Başbuğ, Baykal'ın 'istifa'sını kaale almadı

Başbuğ, Baykal'ın 'istifa'sını kaale almadı.10435
  • Giriş : 26.06.2009 / 15:20:00

Başbuğ, Taraf Gazetesi'nde yayınlanan ''AKP ve Gülen'i bitirme planı'' ile ilgili cevapladığı 9 krıtik soru:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Taraf Gazetesi'nde yayınlanan ''AKP ve Gülen'i bitirme planı'' ile ilgili cevapladığı 9 krıtik soru :
Sayın Başbakan'ın bir açıklması oldu. Bu konuda yapılması gerekenler olduğunu ve bir çalışmanın da yürütüldüğüne inandığını sordu. Bu çalışma nedir?

TSK'da demokrasi karşıtı personel barınamaz

Başbuğ: Bu önemli bir konu tabiki. Birincisi burada altını çizmek istiyorum. TSK'da demokrasi ve bu ilkelere aykırı düşüncede olan personel barınamaz. Bunu ben açıkcası ifade ediyorum. Böyle bir şey olursa Genelkurmay gerekeni anında yerine getirir. Başka yerlerden işaret almasına gerek yoktur. Bunu açıkcası ifade etmem gerekir. 'Bundan sonra neler olur' konusunu açıklamak için askeri mahkemlerin yetki alanlarının neler olduğunu bilmesi lazım. Malesef hukuk tahsili yapanlar bile aynı hatayı yapıyorlar. Rahmetli Uğur Mumcu'nun dediği gibi 'Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorlar'

AVRUPA ÜLKELERİNDE DE ASKERİ MAHKEME VAR

Askeri kanun çok nettir. Genelkurmay Karargahında işlendiği ifade ediliyor. Burada açık birşey varken buna hala 'Askeri mahkeme mi bakacak, sivil mahkeme mi bakacak?' diye tartışılıyor. Bazıları 'Avrupa ülkerinde askeri mahkemeler kalmadı' diye cahilce açıklamalar yapıyor. Şimdi Türkiye'de askeri mahkemelerin olduğu için yargının iki başlı olduğunu söyleyenler 'Evet ama. Avrupa birliği ülkelerinde şu şu ülkelerde askeri mahkemeler var' demeli. 'Askeri mahkemeler bağımsız değildir' sözü çok yanlış. Bir örnek vereyim. Şu an askeri mahkemelerde hakim subaylar vardır. Genelkurmay askeri mahkemelerinde subayların bulunmasından dolayı Anayasa Mahkemesi dava açtı. Soruşturma, askeri mahkeme nelinde bulunan kıta komutanının emir vermesiyle başlayacak. Biz bu emri ne zaman verdik. Olayın ardından yarım saat sonra verdik. Savcı aciliyet görürse derhal dava açar. Kalkıp nasıl bağımsız değildir yargısına varısısınız. Bu savcının verdiği kararı beğenmeyebilirsiniz. Ama saygı duymalısınız. Burada yan salonda bulunan mahkemede Yarbay Dönmez'in mahkemesi görülüyor. Bu iddianameleri kim hazırladı. Hemde iddialar çok ciddi.

Askeri savcılık yapması gereken herşeyi yaptı

12 Haziran günü bu haberin gazetede çıkması üzerine askeri savcılığın görevi olduğu sürece İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ile işbirliği yaptılar. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na denildi. 'Elinizde ne tür belge varsa verin' Bu soruşturma 12 gün sürdü. Askeri savcılık hukuk kuralları içinde yapması gereken herşeyi yapmıştır. Genelkurmay Askeri savcılığı kovuşturmaya yer toktur kararı kesin değildir.

Hiçbirşeyi örtbas etmeyiz

Önemli olan bu belgenin doğru olduğuna ilişkin yeni bilgi, belge çıkarsa gerekli dava açılabilir. Soruşturma şartları farklı olmadığı şekilde elbette soruşturma tekrar açılabilir. TSK olarak bizim herşeyimiz açıktır. Hukuğa saygılıyız. Hiçbirşeyi örtbas etmeye ne niyetimiz vardır ne de böyle bir şey yapmayız.

Biz herşeyi yerine getirdik. Biz bundan sonra ne istiyoruz. Bu belgenin gerçek oladığı gerekçesiyle bu kağıt parçası kimler tarafın ne amaçla hazırlandı. Bunu bulun. Biz bu belgenin doğru olmadığı noktasından hareket ederek bu belbenin ne amaçla hazırlandığının araştırılmasını istiyoruz.

Soruşturma sonucu açıklandıktan sonra soruşturmaya konu olan albayın 20 farklı imzası olmasına rağmen soruşturmada farklı imza kullandığı yer aldı. Albay'ın farklı imza kullandığı konusunda ne düşünüyorsunuz?

Genelkurmay askeri savcılığı bağımsızdır. Şuraya 20 tane askeri hakimi getirin. 'Genelkurmay Başsavcısı kimdir?' diye sorsanız. Tanımıyor. Prensip olarak savcılarla işimiz yok. Biz tüm işlerimizi adli müşahiplerimizle yaparız. İmza konusuna gelince askeri savcılık tabiki bu konu üzerinde duracak. Ama gelinen değerlendirme imza değişiklikleri kriminal inceleme sonucunu değiştirmiyor. Bilimsel olarak yapılan bu incelemelerde teknik imkanlar kullanılıyor. Siz imzanızı ne kadar değiştirirseniz değiştirin elinizin el hareketleri sizin imzanızı gösteriyor. Islak imzaya sahip bir belge olmadığı için burada bir sonuca ulşaılması söz konusu olmamaıştır.

Başbakan Erdoğan'ın doğruluğu kanıtlanmamış bir kağıt parçasından dolayı TSK'yı suçlamasından hicap duyuyor musunuz?

'Bu konuya ilişkin ben düşüncelerimi Başbakan'a ilettim. Düşüncelerim bunlardır.' dedi ve başka bir şeyde söylemedi.

Soruşturmanın başında 'Fitne fesat karıştırmak isteyenler var' dediniz. Bu konuda bir araştırmanız oldu mu?

TSK'nın bölgedeki durumu belli. Siz kime zarar veriyorsunuz. Bir defada ülkenin bekasına zarar veriyorsunuz. Biz kanunlara saygılıyız. TSK haklı gerekçelere sahip olarak eleştirilebilir. Biz hiçbir zaman demiyoruz ki; TSK eleştirilemez. Biz hiçbir zaman yıkıcı ve hiçbir değere dayanmayan eleştirilere karşı çıkıyoruz.

AK Parti bu kağıt parçası çıktığı zaman kendi arasında yargıya başvurmasına karar verdi. Bu doğru mu?

Bu konuda yorum yapmayı doğru bulmuyorum. Herkesin kendi düşüncesi var.

15 Haziran'da bir açıklamanız vardı. 'Belge sahte çıkarsa ne yapacağımız görürsünüz' demiştiniz. Bu çerçevede önümüzdeki günlerde ne gibi bir metot izleyeceksiniz.

İzliyorsunuz işte. Biz bu devletin ilkerine saygılıyız. Askeri savcılık bu konuma gelene kadar bir kelime bile konuştuk mu? Elbette hukuğa saygılıyız. Biz devletin ilkeleri içinde ne yapılması gerekirse yapacağız. Bu konuda düşüncelerimiz yasal platformlarda dile getiririz. MGK'da dile getireceğiz. Üç. Gebelkurmay askeri savcılığı suç duyurusunda bulundu.

Medya üzerinden asimetrik psikolojik savaş uygulanıyor

Belge şu anda bir kağıt. Nerde bulundu. Bir yerde bulundu işte. Ayın altısında bu dosya açıldı. Bir takım evraklar var. Acba özel bir durum mu var burda. Şimdi bu belgelere bakıyoruz tuhaf. Bir yığın belgeler var. Hakikaten usulune uygun hazırlanmış. Bu belgenin Nisan 2009'da hazırlandığını kim tesbih etti? Soruşturma kapsamında bir takım kriminal raporlar hazırlandı. Özel kurye ile gönderildi. 19 ve 20'inde bu kriminal raporları bazı basın yayın organlarında yer aldı. Niye. Kamuoyu oluşturma. Medya üzerinden asimetrik psikolojik savaş uygulanıyor. Şİmdi biz tüm bunları düşünüyoruz. Genelkurmay askeri savcılığı bu konu üzerindeki tüm araştırmaları yaptı. Biz dava açtık. Medya üzerinden doğru olan herşey çıksın. Ama siz sonucu beklemezseniz ne olacak tüm bunların sonucu. Genelkurmay'ın açıklaması 14:50'de ajanslara verildi. Yorumlar başladı. Ben birini takip ettim. Saat: 15:00. Yorumu yapanlar daha askeri savcılığın kararını değerlendiriyor. 'Ben zaten biliyordum' diyor. Ayıp ya. Önce bir okuyun bu açıklamayı. Daha açıklamnın başlığını bile görmeden yorum yapıyorlar. Ajanslarımıza da çağrıda bulunuyorum. Ajanslar bunu parça parça veriyor. Bir satır görüyor yanlış şeyler düşünüyor.

Bu asimetrik psikolojik savaş dediniz. Birileri tarafından yıpratma amacından yapılıyor düşünüyorsunuz. Ama en azından bunu kim ve kimler tarafından yapıldığını bizimle paylaşır mısınız?

Elbette elinizde ciddi bir belge olmadan kamuoyu önünde böyle bir belgeyi paylaşmak doğru değil. Bizimde bazı duyumlarımız var. Bunları gerekli yerleri bildireceğiz.

Bu konunda asıl olarak sizin tarafınızdan da kapanmadığını mı çıkardık, doğru mu?

'Koğuşturmaya gerek kalmamıştır' kararı kesin değildir. Bu belgenin doğru olup olmadığına yönelik yapılan soruşturmanın gereği yağılacaktır.

Albay Dursun Çiçek'in durumu nedir? Konumu aynı yerinde mi? Aynı gazete tarafından önce bir belge daha hazırlağı haberi çıkmıştı. Bu konudaki düşünceniz nedir?

TSK olarak bize gelen duyum varsa bunların hepsini ciddi şekilde inceleriz. Gerekirse yasal süreci başlatırız. Ancak yapılan idari soruşturmalarda yapılan bir duç yoksa bu personel üzerinde tasarruf yapılması doğru değil. Herkesin hukuk devleti kurallarına uyması gerek. TSK'nında aynı kurallara uyması şart. TSK'da demokratik düşünce içerisinde olanları ve aykırı hareketlerde olanları barındırmayız. Bunu farklı geçerli ve doyurucu belgelerin olması lazım

"Bu süreç içerisinde size istifa imaları bile bulunanlar oldu. Bu sizi incitti mi?" 

Hiç kâle bile almadım

MORALHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*