Başbakan'ın talimatı yerine getirildi

Başbakan'ın talimatı yerine getirildi.15897
  • Giriş : 05.11.2008 / 14:28:00

Erdoğan kadın delege sayısının azlığından şikayet etmişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Geçtiğimiz Cumartesi günü toplu açılış töreni ve AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı seçimlerine katılmak üzere Van'a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Merkez İlçe Başkanlığı seçimlerinde kadın delege sayısının az olduğunu görünce, İl Başkanlığı'nı uyarmıştı. Kadın Delege sayısının artırılması talimatını veren Erdoğan, kadınların söz sahibi olmasını istemişti. Başbakan'dan gelen bu talimatın ardından çalışmalara başlayan AK Parti Van İl Başkanlığı, kadın delege sayısının arttırılması için gereken çalışmaları başlattıklarını açıkladı.

Geçtiğimiz hafta yapılan AK Parti Van Merkez İlçe Kongresi'nde kadın delege sayısının az olması Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dikkatini çekmişti. Başbakan Erdoğan, bunun arttırılması için AK Parti Van İl Başkanlığı'na talimat vermişti. Bu talimat üzerine çalışmalara başlayan İl Başkanlığı, kadın delege sayısını arttırmaya başladı.

Konu ile ilgili görüştüğümüz AKP İl Başkanı Vesim Yaviç, Başbakanın AK Parti'yi kurduğu günden beri bazı ilkelerinin olduğunu bu ilkeler gereği Ak Parti'de çalışan kadın ve genç sayısının alışılanın dışında daha çok yer almasını istediğini ifade ederek, “bizim temennimizde bu yöndedir” dedi.

AKP İl Başkanı Yaviç, “Başlangıçta bizimde bazı çekincelerimiz vardı. Kadınların partide çalışmasıyla ilgili. Fakat daha sonra gördük ki başbakanımız çok haklıymış. Biz talep edince annelerimiz, bacılarımız gelip üye oldular, meclis üyesi oldular, partinin çeşitli kademelerinde çalıştılar.” ifadelerini kullanarak şunları söyledi: “ Sayın Başbakanımız delegeler için böyle bir konuşma yaptı. Kadın delege sayısını az buldu başbakanımız. Delege seçiminde başbakanımızın kriteri göz ardı edilmiş olabilir. Sitemi haklı bir sitemdir. Bizim isteğimiz hem parti üyelerimiz, hem yöneticilerimiz, hem de belediye başkanlarımız ve delegelerimiz arasında daha çok kadın olmasını istiyoruz.”

Vesim Yaviç AKP Genel Merkezi'nin partinin her kademesinde çalışan kadın sayısının en az yüzde 30 civarında olması yönünde bir kararının olduğunu hatırlatarak, “ Tunceli teşkilatımızda hem parti yönetiminde hem de üye sayısında kadınlar daha çoktur. Bazı bölgeler farklılık arz ediyor. Fakat biz erkekler siyaseti erkeklerin iştigal ettiği bir alan görmemeliyiz” dedi. Yaviç son olarak kadınlara şu çağrıda bulundu: “ Kadın müracaatçılar bekliyoruz. Örneğin yerel seçimler yaklaşıyor, hem aday olarak hem de partinin her kademesinde kadınların başvuruların bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*