Başbakanlık gazetecileri fişliyor mu?

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

Genelkurmay'ın medya ile ilgili andıçının basına sızmasının ardından bugün de Başbakanlık'ın gazeteleri ve gazetecileri fişlediği ile ilgili bilgiler ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhuriyet Gazetesi'nin verdiği habere göre Başbakanlık Basın Merkezi gazeteler ve gazeteciler hakkında Başbakan Tayyip Erdoğan'a aylık medya analizleri sunuyor.

Cumhuriyet Gazetesi, Başbakanlık Basın Merkezi'nin medya analizlerin de kendileri ile ilgili bölümü öne çıkartarak "Gazetemiz için "Kendilerini yeni değerler oluşturma ve o değerler üzerinden hükümeti eleştirme yetkinliğinde görmeye başladılar. Laik-antilaik zıtlaşmasından kendilerini alamadıklarından ötürü, Başbakan Erdoğan ve 59. Cumhuriyet Hükümeti'ne karşı seyrek şekilde tarafsız durabiliyorlar" deniliyor" ifadesini kullandı.

Gazetenin haberine göre Başbakanlık'ın raporunda Vakit gazetesinin türban ve katsayı tepkilerini hükümetten uzaklaştırdığı, Yeni Şafak'ın da hükümetin mutlak destekçisi olduğu belirtiliyor.

GAZETECİLERE ALKOL TAKİBİ

Raporda gazetecilerin alkole yaklaşımının da değerlendirildiği belirtiliyor. Başbakan'ın Ata uçağına davet ettiği gazetecilerden Nuray Başaran, Enis Berberoğlu, Oral Çalışlar ve Güngör Uras'ın, 1 şişe Syrah Calvet 2002 Fransız kırmızı şarabını, Lübnan'a giderken içtiği bilgisinin de rapora eklendiği kaydediliyor.

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberindeki rapora göre Yeni Şafak hükümetin mutlak destekçisi olarak belirtilirken Cumhuriyet, Milliyet, Evrensel, Güneş, Gözcü ve Yeni Çağ gazetelerine sert eleştiriler yöneltiliyor.

5 Temmuz 2005 tarihli raporda gazeteler için şu saptamalar yapılıyor:

4 köşe yazarı 1 şişe Fransız şarabı içti: ABD gezisinden akıllarda bırakılan ayrıntılardan birisi olan uçakta içki servisi konusu, Lübnan gezisinde de öne çıkartıldı. ABD gezisinde Başbakan Erdoğan'ın uçağında yer almayan gazetecilerden Nuray Başaran, Enis Berberoğlu, Oral Çalışlar ve Güngör Uras , 1 şişe Syrah Calvet 2002 Fransız kırmızı şarabını, Lübnan'a giderken içti. Böylece Başbakan Erdoğan'ın uçağında içki içilip içilmediği konusunda açılan parantezlere de son nokta konulmuş oldu.

CUMHURİYET -Seyrek şekilde tarafsız durabiliyorlar: Kendilerini yeni değerler oluşturma ve o değerler üzerinden hükümeti eleştirme yetkinliğinde görmeye başladılar. Laik-antilaik zıtlaşmasından kendilerini alamadıklarından ötürü, Başbakan Erdoğan ve 59. Cumhuriyet Hükümeti'ne karşı seyrek şekilde tarafsız durabiliyorlar. Yazarlarında ise olay analizinden çok insanlara ve değerlere ilişkin hüküm oluşturma çabası söz konusu. Başbakan Erdoğan, 59. Cumhuriyet Hükümeti ve AKP, gazetenin birinci sayfasında 1 gün olumlu, 24 gün olumsuz göründü. 5 gün birinci sayfada ne olumlu ne olumsuz bir imaj oluşturmayacak şekilde yer verilmedi.

HÜRRİYET -Uçağa almayınca sayfayı kapattı: Referans gazetesi olma avantajını kullanıyor. Başbakan Erdoğan'ın ABD gezisinde Hürriyet Grubu'ndan kimseyi uçağa almamasıyla başlayan dönemden itibaren birinci sayfasını Başbakan Erdoğan'a ve AK Parti'ye kapattı. Verdiği haberlerde de küçük veriyor.

MİLLİYET -Doğan Grubu'nun en olumsuzlarından: Doğan Grubu'nun Başbakan Erdoğan ve AK Parti'ye ilişkin en olumsuz çizgideki gazetelerinden birisi olan Milliyet gazetesinde, Sedat Ergin ile birlikte ciddi bir dönüşüm meydana geldi. Bu süreçte gazetenin tirajında düşme görülmesine karşılık, haberlerinde ve köşe yazılarında olumluluk oranı arttı.

SABAH -Olumsuzluk artmaya başladı: Ciner Grubu'nun yayın organı olan Sabah gazetesinde olumsuzluk eğiliminin artmaya başladığı gözleniyor. Hükümet haberlerini eskisi gibi birinci sayfasında görmeyen, gördüğünde küçük gören gazete, iç sayfalarında da eleştirel haberlere yer vermeye başladı. Köşe yazılarında ise denge sürüyor. Ancak bir dönem tümüyle olumlu görünen gazetenin başyazarı Erdal Şafak 'ın olumsuz içerikli yazılara imza atmaya başlaması, yayın politikasında değişiklik olduğuna işaret kabul edilmelidir.

VATAN -Bazı grupların yönlendirme aygıtı: Olumlu gelişmeleri küçük veren, olumsuz gördüklerini irileştirerek haberleştiren bir gazete. Demirel ailesinin malına el konulmasında TMSF'yi eleştirdi. Erzurum'daki türban olayında hükümetin olayı fırsat olarak değerlendirdiği yorumunu yaptı. Rusya'dan alınan doğalgazda Türkiye'nin AK Parti hükümeti tarafından zarara uğratıldığı haberlerini birkaç gün art arda yaptı. Bazı grupların yönlendirme aygıtına dönüştürülen bir gazete olma yolunda.

AKŞAM -Sorgulamaya muhtaç: Amerika gezisi başta olmak üzere, Başbakan Erdoğan'ı, 59. Cumhuriyet Hükümeti ve Ak Parti'yi birinci sayfasında göstermemek gibi bir çizgide yayın yapmaya başladı. Hürriyet gazetesinden geçen Serdar Turgut yönetimindeki gazete, referans gazete olma yönünde birtakım iç ve dış kaynaklara mesaj gönderme arayışını sürdüren bir gazete.

RADİKAL -Çok kez tarafsız: Başbakan Erdoğan'a karşı en büyük olumlulukları, çok kez tarafsız durmaları. Sözü ve eylemi yansız ve çarpıtmadan kamuoyuna duyurmaları.

BİRGÜN -Tarafsız verme erdemini gösterebiliyorlar: "Öteki sol" a ait gazeteler içinde en demokrat, en gerçekçi olanı denebilir. Çok kere haberleri tarafsız verme erdemini gösterebiliyorlar.

TÜRKİYE -Olumluluklarının altında İhlas Finans yatıyor: Hükümete karşı olumluluklarının altında ne yattığını, Bankacılık Yasası'nın yasalaşmadan önceki sürecindeki gelişmeler gösterdi. Yasanın komisyondan geçen halinde İhlas Finans'ın tasfiyesinin TMSF denetiminde yapılması yönünde komisyondan geçen maddeler sonrasında bir anda, mallarına el konulan Demirel ailesinin beyanatları ve hükümete muhalefet eden grupların haberlerine yer verildi.

ZAMAN -Önyargısızlar: Kimseye ya da hiçbir gruba karşı önyargı oluşturmadan, tarafsızlık çizgisinde yayınlarını sürdürebiliyorlar. Hükümete karşı en büyük yakınlıkları, tarafsız duruşları. Sözü ve eylemi, olduğu ve söylendiği biçimiyle yansıtıyorlar.

MİLLİ GAZETE -SP'nin uyanışına işaret: AK Parti, Başbakan Erdoğan ve 59. Cumhuriyet Hükümeti'ne ilişkin en küçük bir hoşgörü yok.

GÖZCÜ -Doğan Grubu'nun tetikçisi: Seyrek olarak tarafsız denilebilecek haberler giriyorlar. Doğan Grubu'nun "tetikçi" gazetesi.

YENİ ŞAFAK -Mutlak destekçi: Başbakan Erdoğan ve 59. Cumhuriyet Hükümeti'ni mutlak biçimde destekleyen tek yayın organı olma misyonunu sürdürüyor.

YENİÇAĞ -Siyasi hasımlığı, fikri hasımlık sayıyor: MHP yanlısı ve MHP merkez yönetimine muhalif grubun sözcüsü olarak çıkan Yeniçağ gazetesi, AK Parti'nin özellikle başörtüsü ve eğitim sistemine ilişkin politikalarını desteklemesi beklenen bir gazete.

VAKİT -Türban ve katsayı tepkilerini hükümetten uzaklaştırıyor: En temel haber konularından ikisi olan başörtüsü serbestisi ve meslek liselerinin üniversiteye girişinde katsayı engeli ile ilgili olarak tepkileri hükümetten uzaklaştırmaya dönük taraftar bir yayın çizgisinde devam ettiği söylenebilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious