Başbakanlık basın merkezi yalan haberlere yetişemiyor

Başbakanlık basın merkezi yalan haberlere yetişemiyor.16244
  • Giriş : 06.05.2008 / 22:27:00
  • Güncelleme : 06.05.2008 / 22:30:33

Erdoğan'ın, konuklarla yapılan sohbet ile ilgili Hürriyet ve Posta'da yayınlanan haberlere yalanlama geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakanlık Basın Merkezi'nden konuya ilişkin yapılan yazılı açıklama şöyle:

''Sayın Başbakanımız'ın 3 Mayıs Cumartesi akşamı gerçekleşen özel bir davette, aralarında bazı medya yönetici ve yazarlarının da bulunduğu konuklarla yaptığı sohbetin içeriği, gerçek dışı bazı ifadelerle haber ve yorumlara konu edilmektedir.

5 Mayıs tarihli Başbakanlık açıklamasında, söz konusu haberlerde kullanılan dil ve seçilen ifadelerin birebir Sayın Başbakanımıza ait olmadığı, bu itibarla gerçeği yansıtmadığı gibi hiç bir kaynağa da dayandırılamadığı belirtilmişti.

'Özel sohbet' koşullarında yapılan konuşmaların, karşılıklı latifeler dahi ayırt edilmeksizin hem de tanık olmayanlar tarafından bu şekilde haberleştirilmesinin basın meslek ahlak ilkeleriyle de asla bağdaştırılamadığı açıklamamızda vurgulanmıştı.

Bugün Posta Gazetesi'nde Mehmet Ali Birand ve Hürriyet Gazetesi'nde Ertuğrul Özkök imzalı köşe yazılarında Sayın Başbakanımız'a atfen yer verilen ifadeler de aynı çerçevede değerlendirilmektedir.

Yoruma konu yapılan meselelerin sohbet sırasında konuşulmuş olması, Sayın Başbakanımız'a atfedilen ifadelerin doğru olduğu anlamına gelmemektedir.

Her şeyden önce Sayın Başbakanımız adına dil belirlemek ve ifade seçmek gazete yazarlarının ne görevi ne de hakkı değildir.

Not alınmayan ve kayıt tutulmayan özel bir sohbetin, izlenim sınırlarının dışına çıkan haberlere konu yapılması kabul edilemez. Aksi, gazeteciler tarafından Sayın Başbakanımız'a atfen seçilen dil ve ifadelerin kabulü anlamına geleceği için bu açıklamanın yapılması zorunlu görülmüştür.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious