Başbuğ: O coğrafyada yüzde yüz kontrol sağlanamaz

Başbuğ: O coğrafyada yüzde yüz kontrol sağlanamaz.13805
  • Giriş : 28.10.2007 / 09:23:00

Orgeneral Başbuğ eleştirilere, 'O coğrafyada yüzde yüz sınır kontrolünü sağlayamazsınız' diye karşılık verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Güneydoğu'da görev yapan askerlerin, dört aylık kısa bir eğitimden sonra bölgeye gönderilmesinin ve tamamen profesyonel birliklerden oluşmamasının son dönemde verilen kayıplarda etkili olduğu yönündeki yorumları eleştirdi.

Başbuğ, "Böyle durumlarda arazinin ve olayın oluş şeklinin detaylı olarak bilinmesi çok önemli. Bunlar bilinmeden yapılan değerlendirmelerin ne kadar sağlıklı olacağını takdirinize bırakıyorum" dedi.

Hürriyet gazetesinde dün yer alan demecinde Dağlıca'daki taburun PKK'ya karşı verdiği mücadele konusunu değelendiren Başbuğ, son dönemde TSK'ya yöneltilen, "Dört aylık eğitim alan, uzman olmayan er ve erbaşlarla başarılı netice alınamaz. Profesyonel kadro oluşturulmalı" eleştirilerine de şu yanıtı verdi:
"Şimdi bu yaşadığımız olaylar, biliyorsunuz tabur ve bölük seviyesinde. Dağlıca'daki tabur seviyesinde, Yeşilova'daki de bir hudut bölüğü seviyesinde. İşte bakın böyle durumlarda arazinin ve olayın oluş şeklinin detaylı olarak bilinmesi çok önemli. Bu detaylar bilinmeden, yani arazi yapısını, arazi şartları bilinmeden olayın oluş şeklini bilmeden yapılan değerlendirmelerin ne kadar sağlıklı olacağını ben sizin takdirinize bırakıyorum.

Yüzde yüz kontrol olmaz
Sınır güvenliğini artırmak üzere bu sene özellikle sınır hattı boyunca bazı ilave birlikler konuşlandırdık. Ama siz o coğrafyada ne yaparsanız yapın, ne kadar teknolojik imkân kullanırsanız kullanın, 'Türkiye-Irak hududunu yüzde 100 kontrol ederim' demek çok iddialı bir söz. Maalesef hududumuzun geçtiği coğrafya ve o coğrafyanın haşinliği yüzde 100 kontrole imkân vermiyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious