İnşallah bu yıl hedefimiz 79 milyar dolardır. Fakat şu andaki gelişmelere baktığımızda bu rakamı daha da artacağımız ortada. Öyle görünüyorki 80 milyar doların üzerine çıkacağız. 190 milyar dolarlık toplam dış ticaret hacmi, 300 milyar doların üzerindeki GSMH ile Türkiye dünyanın 19. büyük ekonomisidir. Bir çok alanda gerçekleştirdiğimiz yapısal reformlarla ekonomiyi destekledik. Uluslararası yatırımcıların önünde bulunan engelleri birbir kaldırarak küresel sermayenini ülkeye girişini kolaylaştırdık. Suudi kardeşlerimizi de Türkiye'deki imkan ve fırsatları değerlendirmeye, ülkemize daha fazla yatırım yapmaya özellikle davet ediyorum. Bunun yanında yine suudi kardeşlerimizle Türk işadamlarının Suudi Arabistan'da yatırımlarını geliştirmelerini arzu ediyoruz. Yatırımcılarımızın birlikte hareket ederek üçüncü ülkelerde yatım yapmaları çok önemlidir. İşbirliğimizi geliştirmek için özel sektörü biraraya getirecek her türlü fırsatı değerlendirmemiz gerekir. İkili ticaret hacmimizin 2005 yılı itibarı ile 3 milyar dolar olduğu dikkate alındığında bu rakamın iki ülke arasında çok küçük olduğunu düşünüyoruz. İki dost ülkenin arasındaki ticari ilişkilerin çok daha ilerilere taşınması gerkmektedir. Ortak hadafimiz inşallah 2-3 yıl içerisinde 7 milyar dolar seviyesine çıkarmaktır."

Erdoğan, Ankara'da imzalanan anlaşmalara da değindi. Bu anlaşmaları, ekonomik ilişkileri düzenleyen hukuki alt yapının tamamlanmasında kaydedilen ciddi ilerlemeler olarak gördüklerini, çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmasıyla ilgili müzakerelerin bir an önce başlatılması ve sonuçlandırılmasını beklediklerini vurgulayan Erdoğan, ''İşbirliğimizin daha ileri noktalara taşınması için iş adamlarımıza vize kolaylığı sağlanması da son derece önemlidir. Vize sorununu aşamazsak hedeflerimizi tam olarak gerçekleştiremeyiz'' diye konuştu.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdulaziz El Suud ise yaptığı kısa konuşmada iki ülke arasında meydana gelen gelişmelere ilişkin memnuniyetini dile getirdi.Kral Abdullah tüm alanlarda iki ülke arasında gelişmelerin yaşandığını belirterek, bu duruma Türkiye'ye gelen Suudilerdeki artışını örnek gösterdi. Kral Abdulllah, sadece bu sene 50 bin Suudi vatandaşının Türkiye'yi gezdiğini anlattı.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 3 milyar dolara yaklaştığını ancak bunun yeterli olmadığını belirten Kral Abdullah, ilişkilerin daha da geliştirleceğini dile getirdi. İş dünyasının önünün açılması gerektiğini söyleyen Suud Kralı, iş adamlarının karşılaştıkaları sorunların aşılmasını hedeflediklerini kaydetti. Kral Abdullah iki ülke işadamlarının enerjilerini iki ülke halkının geleceğine harcaması gerektiğini vurguladı. Kral Abdullah şunları söyledi: "ıÜüİki kardeş ülke olarak azimliyiz. Ortak arzuları paylaşıyoruz. Hedeflerimiz aynı ve bu ziyaret vesilesiyle hukuki altyapının tamamlanmasına yönelik bir dizi anlaşma ve mutabakat müzekkerelerini imzalama fırsatını bulduk. Bunların bütün hedefi muhtelif alanlarda işbirliği yelpazesinin gelişmesidir. İş dünyasının önünün açılması ve karşılaştıkları güçlüklerin giderilmesi hedeflenmektedir. İki kardeş ülke işadamlarına çağrıda bulunuyorum; Birlikte yatırımlarınızı geliştirin, ortak projelere imzalarınızı atın. Enerjinizi ülkenizin kalkınmasına, halkına hizmet amacına seferber edin. İki dost ve kardeş halk bundan istifade edecektir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious