Başbakan'dan Rumlar'a gözdağı

  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) müzakerelerinin devam edebilmesi için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) uygulanan izolasyonların kaldırılması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan, " Ha efendim müzekareler durur bakın çok açık söylüyorum durursa durur" diye konuştu.

İstanbul Sanayi Odası'nın düzenlemiş olduğu İstanbul Sanayi Formu Meslek Komiteleri Ortak Toplansı Gran Cevahir Otel'de yapıldı.

Toplantıya, Başbakan Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve çok sayıda sanayici katıldı.

Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada 12 Haziran'da başlayan AB üyelik müzarakelerine değindi.

Erdoğan müzarekelerde ilk faslının açılıp kapandığını belirterek bu kapsamda birçok yorumların yapıldığına işaret etti

Erdoğan, "Bunlar tabi hoş değil, yani Türkiye bir taraftan tarama sürecini yürürtürken diğer taraftan bilim araştırma faslını açıp kapadı. Yani sağır duymaz uydurur kabilinden hemen bunlar Kıbrıs'a limanları, havalimanlarını verecekler. Şunu yapacaklar. Ek porotkolu imzalayacaklar gibi çirkin muhalefetin içine girmek çok yanlış. Biz artık bunları aştık. Kararımızı açıkladık. Bu iktirı tanıyanlar bir defa çok iyi tanıdı. Tanımayalar ise tanımamakta direniyor. AB'nin 25 üyesine şunu çok açık ve net söyledik KKTC'ye uygulanan izolasyonlar kalkmadığı sürece bizlerden ne ek porotokol, ne havalimanı ne de limanlar konusunda bir şeyler beklemeyin." şeklinde konuştu.

Kıbrıs'ta sorunun çözülmesi için Birleşmiş Milletler'in (BM) sunduğu Annan Planı'na Rum kesimi hayır demesine rağmen AB tarafından ödüllendirildiğini Annan Planı'na evet diyen KKTC'nin ise cezalandırıldığını belirten Erdoğan " Biz bu adalet anlayışısına karşıyız. Bu noktada ne havalimanları, ne limanlar konusunda izolasyonlar kalkmadıkça bir adım atmayız bunu herkesin bilmesi gerekir." diye konuştu.

"Ek protokol konusunda herkesin ha efendim müzükeler durur bakın çok açık söylüyorum durursa durur çünkü bize karşı olumlu yaklaşana bizde olumlu yaklaşırız." diyen Başbakan Erdoğan,"Bu sürece girerken birşeyler söyledik muhataplarımızla kazan kazan prensibine göre hareket edeceğiz biz kaybedeğiz karşımızdaki kazanacak yok öyle birşey. Biz kazanacak karışımızdaki kaybedecek onu da adalet anlayışımazla bağıdaştıramıyoruz. Çünkü biz öyle bir medeniyetten geliyoruz ki bu medeniyette asla ezmek yok adelet var zulmetmek yok adalet var. biz böyle bir medeniyetten geliyoruz. Aynı neticiye bizde asla uğramaz istemeyi." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious