Başbakanlık Divan'ında devamsız Vekiller tartışıldı

  • Giriş : 11.03.2008 / 16:34:00

AKP’li Hüsrev Kutlu, TBMM Başkanlık Divanında devamsız vekillerin dosyasını gündeme getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AKP’li Hüsrev Kutlu, TBMM Başkanlık Divanında devamsız vekillerin dosyasını gündeme getirdi. Mazeretlerin inandırıcı olmadığını savundu.

AKP’li Meclis İdare Amiri Hüsrev Kutlu, mazeret göndererek yasama çalışmalarına katılmayan milletvekillerinin dosyasını TBMM Başkanlık Divanı’nda gündeme getirdi. Mazeretlerin ‘inandırıcı’ olmadığını ileri süren Kutlu’ya Divan’nın diğer üyelerinden destek gelmedi.

Kutlu, kalın bir dosya ile geldiği Başkanlık Divanı’nda, CHP’den istifa ederek bağımsız olan Erdoğan Yetenç’i örnek gösterdi ve “Sayın Yetenç’i hiç Meclis’te görmüyorum. Sürekli bir takım mazeret belgeleri ve beyanlar bildiriliyor. Bu dosyada yüzlerce mazeret ve sağlık raporu var. Bunlar doğru mu değil mi araştırmak gerek” dedi.

Kutlu, bir çok vekilin mazeret beyanı ile yasama faaliyetlerine katılmadığını, bunun önlenmesi ve devamlılığın sağlanması için mazeretlerin gerçek mi hileli mi olduğunun araştırılarak İç Tüzük hükümlerinin uygulanmasını önerdi.

Ancak Divan’ın diğer üyeleri, milletvekili beyanlarına güvenmek ve inanmak gerektiğini belirttiler. Divan üyesi milletvekilleri, “vekiller bir mazeret bildiriyorsa bu doğrudur” diyerek, devamsızlar dosyasını ele almayı ret ettiler. Kutlu da Divan’a getirdiği kalın dosyayı, arşivine kaldırmak zorunda kaldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious