Başbakan'ın korumaları tecrübesiz

  • Giriş : 17.10.2006 / 00:00:00

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kan şekerinin düşmesiyle beraber fenalaşmasının ardından götürüldüğünde araçta kilitli kalması, korumaya ilişkin tedbirleri tartışmaya açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Korumalarla ilgili bilgi veren emniyet yetkilileri, hatanın makam aracını kullanan şoförün araçtan inmesinin büyük bir hata olduğunu ifade ederken “Arkadaşlarımızın aracın camı kırması doğru bir davranıştır. Ancak araç zırhlı olduğu için bu işlem zor olmuştur” dediler.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kan şekerinin düşmesiyle beraber fenalaşmasının ardından götürüldüğünde araçta kilitli kalması, korumaya ilişkin tedbirleri tartışmaya açtı. Korumalarla ilgili bilgi veren emniyet yetkilileri, hatanın makam aracını kullanan şoförün araçtan inmesinin büyük bir hata olduğunu ifade ederken “Arkadaşlarımızın aracın camı kırması doğru bir davranıştır. Ancak araç zırhlı olduğu için bu işlem zor olmuştur” dediler.

Başbakan'ın Güven Hastanesi'ne gelişinin ardından birkaç dakika araçta kilitli kalması, koruma tedbirlerine ilişkin tartışma başlattı. Olaya ilişkin bilgi veren koruma yetkilileri, “Hastaneye gelindiğinde panik havasında şoförde araçtan çıkmış. Bunun ardından sistem gereği Mercedes marka araç saldırılara karşı koruma gereği kendini kilitliyor. Yani hata sivil olan şoförde maalesef. Başbakan'ın araçtan acilen çıkarılması için ellerine geçirdikleri taşlarla camı kırmaya çalışmışlar. Araç zırhlı olduğu için ancak sürücü koltuğunun bulunduğu sol ön kapının camı kırılarak, kilit açılabilmiş. Korumaların yaptığı doğrudur” dediler.

KORUMALAR TECRÜBESİZ

Bu arada aracın camlarının 17 cm lik kalınlığa sahip olduğunu belirten emniyet yetkilileri, makam şoförünün ve korumaların tecrübesizliği nedeniyle bu olayın yaşandığını ifade ettiler. Aracın kilit sisteminde hiçbir hata olmadığının da altını çizen emniyet yetkilileri, “Aracın beyni var, araç terk edildiğini düşünerek kapılar kapatıldığı anda kendini korumak için kilitleniyor. Yani sürücünün ve yakın korumaların hatasıdır” dediler.

İŞTE BAŞBAKANIN KORUMA MÜDÜRÜ

Başbakanlık Koruma Müdürü Ali Uzuner:

1978 Polis Akademisi Mezunu olan Emniyet Müdürü Uzuner, Başbakan Erdoğan'ın göreve başlamasıyla beraber terfien bu göreve atanmıştı. Daha öncede Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığı görevini yürüten Uzuner'in bu göreve getirilmesinde, Erdoğan'ın dünürü akrabası Orhan Uzuner'in etkili olduğu biliniyor.

Ali Uzuner, ayrıca bu göreve başladıktan devlet büyüklerinin korunması ve yakın koruma tekniklerini içeren "Önemli Kişilerin Korunması" adlı bir de kitabı hazırlayıp satışa sundu. Uzuner'in bu kitabı Özel Güvenlik Eğitim Kurumlarında Emniyet Genel Müdürlüğü'nün tavsiyesiyle koruma tedbirlerine ilişkin eğitim kitabı olarak da kullanılıyor. Trabzon doğumlu olan Uzuner'in ayrıca koyu bir Trabzonspor taraftarı olduğu da biliniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious