Başbakan'dan Emniyet Müdürlerine 'neron' uyarısı

Başbakan'dan Emniyet Müdürlerine 'neron' uyarısı .7701
  • Giriş : 25.12.2007 / 18:00:00

Kabulde konuşan Erdoğan, yeni atanan emniyet müdürlerine, görevlerinde başarı diledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Terörle çok yönlü bir mücadelenin verildiği böyle bir hassas dönemde, şehirlerimizdeki güvenlik duyarlılığı daha yüksek olmalıdır'' dedi. Yeni atanan Emniyet Müdürlerini kabul eden Erdoğan, son günlerde büyükşehirlerde yaşanan araç yakma olaylarına karşı da önemli uyarılarda bulundu.

Kabulde konuşan Erdoğan, yeni atanan emniyet müdürlerine, görevlerinde başarı diledi.

Güvenliğe ilişkin konuların, dış politikadan dış politikaya, ekonomiden toplumsal alana, yaşama kadar her alanla ilişkili olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, ülkelerin istikrarının, huzurunun ve ekonomik kalkınmalarının, sahip oldukları güvenlik derecesiyle yakın bir paralellik arz ettiğini söyledi.

Hükümet olarak önceliklerinin, emniyet, eğitim, sağlık ve adalet olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, ''Türkiye'nin içinden geçtiği değişim süreci her bir köyümüzü, beldemizi, ilçemizi ve ilimizi aynı derecede ilgilendiriyor'' dedi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

''Değişim, dönüşüm ve kalkınma sürecinde güvenlik, en temel önceliklerimiz arasında yer almaktadır. Demokrasiyi güçlendirdiğimiz, demokratik standartlarımızı yükselttiğimiz, ekonomik gelişimimizi güçlendirdiğimiz ölçüde güvenlik sorunlarımızın da asgariye ineceği tartışmasız bir gerçek halini almıştır.

AB sürecinde, güvenlik güçlerimizin de yapısal bir dönüşüm geçirerek, kendilerini uluslararası standartlara uyarlamaları, çağın gerektirdiği teknik ve yöntemleri kullanarak halkın memnuniyetini esas alacak şekilde hizmet üretmeleri bir gerekliliktir.''

Başbakan Erdoğan, emniyet teşkilatının bu sürece başarıyla uyum sağladığının görüldüğünü belirterek, ''Sizler devletin katı, hiddetli ve azametli yüzünü değil, devletin kucaklayıcı, korumacı ve şefkat yüzünü temsil ediyorsunuz'' dedi.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Gittiğimiz her ilde valilerimizle birlikte demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin temel özelliklerini koruyacak, kollayacak ve daha ileri düzeylere taşıyacak olanlarsınız.

Polis teşkilatımız, son dönemde gerçekleştirdiği reformlarla sadece güvenliğin teminatı değil, aynı zamanda demokrasi ve insan haklarının da teminatı olduğunu gösterme yolunda tarihi adımlar atmıştır. Bu adımları daha ileri noktalara taşımak, inanıyorum ki sizler sayesinde olacaktır. Tek bir vatandaşımızın bile her ne sebeple olursa olsun mağdur edilmesine, haksızlığa maruz bırakılmasına, kimden gelirse gelsin işkenceye, kötü muameleye uğramasına gönlümüz asla razı olamaz. Bir insanlık suçu olan işkenceye bu sürece girdiğimizden bu yana 'sıfır tolerans' biliyorsunuz hükümetimizin en temel politikalarından biri olmuştur.''

-''NE OLURSA OLSUN''-

Aidiyeti ne olursa olsun, ülke sınırları içinde yaşayan hiçbir ferde, bireye yönelik haksızlığı, eşitsizliği kötü muameleyi mazur göremeyeceklerini dile getiren Başbakan Erdoğan, ''Esasen bizim binlerce yıllık tarihimiz, kültürümüz ve medeniyetimizi de bize bu sorumluluğu yüklemektedir'' dedi.

Suç işlenmeden, önlenmesi noktasında da polisin büyük başarılara imza attığını anlatan Başbakan Erdoğan, bu başarıların artarak devam etmesinin en büyük arzuları olduğunu kaydetti.

Hükümet olarak, suça iten, suça zemin hazırlayan unsurları makro planda yok etme mücadelesi verirken, emniyet müdürlerinin de bunu yerel ölçekte gözeteceğinden en ufak şüphesi olmadığını kaydeden Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''5 yıl önce bu ülkede bölünmüş yol uzunluğu 6 bin 100 kilometreydi. 5 yılda yaklaşık 7 bin kilometre bölünmüş yolu buna ilave ettik. Her yıl, tatil dönemlerinde yüzlerce vatandaşımız trafik kazalarında hayatını kaybediyordu. Bu Kurban Bayramı'nda ölümlü kazaların, yüzde 45 oranında azaldığını gözlemledik. Polislerimizin sıkı denetimi, kazaların azalmasında etkili olmuştur.

Yine 2007 yılında bir önceki yıla göre kapkaç suçlarının da yüzde 61 oranında azaldığını görüyoruz. Polisimizin etkin, sabırlı, özverili çalışmaları bunları sağlamıştır.

Aynı şekilde terör olaylarının azalmasında da soruna farklı bir gözlükle ve daha ciddiyetle bakılması, hayati derecede önem arz etmektedir. Terörle çok yönlü bir mücadelenin verildiği böyle bir hassas dönemde şehirlerimizdeki güvenlik duyarlılığı daha yüksek olmalıdır.''

-MECİDİYEKÖY'DEKİ BOMBALI EYLEM HAZIRLIĞI-

Erdoğan, dün, Mecidiyeköy'deki otobüs durağına bırakılan bombayı, polisin zamanında etkisiz hale getirerek, bu hain eylemi anında bertaraf etmesinin de önemli bir başarı olduğunu vurgulayarak, bu başarıların, son derece titiz, özverili ve duyarlı çalışmanın neticesinde elde edildiğini söyledi.

Emniyet teşkilatının uyumunun, koordinasyonunun, kurumsal gelişiminin, alınacak başarılarda büyük rol oynayacağına işaret eden Başbakan Erdoğan, ''Terör örgütünün varlığını idame ettirmede en önemli araç olan uyuşturucu ticareti, sadece terörü ayakta tutmakla kalmıyor aynı zamanda gençlerimiz için ciddi bir tehdit oluşturuyor'' dedi.

Başbakan Erdoğan, emniyet müdürlerine şöyle seslendi:

''Polis teşkilatımızın uyuşturucu ile mücadelede elde ettiği başarı, milletimizin takdirini kazanmıştır. Gençliğimize büyük zarar veren bu konuda özel hassasiyetinizi bekliyorum.

Emniyet müdürü arkadaşlarım; edindiğiniz bilgi ve tecrübe ile omuzlarınızdaki o ağır yükü layıkıyla taşıyacağınıza inanıyorum. Türkiye'nin asayiş ve emniyeti kadar geleceği de sizlerin özverili çalışmalarıyla şekillenecektir.

Son günlerde büyük şehirlerimiz, başta İstanbul olmak üzere otomobil yakma eylemleri gerçekten bizleri rahatsız etmektedir. Tabii bu belki bir psikolojik üstünlük elde etme gayreti olabilir. Tüm bunlara karşı da farklı şehirlerimize yansımasını engellemek üzere tedbirlerimizi buna göre geliştirmek ve bunların üzerine çok daha farklı bir şekilde gitmeyi de inanıyorum ki sizler de başaracaksınız ve bunun üstesinden hep birlikte geleceğiz.''

Başbakan Erdoğan, emniyet müdürlerine yeni görevlerinde başarılar diledi.

Kabulde, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal da hazır bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious