Başbakan'ın Diyabakır gündeminde çocuklar vardı

  • Giriş : 07.05.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, Diyarbakır’da birlik ve beraberlik mesajı verdi. ”Çocukları meydanlara sürenler annelik babalık duygusundan yoksun insanlardır.” diyen Başbakan, ”Burada çocukları kullananlar Hakkari’de onları hedef seçip bo

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, ’’Türkiye’nin sorunlarının Diyarbakır’ın sorunlarından, Diyarbakır’ın sorunlarının da Türkiye’nin sorunlarından bağımsız düşünülemeyeceğini’’ belirterek, ’’Huzur ve istikrara da sahip çıktınız, demokrasimize de Cumhuriyetimize de sahip çıkmış oldunuz. Bunun için Diyarbakırlı vatandaşlarımı bir kez daha kutluyorum’’ diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Diyarbakır 2. Olağan Kongresi ve 21 fabrikanın açılışını yapmak için ATA uçağıyla saat 12.00 Diyarbakır’a geldi. Diyarbakır’da yoğun bir ilgiyle karşılanan Başbakan havaalanı ile il kongresinin yapılacağı Atatürk Stadı’ndaki 10 dakikalık yolu 40 dakikada alabildi. Başbakan yol boyunca 3 kez aracını durdurarak kendisini karşılayan çocuklara oyuncak dağıttı.

Açıklanan programdan bir buçuk saat sonra Diyarbakır’a gelen Başbakan Erdoğan’a partisinin Atatürk Stadı’ndaki kongresinde 20 bin kişiye seslenerek birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, bir süre önce terör örgütünce organize edilen ve çocukların kullanıldığı olaylara değinerek, ”Beni en çok üzen çocukların istismarıydı. Hala bu istismar devam ediyor. Erdoğan’ın çocukları sevmesi kadar bir başka liderin çocuğu sevmesi mümkün değildir. İddia ediyorum. Çocukları bu şekilde öne sürenler, açıkça söylüyorum annelik-babalık duygularından nasibini almayanlardır. Çocuklarımızın başına gelenler beni ne kadar üzdüyse bir o kadar da endişelendirmiştir” dedi.

Demokrasi ve kalkınmanın birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini kaydeden Erdoğan, iç barışın, birlik ve beraberliğin her şeyden önce geldiğini ifade etti. Erdoğan, ’’Daha önce ifade ettiğimiz gibi hep beraber kazanamazsak hep birlikte kaybederiz, kaybetmeye mahkum oluruz’’ ifadesini kullandı.

’’Diyarbakır’ın sorunlarının Türkiye’nin sorunlarından, Türkiye’nin sorunlarının da Diyarbakır’ın sorunlarından bağımsız olarak düşünülmemesi gerektiğini’’ dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

’’Bütün tahriklere rağmen kadını, erkeği, yaşlısı, çocuğuyla milletimizin sağduyusunu Diyarbakırlı kardeşlerimiz olarak ortaya koydunuz. Hakkınıza, hukukunuza sahip çıktığınız gibi huzur ve istikrara da sahip çıktınız. Demokrasimize de Cumhuriyetimize de sahip çıkmış oldunuz. Bunun için Diyarbakırlı vatandaşlarımı bir kez daha tebrik ediyor ve kutluyorum. Esnafıyla, iş adamıyla, çalışanıyla, sivil toplum örgütleriyle Diyarbakır, üzüntülü günler yaşadı ancak Diyarbakır asla taviz vermedi. Özellikle birşey var ki, beni derinden etkiledi; o da çocuklarımızın istismar edilmiş olmasıdır. Bunun altını çizerek söylüyorum. Bunu da hala terör destekli olarak çalışanlar istismara devam ediyorlar, hem de çocuklara karşı. Türkiye’de Erdoğan’ın çocukları sevdiği kadar bir başka siyasi liderin sevmesi mümkün değildir. Bunu iddiayla söylüyorum. Çocuğu bu şekilde meydana sürenler, çocuk sevgisinden nasipsiz olanlardır. Onlar babalık nedir, annelik nedir, bunun duygusunu yaşayamıyorlardır. 6-7 yaşındaki, 9-10 yaşındaki çocuğu bu tür eylemlerin içerisine itenler, hiçbir zaman çocuğa şefkatle, merhametle yaklaşamazlar, yaklaşma derdi içerisinde olamazlar. Burada çocuklarımızı kullanmaya kalkışanlar, Hakkari’de yine bizim çocuklarımızı hedef seçtiler, onları bombaladılar. Çocuklarımızın başına gelenler beni ne kadar üzdüyse, o kadar da endişeye sevk etti. Burada hepimiz üzerimize düşeni yaparak, mutlaka çocuklarımıza sahip çıkmalıyız, çıkmak durumundayız.’’

”TERÖRE GEÇİT VERMEYECEĞİZ”

Hükümet olarak bir yandan teröre karşı etkin mücadele yürütürken, diğer yandan demokratik açılımları ve kalkınma hamlelerini de kararlılıkla sürdürdüklerini söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti: ’’Hem birlik ve beraberliğimizi koruyarak teröre geçit vermeyeceğiz hem de bu ülkeyi her gün biraz daha özgür, biraz daha demokratik, biraz daha zengin, biraz daha mutlu bir ülke yapabilmek için bütün gücümüzle çalışacağız. Biz inanıyoruz ki, devletimiz gücünü vatandaşlarıyla kurduğu sevgi bağlarından almalıdır. AK Parti iktidarının, iş başında olan iktidarın anlayışı budur. İcraatımızın arkasındaki yönetim çerçevesi budur.’’

Erdoğan, Türkiye’yi bugünlere getiren iradenin birlik ve beraberlik olduğunu belirterek kardeşlik, huzur, güven, demokrasi, barış ve daha çok özgürlük için aynı iradenin sergilenmesi gerektiğini söyledi.

”Sorunlarımızın çoğunu aştık azı kaldı. Bu günlere barışla sevgiyle geldik. Çoğu zaman yanlış anlaşıldık. Büyük bedeller ödedik” diyen Başbabakan Erdoğan, şöyle devam etti: ”Sizin birlik ve beraberliğiniz olduğu sürece Kürdüyle, Türküyle, Çerkezi ile bir bütün olup etnik ayrımcılığa yer vermedikten sonra daha güzel günlere hep beraber yürüyeceğiz. Demokrasiyle, hukukla adaletle kalkınacağız. Yolsuzluk ve yasaklarla amansız bir mücadele veriyoruz. Vermeye de devam edeceğiz. şimdi kaybedilen zamanı telafi ediyoruz. Diyarbakır’ın sorunlarını Tokat’ın Uşak’ın sorunlarından ayrı tutmuyoruz. 73 milyonun refahı için uğraşıyoruz. Milletimizin yürek yarası bizimde yürek yaramızdır. AK Parti birlik ve beraberlik üzerine siyaset yapar. Üç kırmızı çizgimiz var. Birincisi bölgesel milliyetçiliğe hayır, ikincisi etnik ayrımcılığa hayır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan gurur duyacağız. Üçüncüsü dinsel milliyetçiliğe hayır.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’ın Anadolu’nun ruhu olduğunu belirterek bölgesel, etnik ve dinsel milliyetçiliğe karşı olduklarını da vurguladı.

Kahvehanelerin işsizlerle dolduğu bir yer değil, herkesin işinin başında olduğu bir Türkiye hayal ettiklerini belirten Erdoğan, ”Bizim üç tane kırmızı çizgimiz var. Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı olmaktan gurur duyacağız” şeklinde konuştu.

Bölgesel, etnik ve dinsel milliyetçiliğe karşı olduklarını belirten Erdoğan, ”Türkiye’nin geri gitmesine fırsat vermeyeceğiz. Bunları siz biliyorsunuz ama buradan bilmeyenlere sesleniyoruz. İstanbul Fatih’se, Bursa nasıl Osmangazi ise, Konya nasıl Mevlana ise, Nevşehir nasıl hacı Bektaşı Veli ise, Diyarbakır da işte o kadar Anadolu’nun ruhudur. İşsizlikle ilgili yeni projelere hız vereceğiz. Yeter ki ticareti ve huzuru engelleyen kişilere fırsat vermeyelim. Yeter ki bizi parçalamaya çalışanları hep beraber karşı duralım” dedi.

AK Parti Hükümeti’nin ekonomik çalışmalarından da bahseden Başbakan Erdoğan, başta CHP olmak üzere diğer siyasi partileri eleştirdi: ”Dört yıl önce enflasyon yüzde 10’un altına inecek deseydik, bu adam hayal görüyor derlerdi. Çok şükür enflasyon yüzde 10’un altına düştü. İşçiden memurdan para toplayıp kağıt var dediler. Bunu MHP de, CHP de, DSP de yaptı. İşçiden memurdan para toplayıp sonra da para yerine kağıt önerdiler. (Bu hükümet IMF’nin uşağı) diyorlar asıl Uşak onlar. Onlar sürekli IMF’den bor alıp ödemediler. Onlar iktidardayken IMF’ye borcu 24 milyar dolardı şimdi ise 13 milyar dolar. Bu parayı kim ödedi. Bu hükümet.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious