Başbakan'ın türban açıklamasına muhalefet tepkili

Başbakan'ın türban açıklamasına muhalefet tepkili.20797
  • Giriş : 15.01.2008 / 08:37:00
  • Güncelleme : 15.01.2008 / 10:26:07

Erdoğan, İspanya gezisi sırasında türban tartışmalarına değindi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ''Türban konusunu Anayasa'da çözmek istiyoruz'' sözlerine muhalefet tepki gösterdi. CHP'ye göre, siyasal simge kamusal alanda kullanılamaz.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, "Bu, toplumda bölünmeye neden olur" dedi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da, "Başbakan, uluorta konuşmaktansa sözünü tutsun" diye konuştu.

Başbakan'dan 'türban' mesajı

İspanya gezisi sırasında türban tartışmalarına değinen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün, "Siyasi simge olarak türban takmak suç mu?" demişti.

Gazetecilerin soruları üzerine, ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin üniversitelerindeki türban serbestisine atıfta bulunan Erdoğan, "Ama ülkemizde ne yazık ki böyle bir sorun şu anda var. Üniversitelerde böyle bir sorun söz konusu. Bunu bu düzenleme ile aşmak öyle zannediyorum ki özellikle özgürlükler noktasında, eğitim özgürlüğü noktasında bir sıkıntıyı aşmaya da vesile olacaktır" diye konuşmuştu.

"Siyasi simge olarak türban takmak suç mu? Simgelere, sembollere bir yasak getirebilir misiniz?" diyen Başbakan, bu özgürlüğü engelleyemeyeceklerini kaydetti, "Çünkü millet bu sorumluluğu verirken özgürlükler noktasında bu haklarını da haklı olarak istiyor" ifadesini kullanmıştı.

Erdoğan ayrıca, "Şu anda Anayasa içinde bunun çözümü bizim arzumuzdur. Ama öyle çözelim ki bu herhangi bir gerginliğe de zemin hazırlamasın. Onun için bunun müzakeresini geniş tutuyoruz. 'Demokrasilerde çare tükenmez' diyoruz, madem böyle inanıyoruz bu işe, o zaman demokrasi içinde bu çare mekanizmasını işletelim ve bu sorunu da çözelim" demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious