Başbakanla Genelkurmay'ın görüşmesi çok normal'

  • Giriş : 07.06.2006 / 00:00:00

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, spekülasyonlara neden olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün sürpriz görüşmesinin çok normal olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özel bir televizyonun Erciyes Üniversitesi'nde düzenleyeceği programa katılmak için Kayseri'ye gelen 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, havaalanında Vali Osman Güneş, Erciyes Üniversitesi Rektörü Cengiz Utaş, Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, eski koruması Şükrü Çukurlu tarafından karşılandı. Karşılama protokolünde bol bol el öptüren Demirel ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. İlk olarak, spekülasyonlara neden olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün sürpriz görüşmesini değerlendiren Demirel, bu buluşmanın çok normal olduğunu söyledi. Başbakan ve Genelkurmay Başkanı Özkök'ün devletin iki resmi görevlisi olduğunu belirten Demirel, "Bu görüşme çok normal. Asıl bu konunun spekülasyon yapılması anormal. Başbakan da Genelkurmay Başkanı da bu devletin görevlisi. İki devlet görevlisinin ülke sorunları çerçevesinde bir araya gelmesi kadar normal bir şey olamaz." dedi.

Demirel, cumhurbaşkanını da halkın seçmesini istedi. Cumhurbaşkanının halkı temsil ettiğini ifade eden 9. Cumhurbaşkanı, "Cumhurbaşkanını halk seçmeli. Çünkü Cumhurbaşkanı halkı temsil ediyor. Çankaya köşkünde de halkın istediği bir kişi olmalı. Orada vatandaşın kendisi olmalı. " diye konuştu.

Türkiye'nin erken seçime gitmesinin elzem olduğunu da dile getiren Demirel, "Türkiye'de mevcut seçimlerin 5 yılda bir yapıldığını hatırlatarak "Resmi olarak '5 yılda bir yapılır' diyor. Ama bugüne kadar hep 4 yılda yapıldı. Esasen şunu görmek gerekir; eğer insanlar erken seçimi dillendirmişse ve erken seçim istenilir hale gelmişse seçime gidilmesi lazım. Bence erken seçim gerekli. Erken seçimin istikrarı bozacağı da yanlıştır. Erken seçim istikrar getirir. " şeklinde konuştu.

Gazetecilerin polisin gerçekleştirdiği çete operasyonları sorusunu da cevaplandıran Demirel, "Ülke içindeki hukuk dışı yapılanmalar hiçbir zaman tasvip edilemez. Hukuk dışı faaliyetlerde bulunan örgütlerin devlete yararı değil zararı vardır. Ve bu çeteleşmenin üzerine gidilmesi çok doğrudur." cümlelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious