Başbakanlık'ta kameralı cep krizi

  • Giriş : 20.01.2007 / 00:00:00

Teknolojisi eskiyen makama tahsisli cep telefonlarının yenilenerek kameralı telefon isteyen bürokrat talepleri Başbakanlık Müsteşarı Dinçer'i fena kızdırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Teknolojisi eskiyen makama tahsisli cep telefonlarının yenilenerek kameralı telefon isteyen bürokrat talepleri Başbakanlık Müsteşarı Dinçer'i kızdırdı: "Herkes tahsis edilen telefonu kullanacak. Ben tuş yazıları silinmiş telefonu kullanıyorum".

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yayımladığı tasarruf genelgesindeki, cep telefonu kullanımıyla ilgili maddenin perde arkasında ilginç gelişmelerin yaşandığı ortaya çıktı. Üst düzey bürokratlara GSM hattıyla birlikte cep telefonu tahsis eden Başbakanlık, bir süre sonra bunun önüne geçememeye başladı. Başbakanlığın makama tahsis ettiği ama zaman içinde teknolojisi eskiyen telefonlarını yenilemek isteyen bürokratlar, yeni teknoloji ürünü, kameralı, wap'lı cep telefonları istemeye başladı.

Bu talepleri karşılayamayacağını anlayan Başbakanlık Müsteşarı Dinçer, bürokratlarına talimat vererek, "Kesinlikle eski telefonlar yenilenmeyecek. Mevcut telefonlar kullanılsın. Zaten telefon hattını veriyoruz. Bu kartları alıp kendi telefonlarında kullansınlar" dedi. Dinçer, bu konudaki talepler için kendisini arayanlara da kullandığı yazıları silinmiş eski cep telefonunu örnek gösterdi: "Konuşulsun, 'alo' desin yeter. Devletimiz bu kadar zengin mi?"

GENELGEDE 'CEP' DÜZENLEMESİ
Başbakan Erdoğan tarafından yayımlanan tasarruf genelgesinde, cep telefonu kullanımıyla ilgili şu düzenlemeler yer aldı:

* Cep telefonları, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, yüksek yargı organları başkanları, Bakanlar, Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri komutanları, Jandarma Genel Komutanı, Başbakanlık Müsteşarı, YÖK Başkanı, Yargıtay ve Danıştay Başsavcısı, Askeri Yargıtay Başsavcısı, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Başsavcısı, Genelkurmay 2'nci Başkanı, müsteşarlar ve yardımcıları, kurum ve kurul/üst kurul başkanları, Başbakan başmüşavirleri, genel müdürler, il valileri, yurt dışında bulundukları sürece diplomatik ve konsolosluk misyon şefleri, daimi askeri temsilcilik başkanları, rektörler, Özelleştirme İdaresi başkan yardımcıları, Cumhuriyet Başsavcıları, bölge idare mahkemesi başkanları, il emniyet müdürleri, il jandarma alay komutanları, DPT, YÖK, ÖSYM ve MPM genel sekreterleri için tahsis edilebilecek.

* Bunların dışında, zorunlu görülen hizmetler için cep telefonu tahsisi bağlı veya ilgili Bakan onayı ile yapılabilecek.

* Yıllık cep telefonu görüşmesi, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Yüksek Yargı Organları Başkanları, Bakanlar, Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanları, Jandarma Genel Komutanı, Başbakanlık Müsteşarı için limitsiz olacak.

* Diğer makamlar için ise ilgili makama atanan kişiye, içinde bulunulan yılın ocak ayı net maaşı kadar olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious