Başbakan'ın Ortadoğu atağı

Başbakan'ın Ortadoğu atağı.9734
  • Giriş : 30.12.2008 / 06:30:00
  • Güncelleme : 30.12.2008 / 00:29:39

Erdoğan, yeni yıla bombalar altındaki Orta Doğu bölgesinde girecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hükümet Sözcüsü Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Gazze'deki gelişmelerle ilgili olarak 31 Aralık 2008 Çarşamba günü Suriye, Ürdün, Mısır ve Suudi Arabistan'ı kapsayacak ziyaretlerde bulunacağını bildirdi.

Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda, İsrail'in Gazze'ye gerçekleştirdiği saldırının da ele alındığını belirtti. Çiçek, şunları kaydetti:

"Gazze'de yaşanan olaylar hepimizi ciddi bir şekilde üzmektedir. Son yaşanan olay, tüm dünyanın üzerinde dikkatle durması gereken bir gelişme. Bu konuyla ilgili olarak Sayın Başbakanımızın ve Dışişleri Bakanımızın da yaptığı açıklamalar var. Bugün tekrar konunun üzerinde durduk. Türkiye, geleneksel dış politikasının da gereği olarak bölgede barışın ve huzurun tesisi bakımından elinden gelen çabayı göstermiştir, göstermeye de devam ediyor. Gerçekten, bölgede huzurun ve barışın sağlanması hem bölge ülkelerinin hem de tüm insanlığın yararınadır. Ancak son gelişmeler bu yöndeki çabalara, gayretlere de gölge düşürmüş ve sekte vurmuştur. Orantısız güç kullanımı barış sürecini sekteye uğratmıştır."

"Türkiye bu konuda ne yapabilir" konusunu ilgili makamlarla, Dışişleri Bakanlığı dahil bugün görüştüklerini ifade eden Çiçek, sözlerini şöyle
sürdürdü:

"Evvela Türkiye insani yardım çabalarını eksiksiz bir şekilde sürdürmektedir. Burada çok üzücü manzaralar var. Çoluk, çocuk, genç, yaşlı,
ihtiyar, kadın bu atılan bombalar sebebiyle hayatını kaybetti. Yaralananlar da var. Gerekli ilaç ve sağlık yardımının yapılması çok sıkıntılı. Onun için Türkiye bu insani yardımlarını sürdürüyor. Başta Dünya Sağlık Teşkilatı olmak üzere Türkiye'nin gönderdiği, bundan sonra da göndermeyi arzu ettiği hem gıda, hem de ilaç ve sağlık yardımını yapmak istiyor. Ümit ediyoruz bunlar kısa sürede gerçekleşir.

Türkiye biran evvel ateşkesin sağlanmasından yanadır. Diyalog kanallarının kapatılmaması gerekir. Mevcut sorunun daha da derinleşmemesi
açısından herkesin konuyu biraz daha soğukkanlı düşünüp sorunların barış yoluyla çözümü yönünde bir çabanın gayreti içindedir.

Şunu herkesin iyi bilmesi lazım gelir ki Türkiye'nin bu çabaları insanı maksatlıdır. Bölgede barışın ve huzurun sağlanmasının bölge ve dünya barışına büyük katkı sağlayacağı düşüncesiyle barış noktasından hareketle bu çabaları sürdürmektedir. Bu noktadan hareketle, Sayın Başbakanımız, başta Suriye, Ürdün, Suudi Arabistan ve Mısır olmak üzere Çarşamba gününden itibaren bir bölgeziyaretine çıkmış olacaktır. Bu maksatla, ne yapılabiliri birlikte değerlendirebilmek için sadece bu dört ülke ile değil başka ülkelerle de konuya katkı sağlayabilecek her kesimle, herkesle Türkiye bu çabalarını sürdürmek istemektedir." Cemil Çiçek, ziyaretlerin iki gün süreceğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*