Başbuğ: Çin'le dünyaya bakışımız aynı

  • Giriş : 04.06.2007 / 17:58:00

Başbuğ resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Çin'de temaslarına başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay İkinci Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Çin'de temaslarına başladı. Orgeneral Başbuğ, bugün Çin Milli Savunma Üniversitesi'ni gezip, Çin Genelkurmay Başkan Yardımcısı Zhang Li ve Çin Savunma Bakanı Orgeneral Cao Gangchuan ile birer görüşme gerçekleştirdi.

Pekin'de askeri törenle karşılanan Başbuğ, Bakan Cao ile görüşmesinde, Çin Halk Cumhuriyeti'ni bir dünya gücü olarak düşündüklerini belirterek, '' Çünkü gerçekten Çin politik, ekonomik ve askeri alanda dünyanın en güçlü devletlerinden birisidir ve bu gücü gün geçtikçe artmaktadır.'' dedi.

Orgeneral Başbuğ, Çin'in son 20-30 yılda özellikle ekonomik alanda gösterdiği gelişmeleri h em bir hayranlıkla izlediklerini hem de bir dost ülke olarak bundan gurur duyduklarını ifade etti. İkili üst düzey ziyaretlerin ilişkilerin gelişmesinde büyük rol oynayacağına inandığını kaydeden Başbuğ, iki ülkenin dünya sorunlarına bakışında büyük bir ortaklık olduğu görüşünü savundu. ''Aynı noktalarda durduğumuzu ifade edebilirim. Karşılaştığımız tehdit ve risklerde büyük bir ortaklık var.''diyen Başbuğ, Türkiye'nin ve Türk silahlı kuvvetlerinin gelişime açık olan ikili ilişkilerin geliştirilmesi için ellerinden geleni yapma çabası içinde olacaklarını vurguladı.

Çinli bakan da ikili ilişkilerin gelişmesinden büyük mutluluk duyduğunu ve Çin olarak bu konuda ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdi. Çin'e ilk kez gelen Başbuğ ve beraberindekiler Çin'deki temaslarının ardından 8 Haziran'da bu ülkeden ayrılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious