Başbakanlık'tan 'Gülen' yalanlaması

Başbakanlık'tan 'Gülen' yalanlaması.10810
  • Giriş : 14.11.2008 / 20:08:00
  • Güncelleme : 14.11.2008 / 20:18:36

Başbakanlık Milliyet'te yayımlanan haberin ''hangi maksatla yapıldığının dilinden açıkça anlaşıldığını'' bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakanlık Basın Merkezi'nin internet sitesinde yer alan açıklamada, Milliyet Gazetesi Başbakanlık muhabiri Abdullah Karakuş'un, Başbakan Erdoğan'ın KKTC gezisinin programındaki değişikliğe ilişkin haberinin 19 Temmuz'da Milliyet Gazetesi'nde yayınlandığı anımsatıldı.

KKTC programı 18 Temmuz'da başlayan Erdoğan'ın programının bu tarihte kitapçık olarak basıldığı hatırlatılan açıklamada, ''Başbakanımız'ın programında Abdullah Karakuş'un ilgili haberinde iddia edildiği üzere 'Fethullah Gülen'in Kıbrıs temsilcisiyle görüşebilmek için' Türk Yıldızları Akrotim gösterisi iptal edilmemiştir'' denildi.

Söz konusu haber üzerine Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi'nin arandığı, istenilmesi halinde haberin yazıldığı tarihte basılmış bulunan kitapçığın kendilerine de ulaştırılabileceği bilgisinin Temsilci'ye iletildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Adı geçen şahsın bir Sivil Toplum Kuruluşu adına randevu talebinde bulunduğunun doğru olduğu, ancak program yoğunluğu sebebiyle randevu verilemediği, akrotim gösterisinin de hiç bir şekilde programdan çıkarılmadığı, olağan olduğu üzere ancak program yoğunluğundan kaynaklanan bir sarkma olursa yetişilemeyebileceği, bu ihtimalin varlığının haberin doğru olduğu anlamına asla gelmeyeceği hususları ifade edilmiştir. Ayrıca, Milliyet muhabirinin Başbakanlık Basın Merkezi yetkililerine her an ulaşma imkanı bulunduğu halde haberin doğruluğunu soruşturmadığına dikkat çekilmiştir.

Nitekim Sayın Başbakanımız, izleyen basın mensuplarının da tanık olduğu gibi hepsi basına açık tutulan ve görüntü verilen planlı görüşmelerinin uzaması sonucu, akrotim gösterisine yetişememiştir. Ancak bu durum, Abdullah Karakuş'un iddia ettiği gibi ilk taslak programda yer alan gösterinin 'Fethullah Gülen'in temsilcisi için programdan çıkarıldığı' haberini hiç bir şekilde doğrulamamaktadır. Ortada bir ilk taslak varsa o da üzerinde açıkça yazıldığı gibi Milliyet gazetesinin bugün yayınladığı kupürdür.''

Açıklamada, haber kupürü ve basılı program kitapçığının, muhabir Karakuş'un haberinin tam aksinin doğruluğunu ispatlamakta olduğu belirtilerek, ''Tartışılan uydurma haberin hangi maksatla yapıldığı ise dilinden açıkça anlaşılmaktadır'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*