Başbakan'dan ASPEN üyelerine tepki

Başbakan'dan ASPEN üyelerine tepki.9113
  • Giriş : 24.04.2009 / 20:40:00

Başbakan Erdoğan, eski ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Allbright tarafından koordine edilen Aspen Atlantik Grubu üyelerini kabulünde, Kıbrıs'ı birkez daha hatırlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eski ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Allbright tarafından koordine edilen Aspen Atlantik Grubu üyelerini kabulünde, Türkiye'nin son yıllarda dış politikasına yeni bir boyut daha eklendiğini vurgulayarak, bunun da üçüncü ülkelerin gerek kendi içlerinde, gerekse aralarındaki sorunların çözümünde ''kolaylaştırıcı rol üstlenmesi'' olduğunun altını çizdiği öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, Başbakan Erdoğan, kabulde, AB üyesi ülkelerin Güney Kıbrıs Rum Kesimi yönetiminin birtakım engelleme çabalarına alet olmaları konusunu da heyetin dikkatine getirerek, eleştiride bulundu.

Kabulde, başta AB, NATO ve Türkiye'nin komşuları ile ilişkileri olmak üzere, AB süreci, Ermenistan ile ilişkiler, Kıbrıs sorunu, G-20 ve enerji konularındaki son gelişmeler değerlendirildi.

Eski ABD Dışişleri Bakanı Allbright'ın koordinatörlüğündeki heyette, İzlanda, İtalya, İsveç, Meksika, Kanada, Rusya, Macaristan, İspanya, İngiltere, Hollanda ve Fransa gibi ülkelerin dışişleri bakanları yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*