Başbakan'a fındık protestosu

  • Giriş : 09.07.2006 / 00:00:00

Ordulu fındık üreticileri, AK Parti 2. Olağan Kongresi'nin yapıldığı spor salonunda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı protesto etmek için salonu terk etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erdoğan'ın ağzından çıkan fındık lafının ardından salonda 10 dakika boyunca alkış sesleri yükseldi. Alkış seslerinin kesilmesinin ardından vatandaşlar, "Fındık ne olacak Sayın Başbakan'ım?" sorusunu yöneltti. Erdoğan, Fiskobirlik'in özerk olduğunu ve müdehale edemeyeceklerini söyledi. Ardından ise salondan "Fiskobirlik istifa" sesleri yükseldi.

Tepkilerin ardından konuşan Erdoğan, "Hükümet olarak halkımızın emeğini, alın terini sonuna kadar koruyacağız. Tarım Satış Kooperatifleri'nin durumlarını belirleyen yasa ve kanun bizden önce, 2000 tarihinde çıktı. 16 Haziran 2000 tarihinde yürürlüğe girdi. Özerk duruma gelen kooperatifler, mali ve yönetim yönünden tamamen bağımsızdır. Hala bu birlikler devletin güvencesi altındadır diye bir anlayış var. Bu yönetimleri devlet veya hükümet seçmiyor. Bunu biliyorsunuz. Ürünü hangi fiyata alıp satacağını hükümet değil, tamamen birlik belirliyor. Fiskobirlik'in tüm borçlarını hazine, banka, olmak üzere tamamını hükümet tasfiye etti. 1996 yılından sonra 533 bin ton fındık yağlığa ayrıldı. Bunlara karşılık olarak ise 1 milyar 889 milyon YTL borcunu hükümet tarafından hazine ödedi. Kimse burada stokcular adına laf etmesin. Millet adına laf etsin. Kim fındığı 7 YTL olarak açıkladı ise o ödesin. Eğer biz hazineyi iyi yönetemez isek paramızı iyi yönetemezsek 73 milyona bunun hesabını veremeyiz. Fiskobirlik'e müfettiş gönderdik, 2. müfettişleri de gönderdik. Bunu yargıya götüreceğiz. Bizim Fiskobirlik yönetimini görevden almak gibi bir yetkimiz yok. Biz kanunlarla yönetiliyoruz ve hukuk devletinde yaşıyoruz. Biz aynı sorunu çayda yaşadık. Derelere döküyorlardı. Ama Çaykur'a iyi bir yönetim geçti. Ve şu anda kara geçti. Herkesin parasını ödüyor." diye konuştu.

Erdoğan şöyle devam etti: "Trabzon'da bir üniversite gezdirdiler. Özel bir üniversite. Gezdikten sonra haberim oldu ki bu üniversitenin binasını Fiskobirlik yapmış. Özel üniversiteye kiraya vermiş. Hem param yok diyorsun, hem de bina yapıp kiraya veriyorsun. Ben iş adamı olsam önce borçlarımı öderim. Mal varlığımı satar borçlarımı temizlerim. Senin işin market açmak değil, kooperatifcilik yapmak."

Başbakan Erdoğan'ın bu sözlerinin ardından vatandaşlar teker teker salonu terk etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious