Başbakanlıktan Fransa'ya tepki geldi

  • Giriş : 12.10.2006 / 00:00:00

Başbakanlık'tan "Fransa'nın kararı vahim bir hata, tarihi bir yanlıştır" açıklaması geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakanlık, 'Sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili tasarının' Fransa Parlamentosu'nda kabul edilmesi üzerine, "Asılsız Ermeni soykırımı iddialarını reddetmeyi suç sayan yasa teklifinin Fransız Ulusal Meclisi'nde kabul edilmesini esefle kınıyoruz." açıklamasını yaptı.
Kararın vahim bir hata, tarihi bir yanlış olduğunun kaydedildiği açıklamada, "Sayın Başbakan'ın dileği ve çağrısı, kamuoyumuzun, siyaset ve iş çevrelerimizin göstereceği haklı ve gerekli tepkilerin sağduyu sınırlarında kalmasıdır." denildi.

Başbakanlığın resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, sözde Ermeni Soykırımı'nı kabul eden Fransa kınandı. Kararın tarihi bir tutarsızlık olduğunun ifade edildiği açıklamada, "Fransa'nın dar görüşlü siyasetçileri için, hem bilimsel doğrulara saygı, hem de düşünce ve ifade özgürlüğü bakımından büyük bir utanç, kara bir leke olmuştur. Bundan sonra olacakları, Fransa'yı bu ayıpla yaşamak zorunda bırakan dar görüşlü bazı siyasetçiler düşünmelidir. Zira Fransız parlamentosu herşeyden önce Fransız tarihiyle ilgili kendi iddialarına ters düşmüş, aynı zamanda da savunduğu temel değerleri ayaklar altına almıştır." denildi.

Fransa meclisinin kararının, teklifin yasalaşması için tek başına yeterli olmadığının kaydedildiği açıklamada kararın vahim bir hata, tarihi bir yanlış olduğu vurgulandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Fransa kamuoyunda da bu yasa teklifine karşı sağduyulu, temel hak ve hürriyetlerden, bilimsel tutarlılıktan yana büyük bir tepki oluştuğunu görüyoruz. Tarih, bu sağduyulu tepkilere kulak tıkayarak yanlışta ısrar edenleri, elbette yargılayacaktır.

Ne yazık ki, bazı Fransız siyasetçilerinin bu sorumsuz tutumunun bütün sonuçlarını kontrol etmek imkan dahilinde olamayacaktır. Bizim böyle bir haksızlığı ne kabul etmemiz, ne de buna tahammül göstermemiz asla sözkonusu değildir. Yüzyıllardır birlikte yaşadığımız Ermeni vatandaşlarımızla birlikte bütün kamuyoumuz büyük bir infial içindedir. Sayın Başbakan'ın dileği ve çağrısı, kamuoyumuzun, siyaset ve iş çevrelerimizin göstereceği haklı ve gerekli tepkilerin sağduyu sınırlarında kalmasıdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious