Başbakanlık'tan yalanlama

Başbakanlık'tan yalanlama.14116
  • Giriş : 23.03.2008 / 15:45:00

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet savcısıyla görüştüğü iddisıyla yapılan haberler yalanlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki, ''Hiçbir kaynağa isnat etme ya da doğrulatma gereği duyulmadan Sayın Başbakanımızın soruşturmayı (Ergenekon) yürüten Cumhuriyet savcısıyla da görüştüğü öne sürülmüştür. İddia payesi dahi verilemeyecek kadar gayriciddi olan bu ifade, tümüyle asılsızdır, uydurmadır. Böyle bir görüşme gerçek hayatta vuku bulmamıştır'' dedi.

Beki, yaptığı yazılı açıklamada, ''bugünkü Cumhuriyet Gazetesi'nde Cüneyt Arcayürek imzasıyla yayınlanan köşe yazısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili bazı gerçek dışı iddiaların yer aldığını'' ifade etti.

Öncelikle, 22 Mart tarihli Hürriyet Gazetesi'ne atfen ''Başbakan Erdoğan'ın, Ergenekon Soruşturması sürerken, '25 Şubat tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü'nde bu konuda brifing aldığı, bunun da pek alışık bir durum olmadığı'nın iddia edildiğini'' belirten Beki, pazartesi gününe denk gelen 25 Şubat günü Bakanlar Kurulu toplantısının yapıldığını, ardından Erdoğan'ın, resmi ziyarette bulunan Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih onuruna Çankaya Köşkü'nde verilen akşam yemeğine katıldığını anımsattı. Beki, açıklamasında, ''Dolayısıyla Sayın Başbakanımız ne Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gitmiş ne de her hangi bir şekilde herhangi bir brifing almıştır'' dedi.

Beki, açıklamasında, ''Yazının devamında hiçbir kaynağa isnat etme ya da doğrulatma gereği duyulmadan Sayın Başbakanımız'ın soruşturmayı (Ergenekon) yürüten Cumhuriyet savcısıyla da görüştüğü öne sürülmüştür. İddia payesi dahi verilemeyecek kadar gayri ciddi olan bu ifade, tümüyle asılsızdır, uydurmadır. Böyle bir görüşme gerçek hayatta vuku bulmamıştır'' ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan'ın, ''çetelerle mücadele konusundaki değerlendirmelerinin de spekülasyon konusu yapılarak farklı anlamlara çekildiğinin görüldüğünü'' kaydeden Beki, Erdoğan'ın kamuoyuna hitaben yaptığı değerlendirmelerin, başka anlamlara çekilemeyecek kadar açık olduğunu ve sadece, ''çetelerle mücadele konusunda herkesin önceki dönemlerde eksikliğinden şikayet ettiği siyasi iradenin varlığını güçlü bir şekilde ortaya koyduğunu'' vurguladı.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious