Başbakan'ın büyük Bursa hayali

Başbakan'ın büyük Bursa hayali.9734
  • Giriş : 20.12.2008 / 20:21:00

Başbakan Erdoğan, bir dizi açılış törenine katıldığı Bursa'da yapılanları tek tek sıralarken Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin'e bir de ricada bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TOKİ tarafından yapılan ve proje ihale aşamasında olan konutlar bitirildiğinde, Bursa'ya toplamda 18 bin 450 konut kazandırmış olacaklarını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, toplu açılışlar ve TOKİ anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada, her ili kendi dinamikleri başta olmak üzere, sahip olduğu potansiyeli, zenginliği ve kendi öz değerleriyle ayağa kaldırmanın çabası, mücadelesi içinde olduklarını söyledi.

Bursa'nın bu açıdan kendileri için çok önemli olduğunu ancak Hakkari'nin de o derece önem taşıdığını ifade eden Erdoğan, ''Diyarbakır bizim için ne kadar önemliyse İzmir de o kadar önemli. Konya, Sivas, Kayseri bizim için ne kadar önemliyse Tunceli, Mardin bizim için o kadar önemli. Onun için 6 yıldır gecemizi gündüzümüze katıyor, her bir şehrimize hizmet taşıyor. Her bir şehrimizde taş üstüne taş koyuyor, yollar, barajlar, konutlar, okullar hastaneler yapıyoruz'' diye konuştu.

-''MEGA SANAYİ SİTESİ'' GELİYOR-

Erdoğan, bugün de Bursa'ya eli boş gelmediğini ifade ederek, toplu açılışlarla Bursa'ya yeni hizmetler sunacaklarını vurguladı. Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''TOKİ Esnaf Sanayi Sitesi Protokolünü bugün sizlerin huzurunda imzalıyoruz. Bu girişimle sadece Bursa, sadece Türkiye için değil, başka ülkeler için de model oluşturacak bir uygulamanın da ilk adımını atıyoruz. Bursa'da hizmet veren, Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliğine (BESOB) kayıtlı yaklaşık 100 bin esnafımız var. Ancak bu esnafımızın çoğu ya kent merkezinde ya da meskun mahallelerde, çoğunluğu ruhsatsız, sağlıksız, çarpık yapılaşmanın içinde. Zor şartlar altında faaliyetlerini yürütüyorlar. Apartman altlarında, gecekondudan bozma dükkanlarda, mahalle halkının sağlığını da riske atar şekilde hizmet vermeye çalışıyorlar. Geçmişte 5 küçük sanayi sitesi inşa edilmiş, halen de 10 küçük sanayi sitesinin inşası devam ediyor. İşte biz şimdi, ancak 100 bine yaklaşan esnaf için bu çalışmalar yeterli değil, dedik... Bu nedenle burada bugün TOKİ eliyle inşaatına başlayacağımız 'mega sanayi sitesi'ne start veriyoruz. Başlamanın adımını atıyoruz. Bu tabii yeni istihdam doğuracak.''

TOKİ'nin yanı sıra Bursa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin de katkı verdiği bu projenin, diğer iller için de model oluşturacağını ifade eden Erdoğan, Kestel'de yapımına başlanacak bu sanayi sitesiyle esnaf ve sanatkarların bir araya toplanacağını ve 4 bin civarında yeni sağlıklı iş yerlerine kavuşacaklarını belirtti.

Erdoğan, ''Mega sanayi sitesi''nin kentsel dönüşüm açısından da önemli bir fırsat olacağına işaret ederek, burada sadece iş yerleri bulunmayacağını, aynı zamanda meslek yüksekokulu, teknik lise, çıraklık ve kalfalık eğitim merkezi gibi, sanayi işletmelerine ana ve ara eleman yetiştirecek teknik eğitim kurumlarını da bünyesinde barındıracağını kaydetti.

-BURSA'YA 18 BİN 450 KONUT-

Başbakan Erdoğan, bugün yine TOKİ tarafından yapımı tamamlanan bin 702 konutun anahtar tesliminin yapıldığına da değinerek, Kestel ve Hamitler'de yapılan bu konutların yanı sıra sosyal donatı olarak 2 ilköğretim okulu, 1 kreş, 3 ticaret merkezi ve 2 camiyi bugün hizmete açacaklarını belirtti.

Açılışı yapılacak okullardan Kestel'deki 24 derslikli okula, şehit piyade er Samet Saraç'ın adını, Hamitler'deki 32 derslikli ilköğretim okuluna da şehit jandarma er Samet Akdeniz'in adını verdiklerini ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

''Bursa'da şimdiye kadar anahtar teslimi yaptığımız konutların sayısı 5 bin 222. Bu konutlarımızın yanında, sosyal donatı olarak 3 ilköğretim okulu, 3 ticaret merkezi, 1 kafeterya, 6 spor salonu, 5 cami, 2 kütüphane, engelsiz yaşam birimi, sosyal tesis, kreş, kahve, hanımlar kahvesi, bakkal, berber de hizmete açıldı. Ayrıca, Bursa'da halen yapımı devam eden 5 bin 385 konut, 5 ilköğretim okulu, 2 lise, 6 spor salonu, 4 cami ve 5 ticaret merkezi de en kısa zamanda vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuş olacak. TOKİ tarafından yapılan ve proje ihale aşamasında olan konutlarımız da bitirildiğinde, Bursa'ya toplamda 18 bin 450 konut kazandırmış olacağız.''

-BELEDİYELERİN YATIRIMLARI-

Erdoğan, Bursa'ya yatırımlarının bunlarla sınırlı olmadığına dikkati çekerek, Büyükşehir Belediyesinin ''Kent Hali'', ''Nilüfer Vadisi'', ''Filament Köprülü Kavşağı'' ile Osmangazi Belediyesince yaptırılan ''Kamberler Tarihi Parkı'' ve ''Yer Kapı Surları'' ile ''Kayhan Çarşısı'' projelerini Bursa'ya kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını vurguladı.

Başbakan Erdoğan, 5 yıl içinde Bursa'ya 3 bin 317 derslik yaptıklarını, 11 bin 647 bilgisayar gönderdiklerini kaydetti.

Başbakan Erdoğan, Şehreküstü Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış ve TOKİ konutlarının anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada, Bursa'daki ulaşım yatırımlarını sıraladıktan sonra Bursa sanayisine, ticaretine destek verecek, katkı sağlayacak bütün ulaşım hamlelerini gerçekleştirdiklerini, gerçekleştirmeye devam edeceklerini vurguladı.

-''BURSA'YA YENİ STAD''-

Bursa'ya önceki gelişinde BursaRay B etabı, Kent Meydanı ve Alışveriş Merkezi gibi büyük yatırımları hizmete açtığını anımsatan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Ama benim Bursa'da bir arzum daha var. Onu başkanımızla da konuşmuştuk. Fakat biraz gönlüme yatmadığı için onda geciktik. O da şu, Bursaspor şehir stadını da bizim bulunduğu yerden çıkarmamız lazım ve inşallah daha geniş bir alanda daha modern, daha çağdaş ve en az 30 bin kişilik bir Bursa şehir stadını kurmamız lazım, inşa etmemiz gerekiyor. Bunun için çalışmalarımız var. Bazı yerler tespit edildi. Bu tespitlere başlandığı andan itibaren inşallah 2 yılda, 2.5 yılda bu stadı bitiririz. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Bursa'ya böyle bir stadı kazandırmak, UEFA standartlarında bir stadı kazandırmak, Türkiye'nin de dünya genelinde özellikle Avrupa şampiyonasına talip olacağımız bir dönemde bu da bizim için çok önemli bir yatırım olacak. Bunun da kararlılığı içindeyiz.''

Başbakan Erdoğan, Bursa için çalışmaya ve üretmeye devam edeceklerini belirterek, partililerin, 29 Mart yerel seçimleri için ''AK belediyecilikle gelişen Bursa'nın seçimlerden sonra daha da gelişmesi için elele verilerek çalışmalarını'' istedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de 22 Temmuz seçimlerinde halka verdikleri sözleri birer birer yerine getirdiklerini belirterek, ''Laf üretmedik. Yereliyle geneliyle seferber olduk ve Bursalıların beklediği hizmetleri, talimatlarınız doğrultusunda gerçekleştirdik'' dedi.

Çelik, AK Parti'ye önceki seçimlerde verilen desteğin süreceğini ifade ederek, ''Şimdi, yeni bir döneme giriyoruz. Bursalılar bu hizmetlerin neticesinde yine aynı kararlılıkla AK Parti'nin arkasında, sizlerin ve bizlerin arkasında saf tutacak... AK Parti'ye büyük destek veren değerli hemşehrilerimizin, 29 Mart'ta bunu artırarak, daha yükseklere çıkaracağına inanıyoruz'' diye konuştu.

-TÖRENDEN NOTLAR-

Konuşmasının sonunda yağmur altında bekleyen vatandaşlarla, ''Şimdi zamanı '' diyerek ''Beraber yürüdük biz bu yollarda. Beraber ıslandık yağan yağmurda...'' mısralarını birlikte söyleyen Başbakan Erdoğan, daha sonra Bursa TOKİ-Esnaf Sanayi Sitesinin yapım protokolünün imza törenine katıldı, sinevizyon aracılığıyla bağlandığı tesislerin açılışlarını yaptı. Erdoğan, TOKİ tarafından Kestel ilçesinde yaptırılan konutlardan bazılarının sahiplerine de anahtarlarını teslim etti.

Erdoğan, anahtarını teslim almak üzere kendisi gibi bedensel engelli eşi ve oğluyla birlikte sahneye gelen Garip Mutlu adlı vatandaşın merdivenlerden çıkmasına yardımcı oldu ve bir süre sohbet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*