Başbakanlık: 'Ambargolu metinler' yok hükmündedir

Başbakanlık: 'Ambargolu metinler' yok hükmündedir.11756
  • Giriş : 01.03.2008 / 18:26:00

Yapılan açıklamada, 'ambargo' kaydı kaynakları tarafından kaldırılmadığı sürece yok hükmündedir'' denildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, ''Ambargolu metinler, tanımı gereği üzerlerindeki 'ambargo' kaydı kaynakları tarafından kaldırılmadığı sürece yok hükmündedir'' denildi.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Dün ve bugün bazı medya organlarında Sayın Başbakanımızın aylık Ulusa Sesleniş konuşmasıyla ilgili 'ambargolu' bir metinden alıntılar yapıldığı görülmektedir.

Adından da anlaşılacağı gibi 'ambargolu' metinler, tanımı gereği üzerindeki 'ambargo' kaydı kaynakları tarafından kaldırılmadığı sürece yok hükmündedir. Bu uygulama, taraflar arasında teamüller ve meslek ahlak ilkelerine dayalı zımni bir anlaşmaya dayanmakta ve kaynak-medya ilişkisinde karşılıklı güven temelinde yürümektedir.

Bu çerçevede 'ambargo' kaydı, kaynaklarının söz konusu metinler üzerinde tahdit sona erinceye kadar her türlü tasarruf hakkını saklı tuttuğu ve ancak nihai hallerinin dikkate alınabileceği, değişiklik halinde önceki metinlerin yok sayılacağı ilkesinin medya tarafınca da kabulünü şart koşmaktadır.

Bu itibarla, bazı medya organlarında yer alan haberlerin, temel bir ahlak ilkesinin açıkça ihlali olduğunu belirtiyor, karşılıklı güven ilişkimizi kötüye kullananları şiddetle kınıyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious