Başbakanlık Devlet Arşivleri Müdürü Sarınay'dan açıklama

Başbakanlık Devlet Arşivleri Müdürü Sarınay'dan açıklama.7973
  • Giriş : 15.04.2008 / 12:20:00
  • Güncelleme : 15.04.2008 / 12:23:53

Doç. Dr. Yusuf Sarınay, ''Ermeniler, 524 bin Müslüman Türkü katlettiler'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Doç. Dr. Sarınay, Çankırı Belediyesi Dr. Rıfkı Kamil Urga Araştırma Merkezinin organizasyonuyla Atatürk Kültür ve Sanat Merkezinde ''Belgeler Işığında Ermeni Meselesi'' konulu konferans verdi.

Çankırı Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Doç. Dr. Sarınay, konferansta, Osmanlı Devletinin resmi arşivlerinde, olayları gerçekleri ile ortaya koyan 135-136 milyon belge bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''1890 yılından 1920 yıllara kadar gelen süreçte sadece Ermeni konusunu aydınlatan 1 milyonun üzerinde belge var. Bütün bunlara baktığımız zaman, olaylara daha objektif bakmak mümkün. Bizim belgelerde olayları ortaya koyan yazışmalarla, İngiliz, Rus, Amerikan arşivlerinin belirli kısmı ve başka ülkelerin arşivleriyle resmi raporlar hemen hemen örtüşüyor.''

''Tehcir dönemi ve sonrasında'' devlet yönetiminde birçok Ermeni olduğunu ifade eden Doç. Dr. Sarınay, Osmanlı Devletinin niyetinin Ermeniler konusunda halisane olduğunu ve toplumun tamamını dışlamadığını söyledi.

Doç. Dr. Sarınay, 1889-1915 yılları arasında Anadolu'da 40'dan fazla isyan çıktığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ermeniler, Balkan devletlerini örnek alarak bir vatan yaratma hesabı içine girdiler. Terörü bir mücadele metodu olarak seçiyorlar. Amaçları, katliamlar yaparak nüfus çoğunluğunu elde etmek, baskı ve korku ile oradaki Müslüman halkın başka bölgelere kaçmasına yol açmak, kendilerinin nüfus çoğunluğu elde ettikleri bir vatan oluşturma düşüncesi vardı. Yani Kafkaslardan bugünkü Mersin-Adana hattına, Çukurova'ya uzanan bölgeye bir Ermeni vatanı yaratma düşüncesi içindelerdi. Tehcirin arkasında gerçek bu. Ermeniler Anadolu'nun bazı bölgelerinde 524 bin Müslüman Türkü katlettiler. Bu, belgelerle kanıtlanmıştır. Soyadı Kanunu olmadığı için anası-babası, köyü-mahallesi olmadığı için bunları tek tek belgelerle ortaya çıkardık.''

Konferans sonunda konuşma yapan Belediye Başkanı İrfan Dinç, ''4 yıldır yayınladığımız kitaplarla konferanslarla ve seminerlerle Çankırı'daki vatandaşlarımızın bu manada bilinçlenmesinde ciddi olarak katkıda bulunuyoruz'' dedi.

Dinç, Doç. Dr. Sarınay'a, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğüne iletilmek edilmek üzere Çankırı Araştırmaları Merkezinin çalışmalarını sundu. Ayrıca ''SEKA'ya gitmekten son anda kurtarıldığı'' belirtilen, içinde Çankırı'da yaşayan Ermenilerin 1966 yılına kadarki tüm varlıklarının kayıtlarının tutulduğu defterin fotokopisini verdi.

Konferansa, Vali Yardımcısı Mehmet Büyüktaş, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious