Başbakanlık Cumhuriyet’i yalanladı

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, ’’Cumhuriyet gazetesinde Başbakanlık Fişledi’ başlıklı bir haberin yer aldığı anımsatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakanlık Basın Merkezi, ’’herhangi bir fişleme çalışmasının bugüne kadar yapılmadığını, bundan sonra da yapılmasının söz konusu olmadığını’’ bildirdi. Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, bugünkü Cumhuriyet Gazetesi’nde, ’’Başbakanlık fişledi’ başlıklı bir haberin yer aldığı anımsatıldı. ’’Fişleme iddiası doğru olmadığı gibi, haber asılsız, mesnetsiz ve maksatlı bir dezinformasyon çabası olarak değerlendirilmektedir’’ denilen açıklamada, Başbakanlık Basın Merkezi’nde herhangi bir fişleme çalışmasının bugüne kadar yapılmadığı, bundan sonra da yapılmasının söz konusu olmadığı bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

’’Bir Basın Merkezi çalışanının iletişim önerileri geliştirmek amacıyla bundan iki yıl önce yaptığı bir içerik değerlendirmesi, nesnel ve anlamlı bulunmayarak sürdürülmemiştir. Bu içerik analizi denemesi dahi, hiçbir surette ’fişleme’ unsurları içermemiştir.

Ne Başbakanlık Basın Merkezi arşivlerinde böyle bir çalışma bulunmaktadır, ne de Sayın Başbakan’a herhangi bir şekilde böyle bir çalışma sunulmuştur.

Başbakanlık Basın Merkezi tarafından yapılan akreditasyon uygulaması
objektif ve şeffaf kriterleri esas almaktadır. Evrensel ölçekte kabul gören ve uygulanan bu kriterler, medya organları ve kamuoyumuza bildirilmiştir; aynı şekilde halen Başbakanlığı izleyen muhabirlerin yararlandığı basın odasının panolarında da asılı bulunmaktadır.’’

Milliyet Gazetesi yazarı Melih Aşık’ın köşesinde de bugün ’’Başbakanlık’taki akreditasyon uygulamasına ilişkin bazı iddialara yer verildiği’’ belirtilen açıklamada, bu iddiaların da kesinlikle gerçeği yansıtmadığı ifade edilerek, şöyle denildi:

’’Sayın Sebahattin Önkibar ile Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki arasında yaşanan diyalog iddia edildiği gibi cereyan etmemiştir. Görüşmenin konusu, Sayın Önkibar’ın Sayın Başbakan ile mülakat talebi olmuştur. İki kişi arasında uzun bir süre önce geçen bu konuşmanın detaylarını kamuoyumuzla paylaşmayı uygun bulmuyoruz.

Bugüne kadar herhangi bir TV programının kaldırılması için hiçbir medya organına baskı yapılmamıştır, ancak TV programlarının devamını sağlamak da Başbakanlık Sözcüsü’nün görevi olarak değerlendirilmemelidir.

Aynı yazıda, Başbakanlık muhabirlerine bazı haberleri yapmamaları için baskı yapıldığı da iddia edilmektedir. Böyle bir baskı hiçbir zaman vaki olmamıştır. Bundan sonra da olmayacaktır.’’

EVRENSEL ÖLÇÜLER

Başbakanlık’ta yapılan bilgilendirmelerin evrensel ölçüler içerisinde
belirli kurallar altında gerçekleştirildiği vurgulanan açıklamada, ’’Muhabirlerin talebi üzerine ’yazılmamak kaydıyla’ yapılan bir bilgilendirmenin haberleştirilmesi, bütün dünyada kabul gören ve uygulanan akreditasyon kuralları ile basın meslek ahlak ilkelerinin açıkça ihlal edilmesi anlamına gelmektedir’’
denildi.

Bu ve benzeri kural ihlallerinin de doğal olarak akreditasyon iptali ile sonuçlanacağına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:’’Başbakanlık Basın Merkezi’nde bu çerçevenin dışına çıkan herhangi bir uygulama söz konusu değildir. Bu bilgiler ışığında, kamuoyumuzu yanıltmaya yönelik iddiaları şiddetle reddediyor, objektif ve şeffaf kriterlere göre yürüttüğümüz akreditasyon uygulamasını doğru ve sağlıklı bir iletişimin gereği
olarak değerlendirdiğimizi kamuoyumuzun bilgisine sunuyoruz.’’

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious