Başbakan'ın cenaze törenine katılmaması eleştirildi

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Danıştay'a yapılan saldırı için ''Cumhuriyete karşı sıkılan kurşundur'' dedikten sonra bugünkü törenlere katılmamasını 'takiye' olarak nitelendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ali Topuz, Danıştay'a yapılan saldırının, rejime, devlete, laik, demokratik Cumhuriyete, hukukun üstünlüğüne yapılmış bir saldırı olduğunu söyledi. Saldırıda hayatını kaybeden Mustafa Yücel Özbilgin için düzenlenen törenler nedeniyle Meclis çalışmalarına katılacak morali kendilerinde görmediklerini ifade eden Ali Topuz, ''CHP'liler olarak, Cumhuriyetin en temel dayanağı, mabedi olan TBMM'nin üyelerinin, başta başkanı olmak üzere bu törenlerde acımızı içimize gömerek, görevimizi yerine getirmemiz gerekir diye düşündük. Bu nedenle, bugünkü Meclis çalışmalarına katılamayacağız'' diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın, ''Saldırı türban için olamaz çünkü sanık, muhalif kalan üyeye de kurşun sıkmış'' dediğini hatırlatarak, ''Sanık eylemine sahip çıkıyor, Meclis Başkanı 'eylemin sebebi bu olamaz' diyor. Meclis Başkanı'nın, içtüzüğün kendisine verdiği görevlerin çoğunu ihmal ettiği, görevini zaman zaman savsakladığı düşünülürse, bu açıklamanın nedenini anlamak çok zor veya çok kolaydır" diye konuştu.

Grup Bakanvekili Haluk Koç, herkesin özeleştiri yapması gereken bir günde Başbakan Erdoğan'ın kavşak açılışı için Antalya'da olmasını eleştirdi. Başbakan'ın Antalya'da olmasının sorgulanmasını isteyen Haluk Koç, Erdoğan'ın saldırı için ''Cumhuriyete karşı sıkılan kurşundur'' dedikten sonra bugünkü törenlere katılmamasının 'takiye' olduğunu savundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Başbakan Erdoğan'ın, Antalya'da, şarkılı-türkülü kavşak açılışlarına katılmasını eleştirerek, CHP olarak yarınki Genel Merkez binası açılışını iptal ettirdiklerini kaydetti. Türkiye'nin dün itibariyle başka bir Türkiye olduğunu belirten Mustafa Özyürek, siyasi cinayetlerin ve yargı organlarına karşı silahlı saldırının başladığı döneme girildiğini öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious