Başbakanımız Bush'u kararlı görmüş!

  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, Kuzey Irak'taki PKK varlığının sona erdirilmesi konusunda ABD Başkanı George W. Bush'un kararlılığını gördüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Görüşmenin ardından Türk ve yabancı basın mensuplarının karşısına çıkan Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy soruları cevaplandırdı.

ABD Başkanı Bush'un Türkiye'nin PKK terörü ile mücadeledeki hayatiyetini kavramış olup olmadığı ve Kuzey Irak'taki PKK varlığının sona erdirilmesi konusunda elle tutulur teminat verip vermediği sorusuna karşılık Başbakan Erdoğan, "Bu konuda ben Sayın Başkan'ın ben bir defa kararlılığını gördüm" dedi

Erdoğan, Türkiye'nin arzusunun şu anda atılmış olan adımın süratle neticesini vermesi gerektiğini belirterek, görüşmede Başkan Bush'un "Terörle konusunda başından beri tavrımı uluslar arası boyutta biliyorsunuz" dediğini söyledi.

Erdoğan, "Biz de bu uluslar arası kararlılığınızı özellikle bölgemizde ülkemizde görmek istiyoruz. Çünkü burada Kuzey Irak'ta yerleşik bulunan terör örgütünün ülkemize sızma çalışmaları hatta maalesef Irak'taki silahların terör örgütü tarafından tarafımıza taşınarak bombaların Amerika'ya ait silahlar bombalar olduğunu görmesi, halkımızın da bunu duyması bilmesi bir Anti-Amerikancı yapıyı oluşturmaktadır. Bu bir fırsattır. Dolayısıyla burada bu olayın üzerine gidilmesi ve bunun kökünün kazınması, bitirilmesi, böyle bir hedef tayin ederek adım atılması inanıyorum ki bu Anti-Amerikancı gelişmeleri de ortadan kaldıracaktır veya minimize edecektir. Bunları da kendileriyle açıkça konuştuk ve kendileri de kararlılıklarını tekrar teyit ettiler. Bu konuda kararlıyız. Bu konuda üzerimize ne düşüyorsa bunu sonuna kadar yapacağız dediler. Ayrıca da zaten bu konuda Irak Yönetimiyle de gerekli görüşmeleri gerek Cumhurbaşkanına gerek Başbakana da ilettiklerini ifade ettiler" şeklinde konuştu.

Bir gazeteci Başbakan Erdoğan'a ABD Başkanı Bush'un Oval Ofiste kendisinden "arkadaşım ve barış adamı" şeklinde hitap ettiği ve kendisinin de buna karşılık ABD'den basın toplantısı sırasında "çok önemli stratejik ortağımız" ifadesini kullandığını hatırlatarak, Başkan Bush'un görüşmede Türkiye'nin ABD ile olan ilişkisi için stratejik ortaklık tanımını kullanıp kullanmadığını sordu.

Erdoğan planlanan görüşmenin 1 saat olduğunu ancak görüşmenin 1 saat 45 dakika sürdüğünü hatırlatarak, "Tabi bu görüştüğümüz konuların gerek ehemmiyetiydi. Gerekse içeriğiydi. Yani bu içerik üzerinde daha detay durma gereğinden kaynaklandı. Ve stratejik ortaklık noktasında zaten Sayın Başkan'ın herhangi bir şüphesi yok. Onu her bir araya gelişimizde ifade ediyor, kullanıyor. Ve kaldı ki zaten Orta Doğu'da şu anda attığımız adım ve Geniş Orta Doğu-Kuzey Afrika Projesi içerisinde Türkiye'nin yer alması da bu tür bir ortaklığın neticesi. NATO'nun içerisinde beraberiz. Bunlar bunun bir neticesi. Hele hele son Lübnan olayı olsun Irak'la ilgili mesela Türkiye'ye yönelik ısrarlı bir şekilde teşekkürleri var. Çünkü bizim oraya sağladığımız lojistik destek bir kenara konulamaz. Çok ciddi bir lojistik desteğimiz var. Irak'ın şu anda yeniden yapılanması sürecine sağladığımız çok ciddi bir destek var. Her gün 4 bine yakın TIR, kamyon o bölgeye geçiyor. Ve bunları yaparken, gerek koalisyon güçlerinin geneli, gerekse Irak bizim gönderdiğimiz bu lojistik desteklerle adeta orada idame-i hayat ediyor. Bu ortada bir gerçek ve bu arada bildiğiniz gibi Amerika'dan sonra en çok insan kaybı Türkiye'nin. Şoförlerimiz, teknik kadrolarımız maalesef o bölgede ebediyete intikal ettiler" dedi.

Erdoğan, Başkan Bush'un görüşmede "Ancak stratejik ortaklar böyle konuşur" ifadesini özellikle kullandığını ve bunun da görüşme sürecinin uzamasına neden olan konular olduğunu söyledi.

İran konusunun görüşmede gündeme gelip gelmediği ve ABD'nin bu konuda Türkiye'den ne istendiğine ilişkin bir soruya karşılık ise Başbakan Erdoğan, İran ile ilgili olarak AB üyesi Almanya, Fransa ve İngiltere üçlüsünün zaman zaman Türkiye'den ricalarının olduğunu ve bir dayanışmanın söz konusu olduğunu belirtti

Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı ile Dışişleri Bakanı'yla yapılan görüşmelerin bu dönemde bölgede ve İran'da olumsuz bir gelişmenin olmamasını amaçladığını ifade etti. Erdoğan, nükleer enerjinin insani amaçla kullanılmasından yana olduklarını her defasında söylediklerini ve Başkan Bush'un da insani amaçla böyle bir şeyin kullanılmasından yana olumsuz yaklaşımı olmadığını söyledi. Erdoğan, ancak nükleer enerjini silah olarak bölgede ve Ortadoğu'da kullanılmasının herkesin ortak sıkıntısıdır ve ortak problemi olduğunu söyledi.

Erdoğan, Başkan Bush'un da kendisine ısrarla "Ben bu konuyu diplomasiyle çözmeyi istiyorum. Yeter ki iş o noktaya gelsin ve kendileri de diplomasiyle bu işi çözmeyi istediğini, bir silah peşinde koşmadığını yani uranyumun zenginleştirilmesinin bu amaçla kullanılmayacağını ortaya koysunlar. Bunu gördüğümüz anda ben bu işi diplomasi yoluyla çözmekten yanayım" dediğini aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious