Başbakan'dan demokrasi için bilgi ve uzlaşı mesajı

Başbakan'dan demokrasi için bilgi ve uzlaşı mesajı.14657
  • Giriş : 16.05.2008 / 17:39:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bir ülkede demokrasi kurumunun başarılı olmasının ve demokrasi yoluyla ülkenin istikrarlı bir şekilde yoluna devam edebilmesinin şartı kararların bilgiye ve uzlaşıya dayalı olarak verilmesidir” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu, 17’nci toplantısı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında ODTÜ yerleşkesi içinde bulunan TÜBİTAK Uydu Teknolojileri laboratuarında başladı. Toplantıya, Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergun Saygun, çok sayıda bakan, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, bazı üniversitelerin rektörleri ile bürokratlar katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Başbakan Erdoğan, kurulun 2004 yılından beri düzenli olarak toplanmasının, 4 yılda Türkiye’de bilim ve teknoloji alanında gerçekleşen atılımlara önemli katkılar sağladığını belirtti. Erdoğan, “Ekim 1983’den Eylül 2004’de kadar geçen 20 yılda kurulun sadece 9 kez toplanabildiği göz önüne alındığında bu toplantıların söz konusu atılım üzerine etkisi daha iyi anlaşılabilir” dedi.

BİLGİ VE UZLAŞMA

Milli gücün oluşumunda bilgi ve bilimin önemine değinen Erdoğan, siyaset ve yönetim alanında da aynı durumun geçerli olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Siyasetin, Türk Dil Kurumu sözlüğündeki anlamı ‘devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş ve anlayış’tır. Buna göre siyaset uluslararası ilişkilerden ekonomiye, bilimden kültüre her alanda bir yönetme sanatıdır. Bizim siyaset anlayışımız devlet işlerine milletin mutluluğu ve refahı için, Cumhuriyetimizin demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olduğu ilkesi çerçevesinde yürütme esasına dayanır. Eğer bu konularda yeteri kadar bilgiye sahip olunabiliyor ve bilgiye dayalı kararlar verilebiliyorsa yönetim başarılı oluyor demektir. Ekonomide, kültürde, uluslararası ilişkilerde ve diğer alanlarda dünyanın nereye gittiği konusunda elinizde sağlam bilgi yoksa, yönetici olarak sizin çözüm üretebilmeniz mümkün değildir. Bir ülkede demokrasi kurumunun başarılı olmasının ve demokrasi yoluyla ülkenin istikrarlı bir şekilde yoluna devam edebilmesinin şartı kararların bilgiye ve uzlaşıya dayalı olarak verilmesidir.”

Erdoğan, ekonomik hayatta ve demokrasi ile uyum içinde gerçekleştirilecek çalışmalarla istikrar içinde değişmenin ve yenilenmenin yollarının açılabileceğini söyledi.

2004 yılından bu yana Ar-Ge çalışmalarında arzu edilen başarıları anlatan Erdoğan, bu çalışmaların yeterli olmadığını ve çalışmalara devam edileceğini söyledi.

İNSAN ODAKLI YÖNETİM

Başbakan Erdoğan, başta Amerika olmak üzere araştırmaya en fazla kaynak ayıran ülkelere bakıldığında, farklı adlarla ama özerk ve otonom yapılar içinde çalışan kamu araştırma enstitülerinin çok önemli milli ve stratejik projeleri hayata geçirdiklerini belirtti. Bu nedenle göreve geldikleri günden bu yana başta TÜBİTAK’ın araştırma enstitüleri olmak üzere, bu nitelikteki kurumlara büyük önem verdiklerini vurgulayan Erdoğan, “Bugün memnuniyetle görüyorum ki, bu enstitüler başta Türk Silahlı Kuvvetlerimiz olmak üzere pek çok devlet kurumunun bilimsel ve teknolojik ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Çalışmaları ile kritik ve stratejik alanlarda ülkemizin bağımsızlığına katkı sağlıyorlar” dedi.

Erdoğan, insan odaklı yönetim anlayışına sahip olduklarını, bu alandaki faaliyetlerin merkezinde de insan olduğunu ifade ederek, “Bilgi ve insan arasında, öncelikle ilgi ve sevgi bağı kurmalıyız. Bu bağ bizi bilime daha çok yaklaştıracaktır, ancak bu şekilde bilimin özümsendiği ve sahiplenildiği bir toplum haline geliriz” diye konuştu. Erdoğan, bugün en önemli sorunlardan birinin de, pek çok alanda bilgide derinleşme ve yeterli uzman sayısına ulaşma konusunda daha mesafe almaları gerekliliği olduğunu belirterek, “Bunun sonunda da hayatımıza sathi ve yanlış bilgiler hakim olabilmekte, yanlış bilgiler hızla yayılarak yanlış kararlar alınmasına, yanlış işler yapılmasına yol açabilmektedir” dedi.

16 ŞEHİRDE BİLİM MERKEZİ

Türkiye’de bilim okur yazarlığını yükselmesi konusunda, her faaliyetin samimiyetle arkasında olduklarının bilinmesini isteyen Erdoğan, bu çerçevede bilim insanlarının toplumla kaynaşması, bilim kurumlarının toplumla hemhal olması, onun dertlerine derman olması gerektiğini söyledi. Bu amaçla TÜBİTAK’ın mart ayı içinde 16 büyük şehirde bilim merkezlerinin kurulmasına destek vermek amacıyla yeni bir çağrı yaptığını belirten Erdoğan, “Önce kendimize, sonra işimize ve nihayet ülkemizi yönetecek kadar sağlam bilimsel bilgiye sahip değilsek, bugünün dünyasında başarılı olanlarla yarışabilmek mümkün değildir. Son yıllarda gerçekleştirilen atılımlar ne kadar önemliyse çabaların sürdürülebilirliliğin sağlanması da o kadar önemlidir” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious