Başbakan'ın taktığı kırmızı-beyaz kravat moda oldu

  • Giriş : 13.11.2007 / 07:23:00
  • Güncelleme : 13.11.2007 / 00:43:07

Erdoğan’ın, Bush’la Oval Ofis’te yaptığı görüşmelerde, Türk Bayrağının renklerini yansıtan kravat takmasının ardından kırmızı-beyaz renkli kravatların yoğun talep görmeye başladığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

"La Cravate D’archini" markasıyla kravat üretimi yapan Burimteks AŞ’nin ortaklarından Fazlı Taştan, kravatın erkeklerin en önemli aksesuarlarından biri olduğunu belirtti.

Kravatın gömlekle, takımla uyumlu olmasının yanı sıra renk ve desen seçiminin de çok önemli olduğunu anlatan Taştan, uygun renk ve desende, özenle bağlanmış kravat kullanan kişilerin aynı zamanda karşısındaki kişiler üzerinde olumlu etki yarattıklarını söyledi.

Taştan, kişilerin kravat satın aldıkları andaki ruh hallerinin tercihlerine yansıdığını, neşeli kişilerin daha çok açık renkli, baharı yansıtan renkleri seçtiklerini, sinirli kişilerin ise biraz daha koyu renklere yöneldiklerini kaydetti.

Son zamanlarda Türkiye’nin genel siyasi ve sosyolojik durumuyla ilgili reaksiyonların da kravat seçimini etkilediğini ifade eden Taştan, kravat almaya gelenlerin ellerinin kırmızı-beyaz renklilere gittiğini vurguladı. Taştan, özellikle Başbakan Erdoğan’ın ABD gezisindeki Bush’la yaptığı görüşmelerde, Türk Bayrağı’nı yansıtan kırmızı-beyaz kravat takmasının ardından bu renklere yönelik siparişlerin yoğunlaştığını bildirdi.

"CUMHURBAŞKANI GÜL DE TAKIYOR"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de Azerbaycan gezisinde Erdoğan gibi kırmızı-beyaz renkli kravat taktığını gözlemlediğine işaret eden Taştan, şöyle konuştu:

"Bir kişiyle karşılaştığımızda refleks olarak onun önce yüzüne sonra kravatına bakarız, bu nedenle kravat seçimi önemlidir. Kravat duyguları ve karakteri yansıtan önemli bir aksesuardır. Son zamanlarda yaşanan gelişmeler Türk halkının milli hassasiyetinin artmasına neden olmuştur.

Başbakanımızın, milli hassasiyetlerimizi ortaya koymak adına özellikle o kravatı seçtiğini düşünüyorum. Başbakanın ABD Başkanı Bush’la görüşmesinde taktığı kravat, ’Ben Türküm, bu kimlikle, ülkemin renkleriyle sizin karşınızdayım’ şeklinde iddialı bir duruşun sembolüdür. Başbakan Erdoğan’da kravatı görüp yakıştıranlar, milli duygularının da yoğunluğuyla kırmızı-beyaz renkli kravatlara yöneldiler. Bu sayede son günlerde talep patlaması yaşıyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious