Başbuğ o fırsatı vercek mi?

Başbuğ o fırsatı vercek mi?.11999
  • Giriş : 12.04.2009 / 03:10:00
  • Güncelleme : 11.04.2009 / 23:01:31

Başbuğ'un 14 Nisan için davetli profili çok ilginç ancak çok kritik bir blok planı gündemde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'un 14 Nisan'da Harp Akademileri Komutanlığı'nda yapacağı konuşma merakla beklenirken, konuşma için davetiye gönderilenlerin profili ilginçlikler içeriyor.

Org. Başbuğ'un Ergenekon-Terör ve İrtica gibi konularda mesajlar vermesi beklenen konuşmaya her zamanki yazarların dışında isimler de çağrıldı.

27 Nisan E-Muhtırasına en sert tepkiyi koyan Hasan Cemal, 28 Şubat sürecinden bu yana Genelkurmay karargâhının kişisel olarak akredite etmediği Sabah yazarı Nazlı Ilıcak, Ergenekon yapılanmasıyla ilgili kitabı ve radikal çıkışlarıyla bilinen Star Ankara Temsilcisi Şamil Tayyar, Yeni Şafak Gazetesi'nden İkinci Cumhuriyetçi ve muhafazakar görüşleri ile tanınan Fehmi Koru, Ali Bayramoğlu ve Kürşat Bumin, Başbakanlık eski sözcüsü Radikal Yazarı Akif Beki, Star Gazetesi'nden TSK'ya yönelik eleştirel yazıları ve İkinci Cumhuriyetçi görüşleriyle bilinen Mehmet Altan'a davetiye gönderildi.

Bu isimlerden en ilginci Mehmet Altan'dı. Altan, TSK'nın siyasete müdahaleleri, Şemdinli, Yüksekova çetesi, fail-i meçhuller, Güçlükonak katliamı, Dağlıca ve Aktütün Baskını'ıyla ilgili yazdığı yazılarda TSK'nın cevaplaması gereken çok sert sorular soruyordu.

Başbuğ'un yapacağı konuşmadan çok, çağrılan bu yazarlarla Org. Başbuğ arasındaki soru cevap haber değeri taşıyor.

Bilindiği gibi Genelkurmay Haftalık Basını Bilgilendirme toplantılarına muhabirler alınıyor ve kamuoyunun merak ettiği hemen hiçbir soru sorulamıyor ya da sorulmuyor.

Oysa Altan, Bayramoğlu, Ilıcak, Koru, Tayyar gibi isimler, fırsat bulduklarında son derece dikkat çekici soruları yöneltebilir.

Ancak gazetecilere bu fırsatın verilip verilmeyeceği merak konusu.
Çünkü Org. Başbuğ'un konuşmasını yaptıktan sonra, çağrılan bu gazetecilere soru sorma fırsatı verilmeme ihtimali var.

Böylece salonda çeşitlilik oluşturulmuş olmakla beraber Başbuğ'un konuşmasını gölgeleyecek derecede cesur soruların sorulacağı bölüm engellenmiş olacak.

Yani salondaki çeşitlilik sadece görüntü olacak.

14 Nisan konuşmasına günler kala yeni gündem bu: Başbuğ Mehmet Altan'a soru sorma fırsatı verecek mi?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*