Başbakan'dan TÜSİAD'a imalı sözler

Başbakan'dan TÜSİAD'a imalı sözler.12394
  • Giriş : 24.10.2008 / 09:55:00

Erdoğan: Krizi birileri için fırsata dönüştürecek bir iktidar yoktur bu ülkede!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan TÜSİAD'ın IMF açıklamalarına düzenlediği bir basın toplantısında ilginç imalarla yanıt verdi: Krizi birileri için fırsata dönüştürecek bir iktidar yoktur bu ülkede!

TÜSİAD, bir süre önce krizin Türkiye'yi çok ciddi etkileyeceği yönünde açıklama yaptı ve Hükümet'i hiçbir şey yapmamakla eleştirdi. Ardından IMF ile bir anlaşma yapılmasını talep etti. IMF ile anlaşma yapılması konusunda tartışmalar vardı, ancak bu tartışmalara TÜSİAD'ın baktığı yerden müdahil olan yoktu. Hatta TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD'ın çıkışını eleştirerek, IMF ile bir anlaşmaya ihtiyaç olmadığını belirtmişti. Bu gelişmeler ışığında akıllara gelen bir soru, zaman içinde kendini yanıtlamaya başladı: TÜSİAD ne istiyor?

Köşe yazarları patronlar kulübünün niyetini ortaya dökmeye başlamış, TÜSİAD ise üstü kapalı ancak tatmin etmeyen savunmalalar yapmıştı. En son Taha Kıvanç rumuzuyla yazan Fehmi Koru, şu çarpıcı iddiayı gündeme getirmişti: "Bazı işadamları paralarını yurtdışına çıkardı. Ama bu paralar krizde battı. Feryat o yüzden..."

Bugün gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan da isim vermeden TÜSİAD'ın 'krizi kendi adına fırsata çevirmeye çalıştığını' söyledi.

Erdoğan, krizle ilgili konuşurken TÜSİAD'a şöyle cevap verdi: "Dünya ciddi bir dar boğazdan geçiyor. Verilecek kararlar verdiğimiz kararlar ideolojiden uzak beraberliğe destek veren ülkemizi bu krizden galip çıkaracak bir anlayışla davranmamız lazım. Eğer bunu başarabilirsek bu ekonomik krizi biz fırsata çevirebiliriz. Bunu birileri için fırsata dönüştürecek bir iktidar yoktur bu ülkede. Bu böyle bilinmeli."

İYİBİLGİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*