Başbakan'ın restine Soyer'den destek!

  • Giriş : 17.06.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan' ın AB restine KKTC Başbakanı Soyer'den destek geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'nın Kuzey Kıbrıs'a uygulanan izolasyonların kaldırılmaması halinde Türk limanların Rum Kesimi'ne açılmayacağını, bunun için müzakereler duracaksa AB'den vazgeçebilecekleri açıklamasına, KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer tam destek verdi.

KKTC Başbakanı Soyer; "Erdoğan yüzde yüz haklıdır, aynen katılıyorum. Bunu belirtiyorum zaten eskiden beri gerek Türkiye' nin gerekse Kıbrıs Türk halkının takip ettiği temel siyaset budur. Biz biran evvel görüşme sürecinin başlamasını istiyoruz. AB' nin Kıbrıs Türk halkına verdiği taahhütlerinin kesinlikle hayata geçirilmesini istiyoruz. Türkiye taahhütlerini bu bağlamda hayata geçireceğini zaten açıklamıştır. Bu bakımdan bu davranış çok yerinde bir davranıştır. Kararlılığımızı herkes bilmelidir ve herkes şunu da bilmelidir Papadopulos (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri) tek başına süper güç değildir." Dedi.

Erdoğan' ın açıklamasının ardından AB ve Rum Kesimi' nin KKTC' ye ve Türkiye' ye bakış açısı nasıl değişir ?.Sorusunu da yanıtlayan KKTC Başbakanı Soyer; "Bence AB çok düşünmek durumundadır. Çünkü; Kıbrıs (Kıbrıs Rum Kesimi) AB üyesi olmuştur ama sorunları çözülmemiş bir üyesidir. Ve Rum yönetiminde, Avrupa' nın da desteklediği BM çözüm planının reddeden bir siyasi yönetim vardır. Burda sorumluluk AB' dedir."

Sabit Soyer, Cihan Haber Ajansı' nın sorularını partisi' nin Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) başkent Lefkoşa yürüyüşü sırasında değerlendirdi.

CTP-BG Taşkınköy'de gerçekleştirdiği "iktidar" yürüyüşüne CTP-BG Genel Başkanı ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer, CTP-BG Lefkoşa Belediye Başkan Adayı Kutlay Erk, bazı bakanlar, milletvekilleri ve parti yetkilileri katıldı.


Bu arada yerel seçimlerin gerçekleşimesine az bir süre kala partililerde yavaş yavaş sokaklara dökülmeye başladı. Bu çerçevede Kıbrıs renk cümbüşüne dönerken partililer de araçlarıyla uzun kuyruklar oluşturdular. Bazende ayrı görüşten ve ayrı partiden olmalarına rağmen partililer karşı karşıya geldileri zamanda bir birlerini alkışlamaktan geri kalmadılar. Bunun en güzel örneği ise Taşkınköy'de yaşandı. Konvoy halinde seyreden Barış ve Demokrasi Hareketi sempatizanlarını yaya halindeki CTP-BG sempatizanları alkışladı.

'KKTC yerel yönetim ve milletvekili ara seçimleri 25 Haziran'da yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious