Başbakanlıktan genelge temizliği

  • Giriş : 06.01.2007 / 00:00:00

Güncelliğini yitiren ve işlevini tamamlayan genelgeler, bugünden itibaren yürürlükten kaldırılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yapılan çalışmada mevzuatın düzenlendiğini ve sadeleştirildiğini belirten Dinçer, yaklaşık 2.5 yıl süren çalışmayı 4 ayrı ekibin tamamladığını ifade etti.

İptal edilecek bazı genelgeler, konularıyla dikkat çekiyor. 1960 tarihli ve dönemin Başbakanlık Müsteşarı Alparslan Türkeş imzalı bir genelgede, makam aracı şoförlerinin ''zararlı dedikodu yaptıkları'' belirtiliyor ve bu şoförlerin değiştirilmesi talep ediliyor.

Yine Türkeş imzalı bir başka genelgede, ''devlet dairelerinde çalışan kadın memurelerin mesai saatleri içerisinde örgü ördüklerinin tespit edildiği'' vurgulanıyor. Genelgede, bu memurların ''fuzuli olduğu ve gereken tasarrufun yapılması'' hükmü yer alıyor.

1982 tarihli bir genelgede, nöbetçi memurların bazılarının bina girişi önüne masa ve sandalye koymak suretiyle gömlekle, atletle ve ayakları çıplak bir şekilde oturdukları belirtiliyor, bunun önüne geçmek için tedbirler sıralanıyor.

Bir başka genelgede de, kamu kurum ve kuruluşlarındaki meşrubat satıcılarının kılık kıyafetlerinin düzeltilmesi isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious