Başbakan'dan Rusya'ya kritik ziyaret

Başbakan'dan Rusya'ya kritik ziyaret.11598
  • Giriş : 16.05.2009 / 12:06:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Rusya ziyareti öncesi havaalanında Azerbeycan ve Polonya ziyaretleriyle ilgili bir açıklama yaptı. Başbakan ziyaretin nedeni ekonomik dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Biz Azerbaycan ile iki kardeş ülkenin birlikteliği ile ilgili bir ziyarette bulunduk. Bunu karıştırmak isteyen içte ve dışta engelller olacaktır. Azerbeycan'da da Sayın Başbakan bu ifadeleri kullandıktan sonra ne denilebilir dedi. Son noktayı koydu.

Türkiye kardeş ülke Azerbeycan'ı yalnız bırakmayacaktır. Bazı Azeri medyası ziyaretimize yer vermedi ya da az yer verdi. Bunun da farkındayız.

Bu arada gaz konusunda bakanlarımız gerekli görüşmeleri yaptı. Basında yer alan zam haberleri asılsızdır. Özellikle bu tip haberler konusunda dikkatli olun. Biz gazı daha ucuza alabiliriz şeklinde çok açıklama yaptık. Ama tutup konuyu asılsız bir şekilde zam gelecek şeklinde konuyu yorumlamak asılsızdır.

Azerbeycan ziyareti sonrasında Polonya'ya gittim. 1923'ten bu yana hiçbir başbakan bir ziyarete gitmedi . İlk resmi ziyaret oldu. Aramızda 2,5 milyar avro dış ticaret var. İki tarafta da bunu artırabilecek kapasite mevcut.

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası Polonya Ukrayna ortaklığı ile yapılacak bölgede müteahhitlerimiz bu işler için ülkede etkili olur mu onları görüştük. 5 Bakan arkadaşımızla oraya gittik. Orada çeşitli görüşmelerimiz oldu yararlı görüşmelerdi.

AB sürecinde bizi yalnız bırakmayan ve sürekli destek olan bir ülke olması da önemli. Gdanks'ta bir camii ziyaret ettik. Ardından üniversitesinde bir hitabımız oldu. Sonra Türkiye'ye döndük. Şimdi de Rusya'ya hareket ediyoruz. Başta ekonomi olmak üzere enerji konuları da görüşülecek ve akşam yeniden döneceğim...

AB öncelikle ülkemizden gaz taşımacılığı yapılacaksa karar vermelidir. Biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Güney Akım bizden geçecek hat kadar ucuz ya da kolay hat değildir.

Gündemimizde sadece ekonomik ve ikili ilişkiler söz konusu.

Dağlık Karabağ'a yapılan müdaheleler sonucunda kapılarımız kapatılmıştır. Dağlık Karabağ konusunda tutumumuz kesindir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*