Başbakan'dan tarihi çıkış

  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

Erdoğan, grup toplantısında ilginç mesajlar verdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Önümüzdeki günlerde ortalıkta kriz tüccarlarının dolaşacağını dile getiren Erdoğan, "Vatandaşlarımız bunarlı iyi dinlesin. Demokratız diyenler hazımsızlık yapıyor. Kriz tüccarları artabilir. Bayatlamış konuları yeniden pişirebilirler." uyarısında bulundu.

Statükocu zihniyetin her türlüsüyle AK Parti mücadele ettiğini kaydeden Erdoğan, " Devlet millet kaynaşması olmadan hiçbir yere varılamaz. Dünkü ölçü ve ezberlerler hiçbir şey çözülemez. Türkiye’de hala öcü edebiyatından medet uman muhalefet var. Milleti korkutmak, sindirmek istiyorlar. Bunların arasında karalar bağlayanlar var. Sözüm ona cumhuriyeti koruyacaklar. Cumhuriyeti cumhur korur, her hangi bir kurum değil. Bu işin asıl sorumlusu milletin ta kendisidir. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Kriz edebiyatı yaparak cumhuriyeti koruyacağınızı mı sanıyorsunuz. Bunların amacı cumhuriyeti değil, kendi çıkarlarını koruma derdinler. Kapı kapı dolaşıp tehdit edenler var. Reklam isteyenler var. Önümüzde iki seçim var. Güya diyecekler ki tehlikeyi biz engelledik diyecekler. 24 saat bir başka olacaklar, 24 saat bir başka olacaklar. Biz kazımda bu seçimi yapacağız. Öcü edebiyatı ile karşımıza çıkmayın. Rahmetli Özal’a neler yaptılar bunlar. Rahmetli Menderes’e neler dediler. Bu günde aynı zihniyet var. Siyaset yerine korku üretiyorlar. Bir zamanlar zenci-beyaz Türkler ayrımı yapmaya kalktılar. Tutmadı. Bu milletin evlatları sizden çok daha vatansever. Millet sizleri çoktan geride bıraktı. Paranoyalara pabuç bırakmayız. Türkiye bir korku krallığı olmayacak. Türkiye sizin korku siyasetinize esir düşmeyecek." dedi.

NİYE GÜÇ KAYBEDİYORUZ? SORUSUNA CEVAP ARAYANLAR, MİLLET İLE ÖNCE ARALARINDAKİ MESAFEYE BAKSINLAR’’

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ’’(Biz niye güç kaybediyoruz, AK Parti iktidarda olduğu halde güçlenmeye devam ediyor) sorusuna cevap arayanlar, millet ile önce aralarındaki mesafeye baksınlar’’ dedi.

Başbakan Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısında partililere seslendi.

Erdoğan’ın konuşmasından önce Grup Başkanvekili Faruk Çelik, Başbakan Erdoğan’ın doğum gününü kutlayarak, ’’54. yaşınızda da aziz milletimize onur duyulacak işler yapacaksınız. Gelecek nesillere her yönüyle büyük bir Türkiye bırakma hedefinizde hep yanınızda olacağız’’ dedi.

Erdoğan da konuşmasında, partiyi kurarken, ’’AK Parti değişim kavramıyla siyasete giriyor’’ dediklerini belirterek, ’’O zamanlar değişim, Türkiye’nin gündeminde çok farklı yorumlarla yer bulmuştu. Çünkü AK Parti, değişimin adresiydi’’ dedi.

’’Türkiye’nin, Türk Milleti’nin güçlü değişim iradesinin 15 ayda AK Parti’yi iktidara taşıdığını’’ ifade eden Başbakan Erdoğan, AK Parti’nin 4 yıllık iktidarı döneminde, her alanda milletin iradesine ve milletle bütünleşerek ülkeye ayrı bir güç kattığını söyledi.

AK Parti’nin, milletin artan desteğiyle, değişim, dönüşüm ve kalkınma yolunda ilerlediğini kaydeden Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

’’Zihnen statükocu olup, uygulamada değişimci olunamaz.

Değişim, özellikle bir zihniyet meselesidir. Değişimin dinamiği ise milletin ta kendisidir.

Milli iradeye dayanmayan, milletten güç almayan hiçbir değişim, kalıcı olamaz. Milletle sahici gönül bağı kurmadan, milleti temsil yetkisi alamazsınız, alsanız da koruyamazsınız, sürekliliği sağlayamazsınız.’’

-STATÜKO-

Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin ve milletin, ’’ülkenin o tıkır tıkır işleyen saatini durduran, çarkları işlemez hale getiren statükodan çok çektiğini’’ belirterek, şöyle devam etti:

’’Türkiye’de halkın iradesini rehin alan o eski siyasetin tasfiyesi ve yerine yeni bir siyasetin ikame edilmesi şart olmuştu.

AK Parti, millet iradesini özgürleştirmek için yola çıktı ve bugün milletle aynı istikamette yürüdüğü için güç kazandı.

(Biz niye güç kaybediyoruz, AK Parti iktidarda olduğu halde güçlenmeye devam ediyor) sorusuna cevap arayanlar, millet ile önce aralarındaki mesafeye baksınlar.

Onların milletle arası açık. AK Parti, Türkiye ile birlikte güçleniyor. Türkiye, bizimle birlikte geri dönmemek üzere bir yola girmiştir. Bu yolun kılavuzu, milletin ta kendisidir.

Hükümetimizle birlikte statükonun tıkadığı kanallar, yollar bir bir açılmaya başladı. Milletimiz, büyümenin kalkınmanın, refahın ve adaletin dinamiğini yeniden keşfetti. Ancak ve sadece kavgadan anlayanlar, huzurdan, adaletten huzursuz olacaklardır.

İstikrarsızlıktan, çatışmadan, kutuplaşmadan nemalananlar, güven ve istikrardan şüphesiz ki rahatsız olacaktır. Ama Türkiye artık değişmiştir.’’

-KOALİSYONA ELEŞTİRİ-

Erdoğan, Türkiye’nin artık değiştiğini ifade ederek, ’’Artık halkımız, siyasetçiye de ürettiği katma değer kadar itibar ediyor, değer veriyor’’ dedi.

’’Bir ömür laf üretip hiçbir işini, hiçbir icraatını, hiçbir eserini millete referans olarak gösteremeyen siyasetçilerin işi, bundan böyle bu ülkede çok zorlaşmıştır’’ diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

’’Ben milletime bu kürsüden özellikle bunu hatırlatıyorum; statükodan yana olan bu tür siyasetçilerin mazisine iyi baksınlar, onu iyi araştırsınlar. Bunların bu ülkede bir çivili veya bir dikili ağaçları var mı? Bunlarla, bu ülkede özgürlükler kıskaca alınmıştır, bunlarla bu ülkede hayat durmuştur, bunlarla bu ülkede ekonomi geriye gitmiştir, bunlarla bu ülkede insanımızın yaşam standardı aşağılara çekilmiştir. Bunlar bu ülkede hayatı her zaman için sıkıntıya uğratmışlardır.

Bunları, yakın siyasi tarihimizi yaşayanlar iyi hatırlarlar. Gençler, sizlere de hatırlatıyorum; bunları şu ana bakıp değerlendirmeyin.

Babalarınıza sorun, bu statükocu zihniyetin geçmişi acaba nasıl? Deyin ki, ’Bu statükocu zihniyetin acaba geçmişi nasıl?’

Hemen yakına bakın, bir önceki iktidara bakın, üçlü bir koalisyon vardı. Bu üçlü koalisyonda Türkiye’nin başına neler geldi. Kim vardı? DSP vardı. Kim vardı? MHP vardı. Kim vardı? ANAP vardı. Nasıl bir Türkiye aldılar ve AK Parti iktidarına nasıl bir iktidar bıraktılar. Buna bakın.’’

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious