Başbakan'ın simitçisi davalık oldu

Başbakan'ın simitçisi davalık oldu.13690
  • Giriş : 02.01.2009 / 08:57:00

Başbakan Erdoğan'a simit sattıktan sonra bahşişi tezgâh sahibiyle bölüşmediği için işinden olan simitçinin engellilere tahsis edilen büfede çalıştığı ortaya çıktı..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan'a simit sattıktan sonra Türkiye'nin gündemine oturan Özer Yalnız'ın başına gelenler, "Bu kadarı yılbaşı hindisinin başına gelmedi" dedirtti. Ankara Olgunlar sokakta simit satarken Başbakan Erdoğan'ı karşısında bulan Yalnız, 2 YTL'ye 10 simit satmış 100 YTL de bahşiş almıştı. Yalnız'ın aldığı bahşişi kendisine ayırması nedeniyle, tezgâh sahibi fırıncı tarafından işine son verildiğinin ortaya çıkması, bir başka skandalı daha ortaya çıkardı. Ankara'da simit satmak için yapılan büfeler, Büyükşehir Belediyesi şirketi olan Halk Ekmek tarafından yalnızca engelli vatandaşlara veriliyordu. Engellilerin, istismar edilmemeleri için büfeleri kendilerinin işletmesi zorunlu tutulurken, Yalnız, engelli de değildi. Büfenin kurada yüzde 80 engelli olan İ.C.K. isimli vatandaşın üzerinde göründüğü ortaya çıktı.

AYNI RENK, LOGOSUZ BÜFE

Engellinin annesi Ayşegül K.'nin, büfeyi kızı adına işletiyor olması gerekiyordu ancak Halk Ekmek araştırdığında bir başka skandal ortaya çıktı. İ.C.K., kendisi sağlık sorunları yaşadığı için doktor raporu almış, büfeyi annesinin işlettiğini Halk Ekmek'e bildirmişti. Zabıtanın yaptığı üç ayrı kontrolde ise büfede anne bulunamayınca, tahsis iptal edildi. Halk Ekmek'in bordo renkli, logolu büfesi ise kaldırıldı. Ancak bir fırın tarafından hemen oraya bir büfe konulduğu tespit edildi. Aynı renk ve modelde hazırlanan büfenin üzerine ise yasal sorunlardan kurtulabilmek için logo basılmadı. Başbakan simit almak için bu büfeyi seçince ise kopya büfenin varlığı fark edildi.

Avukatlar harekete geçti

Halk Ekmek Genel Müdürü Ali İlkbahar, bu büfelerin yalnızca engellilere verilebileceğini ve yalnızca onlar tarafından kullanılabileceğini belirterek şunları söyledi: "Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunurken, zabıta aracılığıyla da büfeyi kaldırttık. Engelli insanları istismar etmek isteyenlere izin vermeyeceğiz. Avukatlarımız harekete geçti. Gerekli yasal prosedür hem bu vatandaş hem de onu kim çalıştırıyorsa onun için uygulanacak."

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*